השלב השלישי והאחרון להשלמת שחזור בית הכנסת הגדול

הוספת מעלית חיצונית והחלפת כל פנים בית הכנסת * אחרי שיקום חלונות הויטראז', צביעת כיתוב בית הכנסת בזהב, החלפת חלונות ודלתות * שיפוץ המעטפת החיצונית ופיתוח סביבתי, מגיע שחזור בית הכנסת הגדול לישורת האחרונה *  עד סוף השנה, יחזור בית הכנסת במלוא הדרו כמרכז המושבה ראשון לציון

 שלב ג' לשחזור בית הכנסת הגדול- יצא לדרך. עד סוף השנה, צפויה להסתיים אחת מעבודות השחזור הרגישות, המורכבות והארוכות שידעה העיר ראשון לציון, כיאה לסמל העיר ולאחד המבנים המפוארים במושבה הקטנה.

השלב השלישי והאחרון מתמקד בעבודות הפנים של בית הכנסת והן כוללות החלפת כל מערכת החשמל, טיח ותקרות. כמו כן גם החלפת ושיקום רצפת העץ הקיימת, המדרגות והגלריה. במסגרת הצורך להתאים את המבנה לתקנות הנגישות, תותקן מעלית חיצונית.

לאור מורכבות העבודות והשאיפה לאפשר כמה שניתן את המשך הפעילות בבית הכנסת, חולקו העבודות לשלושה שלבים, כאשר השלב הראשון החל בסוף 2012. לצורך העבודות הוכן תיק תיעוד מיוחד בן כמאה דפים ובו תמונות ומידע על צורתו, צבעיו וחומריו של בית הכנסת. נשלחו דגימות שכבות צבע למעבדת מחקר צבע מיוחדת בניו יורק, כאשר המטרה היא להגיע לצבע המדויק ביותר ולשחזרו. סטודיו מיוחד גויס לשימור ושחזור שעמל בדיוק רב על ציפוי הכתובת בחזית בית הכנסת שבו כתובות האותיות "תרמה", סמל מגן דוד גדול ומתחתיו הכיתוב "בית הכנסת הגדול". הציפוי נעשה על פיגום מכוסה ביריעות ניילון כדי למנוע מריחת הצבע שכמובן גם הוא מקורי- זהב טהור 22 קראט. גם חלונות הויטראז' זכו לתשומת לב מיוחדת, הם פורקו בעדינות, נוקו ושוחזרו. בוצעו עבודות נגרות בדלתות ובחלונות ובוצעו עבודות ברצפת העץ ובארון הקודש. חלק ב' בעבודות יועד לפיתוח סביב המבנה.

מדובר בעבודות השחזור המקיפות ביותר שנעשו מאז הקמת בית הכנסת שהוקם בין השנים 1885 ל-1889 על ידי מייסדי ראשון לציון. הוא כולל שלוש קומות - קומת מרתף בשטח של כ- 150 מ"ר,בשני מפלסים, קומת קרקע בשטח של כ-  230 מ"ר וקומת גלריה (עזרת נשים) בשטח של כ- 130 מ"ר. 

שחזור בית הכנסת הגדול הינו חלק מתוכנית השימור המקיפה שמובילה עיריית ראשון לציון הכוללת כמאה מבנים היסטוריים. את העבודות מובילה החברה הכלכלית בראשות ניצן פלג ובאמצעות קבלנים שמומחיותם בנושא שימור ושחזור אתרים היסטוריים ומוכרים על ידי המועצה לשימור אתרים ארצי. לפרויקט שותף מוזיאון ראשון לציון, אשר מטפל בפרוגראמה לעיר ההיסטורית ומרכז יחד עם אגף התכנון בעירייה את פיתוח לב העיר ההיסטורית. בית הכנסת מצטרף לשורת נכסים היסטורים ששומרו, בינהם בית הפקידים, מלון לונדון, באר המושבה, בית הדואר ועוד.

 צילום:בית הכנסת הגדול. צילום מירל לוטן

יניב אוחנה, סגן דוברת העירייה

16 בינואר 2017