סיכום הסערה בראשון לציון

 תושב ראשון לציון בן 36 נשוי ואב לשלושה ילדים  נהרג בליל שבת כאשר ניסה לעלות לגג ביתו ברחוב הנביאים כדי לתקן את מרזב מי הגשמים. התושב החליק ונפל מגובה של כחמישה מטרים. הסופה שפקדה את האזור גרמה לאסון אבל גם ללא מעט שיבושים בשגרת חייהם של תושבי העיר. ברחוב אברבנאל נאלצו 32 משפחות לשהות יומיים ללא אספקת חשמל לאחר שמי גשמים חדרו למערכות החשמל של הבניין.  העירייה סייעה לדיירים בין היתר באספקת שקי חול כדי למנוע חדירה נוספת של מים דרך גג הבניין. וכן בהעברת כמה משפחות לבתי מלון. ברחוב בן צבי נדרשה העירייה והמשטרה לחסום את הכביש לאחר שבמקום נוצרה שלולית גדולה. גם באזור התעשייה הישן בסמוך למתחם חנות טיב טעם נאלצה העירייה והמשטרה לחסום את הכביש  ביום שבת בעקבות הצפות. על פי השירות המטלורגי, קרוב ל-200 מ"מ של גשם ירדו בראשון לציון במהלך הסופה שפקדה  את ישראל בסוף השבוע החולף.

כבר בתחילת שבוע  שעבר, העריכו החזאים כי סוף השבוע יהיה סוער.  מנכ"ל עיריית ראשון לציון, פרנקו גונן, כינס את בכירי העירייה לישיבת ההערכות מיוחדת. גונן הנחה את מנכ"לית מני"ב, סאלי לוי, לתגבר את צוותי התפעול של החברה. צוות התפעול והמנהלים עבדו במשמרות בכל ימי הסופה ובסוף השבוע וטיפלו בלמעלה מ-70 קריאות של סתימות ניקוז. במקביל ביצעו אנשי מני"ב סריקה נוספת של כלל הקולטנים בעיר. במספר שכונות שבהם בעבר אירעו הצפות הציבה מני"ב כבר ביום רביעי בבוקר ביובית ומערכות שאיבה. במקביל העמידה העירייה צוותים של מינהל שפ"ע ואיכות הסביבה כאשר כל מנקי הרחובות קיבלו בסוף השבוע שינוי משימה והם הועמדו בכוננות הצפות. העובדים חולקו לאזורי פעילות והם נערכו לפתיחת סתימות בקולטנים, פינוי עצים וענפים שקרסו. וכן סיוע לאזרחים במצוקה בעקבות הסערה. העירייה אף העמידה בכוננות שורה של כלים כבדים ובכלל זה טרקטורים, מנופים, משאיות. החברה הכלכלית יצרה קשר עם מספר קבלנים שהתחייבו להעמיד לטובת העירייה את הכלים הכבדים שלהם.

מנכ"ל העירייה פרנקו גונן הנחה את מנהלת המוקד העירוני ניצה אבירם לתגבר באופן משמעותי את עמדות הטלפניות במוקד  106 וזאת מתוך חשש כי למוקד יגיעו יותר פניות מימים רגילים. ואכן במהלך סוף השבוע הגיעו למעלה מ-2000 קריאות למוקד העירוני. מרבית הקריאות עסקו בנזקי מזג האוויר.

אנשי מנהל הרווחה ואנשי החברה לביטחון הונחו כבר ביום שלישי לבצע בדיקה בכל העיר ולאתר את כל חסרי הבית.  דיירי הרחוב הועברו לבתי מחסה שהעמידה עבורם עיריית ראשון לציון. במקביל הונחו עובדי הרווחה לעמוד בקשר רציף עם כל הקשישים בעיר.  

ביום ראשון לאחר שהסערה חלפה מעל האזור שיגר ראש העירייה דב צור מכתב לכלל עובדי העירייה שנערכו לתת מענה לנזקי הסופה והודה להם על המאמץ הרב שהשקיעו. בעירייה ציינו כי למרות האסון הכבד שבו נהרג תושב העיר בעת שניסה לתקן את המרזב בעיצומה של הסערה, לא נרשמו אירועים חריגים אחרים שסיכנו חיי אדם. בין היתר אמרו בעירייה כי ההערכות המקדימה והפקת הלקחים מאירועי הצפות מי גשמים כבר לפני כחודש ומשנים עברו, הביאו את העירייה ואת אנשי חברת מני"ב להיערך במקומות הרגישים.

 עובדי התפעול של תאגיד  המים מני"ב הסתובבו ברחבי העיר וניקו קולטנים שכוסו בלכלוך ועלים שנסחפו בגשם. ברחוב פלוטיצקי בזמן  ניקוי הקולטנים נתקלו עובדי תפעול, אנדריי טולינוב וניסים כהן,  בנחשול מים אשר הביא איתו סחף רב שכלל כיסאות , חול, ענפי עצים וכל מה שנקרה בדרכו. נחשול מים זה הציף רכב של אדם מבוגר אשר נלכד בתוך רכבו ולא הצליח לצאת ממנו. אנדריי וניסים מבלי לחשוב פעמיים, נכנסו לתוך שלולית המים הגדולה והוציאו על גבם את התושב ללא פגע.

                                      

 

כתב: יניב אוחנה, סגן דוברת עיריית ראשון לציון

16 בדצמבר 2013