סקר על זמינות מידע במהלך מבצע צוק איתן

ישיבת מועצה

שליש מהתושבים התעדכנו דרך הפייסבוק העירוני

בעיריית ראשון לציון מפיקים לקחים מסבב הלחימה האחרון ובדקו כיצד תושבי העיר מתעדכנים במידע

קצת יותר מחצי שנה אחרי מבצע "צוק איתן", שהכניס מיליוני תושבים בישראל למרחבים המוגנים למשך חודש וחצי, בעיריית ראשון לציון ביקשו לבדוק זמינות המידע במהלך המבצע וכן אפשרויות המיגון שעמדו בפני התושבים. הסקר כלל 350 נשאלים שממוצע הגילאים היה 45 ו-40 אחוז מהם, הם הורים לילדים מתחת לגיל 18. על השאלה המרכזית מניין קיבלו את המידע על המתרחש במהלך המבצע, רוב הנשאלים (95.1%) ענו דרך הטלוויזיה, קצת אחרי ניצב האינטרנט (92.3%) והיתר דרך הרדיו, יישום צבע אדום ועיתונים. באשר לדרך ההתעדכנות השוטפת באירועים במהלך המבצע, רבים מהנשאלים ענו כי הם התעדכנו דרך חברים ומכרים (44%) וכשליש מהנשאלים (32%) דיווחו כי התעדכנו דרך הפייסבוק העירוני שלו למעלה מ-43 אלף חברים. הפייסבוק העירוני התגלה במבצע ככלי קשר יעיל בין העירייה לתושבים. דוברת העירייה, טליה סומך-פינגולד אמרה כי במהלך ימי המבצע עלה מספר החברים בעמוד ב-7244 חברים, "במהלך מבצע 'צוק איתן", עבר עמוד הפייסבוק העירוני עבר למתכונת חירום שכללה מענה לפניות ופרסום עדכונים חשובים 24/7.
שמרנו על קשר עם כל הגופים השונים והמוקד בפרט, על מנת להיות יעילים ולענות לכל פניות התושבים שהיו מרובות מהרגיל עקב המבצע.

נבנתה תכנית תכנים ייחודית במתכונת חירום אשר הדגישה את חשיבות העמוד כ"עמוד הבית" של תושבי העיר וכמקום הראשון בו ניתן להתעדכן בכל מה שחשוב. העירייה הקפידה להעביר מידע עדכני ומיידי בכל ערוצי התקשורת שעמדו לרשותנו". גם אתר האינטרנט העירוני לקח חלק מרכזי כאשר 31.1% מהנשאלים ענו שהתעדכנו דרכו. כמעט מחצית מהנשאלים (48%) ענו כי המידע מהגורמים העירוניים היה זמין, עדכני ונגיש במידה רבה. 37% ענו שהמידע היה זמין, עדכני ונגיש במידה חלקית.

18% מהתושבים פנו למוקד העירוני לדיווח ולעדכונים במהלך המבצע ורובם (56%) דיווחו שזמן ההמתנה היה קצר ו-86% הוסיפו שאיכות המענה היה משביע רצון וסביר.

במהלך המבצע התריע ראש העירייה, דב צור, בפני משרד הביטחון על היעדר מיגון לכ-26 אלף תושבים בעיר "השכונות הוותיקות בעיר סובלות מהיעדר מיגון והתושבים נשארים ללא מענה" אמר צור. זו הסיבה שהעירייה החליטו להוסיף לסקר שאלה בנושא סוג המיגון שעומד לרשות התושבים. מהסקר עלה כי 40% מהנשאלים ענו שעשו שימוש בממ"ד שבביתם, 31% עשו שימוש במקלט המשותף בבניין, 23% סיפרו על חדר המדרגות שכמרחב המוגן הקרוב לביתם וארבעה אחוזים דיווחו על היעדר מיגון בסביבתם.

נזכיר כי במהלך המבצע התקבלו פניות רבות של תושבים במוקד העירוני שטענו שהמקלטים הקיימים מרוחקים מהם, ובמקרים מסוימים, כמו בכפר אריה, אין מקלט ציבורי במקום. ראש העירייה פנה למשרדים הממשלתיים ולצה"ל בבקשה לקדם שתי יוזמות, האחת- שפיקוד העורף יגדיר דרישות ביטחון לחניונים תת-קרקעיים על מנת שיוכלו לשמש כמרחבים מוגנים בחירום. העירייה, כך על פי הצעת צור, תעניק לקבלנים פטור מהיטלי פיתוח וכך תעודד את הקבלנים לעמוד בהוראות פיקוד העורף ולהקים חניונים תת-קרקעיים שישמשו כמרחבים מוגנים.

בתמונה: אלוף פיקוד העורף במרכז השליטה במהלך מבצע צוק איתן

יניב אוחנה, סגן דוברת עיריית ראשון לציון

 

16 בפברואר 2015