תושבים שעברו את גיל המאה!

תמונה של גב' חג'בי - תושבים שעברו את גיל המאה

ארבעה תושבים- יותר מ-400 שנה ביחד. זהרה חג'בי נולדה בשנה שפרצה מלחמת העולם הראשונה.  ברכה כהן נולדה בראשון לציון כשמנתה כאלף תושבים בלבד.  יהודה לסקי שנולד ב-1916 עסוק מעל הראש כמתנדב המבוגר ביותר מבין 6000 מתנדבי יד שרה ולבה ישראל היה חבר בהגנה כשהבריח נשק ממצרים לישראל.  ראש העירייה וסגנו ביקרו ארבעה תושבים שחצו את גיל המאה.
הם נולדו בתקופת מלחמת העולם הראשונה, כשלושים שנה אחרי שהוקמה המושבה ראשון לציון וכשלושים שנה לפני שהוקמה מדינת ישראל. פחות מ-2000 קשישים מעל גיל 100 חיים בישראל. השבוע ביקרו ראש העירייה דב צור וממלא מקום וסגנו, מחזיק תיק הרווחה, מוטי עג'מי, ארבעה תושבים שחצו את גיל מאה, עתירי זכויות ומשופעים בניסיון וחוכמת חיים. זהרה חג'בי בת 102 נולדה בתימן בשנה שפרצה מלחמת העולם הראשונה ב-1914, היא עלתה לארץ ב-1949 ושוכנה במחנה מעבר ליד ראש העין ומשם לראשון לציון. בהתחלה. לדבריה, ההתחלה הייתה קשה, בלי בתים ומים זורמים, היא עבדה קשה בפרדסים על מנת להתפרנס. נולדו לה שמונה ילדים. לדבריה, שני ילדיה נחטפו בפרשיית ילדי תימן החטופים, מאורע שמאוד קשה וכואב לה עד היום. היא גידלה את ילדיה לתפארת, ילדיה ונכדיה שירתו בצבא ומהווים מקור גאווה עבורה.
ברכה כהן נולדה בראשון לציון ב-1915 כשהמושבה הצעירה מנתה כאלף תושבים בסך הכל. הוריה עלו מתימן שש שנים לפני כן והתיישבו בראשון לציון. ילדותה עברה עליה בשכונת שיבת ציון והיא למדה בבית הספר היסודי "חביב". היא הצטרפה לתנועת הנוער העובד, השתתפה במחנות נוער ונטלה חלק בכנסים וטיולים.
בגיל עשרים היא התחתנה ונולדו לה ארבעה ילדים, כיום המשפחה ענפה ולה נכדים ונינים. במשך מספר שנים עבדה כעוזרת גננת , הייתה פעילה שנים רבות בארגון "אמהות עובדות" (נעמ"ת של היום). לקחה חלק בהפעלת מועדון שכונתי וזאת והייתה מעורבת בחיים החברתיים והקהילתיים של המושבה.
יהודה לוסקי שציין השנה 100, נחשב למתנדב המבוגר ביותר מבין 6000 מתנדבי יד שרה ברחבי הארץ. הוא נולד ברוסיה הלבנה, עלה ארצה בשנת 1932, התחתן והביא לעולם שני ילדים. במלחמת העולם ה-2  נמנה על 100 החילים היהודים ששירתו בצבא הבריטי. יהודה ניחן בחוש טכני וב"ידי זהב", מה שכיוון אותו להיות חלק מהרכבת משוריינים לצה"ל בבית החרושת.
לאחר מלחמת השחרור פתח מסגריה משלו אשר עבד בה עשרות שנים. מגיל צעיר אהב לעזור לאנשים נזקקים, תיקן מכשירים חשמליים ואחרים בהתנדבות. זה גם מה שהוביל אותו להתנדבות ביד שרה. שם הוא מתקן משפץ ומתאים עשרות אלפי כסאות גלגלים, הליכונים, קביים ומכשירים נוספים המושאלים לחולים ללא תמורה. כיום יש ליהודה חמישה נכדים וארבעה נינים.
ישראל לבה נולד בשנת 1916 ברומניה ועלה ארצה בשנת 1934. התחתן והביא שני ילדים. גם הוא, כמו יהודה, השתלב בכוחות הבריטים והשתתף בפעולות הצבא הבריטי בתקופת מלחמת העולם השנייה. כמו כן פעל במסגרת ארגון ההגנה והבריח נשק תוך סיכון חיים מהחזית המדברית במצרים ללוחמי ההגנה שנלחמו על ארץ ישראל.
ראש העירייה דב צור וסגנו מוטי עג'מי שוחחו איתם, שמעו על חייהם ומשפחותיהם והעניקו להם תעודות הוקרה. צור: "התרגשתי מאוד לשמוע את הסיפורים של האנשים הללו שראו וחוו בימי חייהם כל כך הרבה. הם עדות חיה להיסטוריה של עם ישראל, של מדינת ישראל ושל ראשון לציון". מוטי עג'מי: "ביקשנו להביע את תודתנו והערכתנו על פועלם ותרומתם רבת השנים למדינת ישראל בכלל ולעיר ראשון לציון בפרט. כל אחד מהם הקים משפחה לתפארת ופעלו רבות בקהילה ובחברה בעיר".

צילום: יוסי אלטרמן.
כתב:
יניב אוחנה, דוברות
תאריך: 1.11.16