ראשון לציון היא העיר המובילה בישראל בשיעור המועסקים

הדמיה למרכז העסקים החדש
ראשון לציון היא העיר המובילה  בישראל בשיעור המועסקים

בעיריית ראשון לציון מבקשים להתמודד עם הנתון הגבוה של התושבים המועסקים מחוץ לעיר ולשם כך מקדמת הקמת ארבעה מתחמי תעסוקה ענקיים בעיר שצפויים לאפשר למועסקים לעבוד ולגור בראשון לציון

שלושה מתוך ארבעה תושבים בראשון לציון מגיל 15 ומעלה, משתתפים בכוח העבודה, נתון זה הוא הגבוה ביותר בישראל (73.4%), כך מפרסמת הלשכה המרכזית לסטטיסטיקה. גם בשיעור התעסוקה, ניצבת ראשון לציון בראש עם כמעט 70% וזאת לצד נתון נמוך מאוד של בלתי מועסקים העומד על 4.8%. יחד עם זאת, בראשון לציון מודעים לנתון הבעייתי שבו למעלה מ-65% מתושבי ראשון לציון עובדים מחוץ לעיר, מה שמשליך על כוח הקנייה בעיר, הפקקים לאזור המרכז ועוד.

מהנתונים עולה כי עבור 71.4% מהמועסקים בראשון לציון נוסעים לפחות רבע שעה ומעלה למקום העבודה שלהם ושליש מהמועסקים נוסעים במשך חצי שעה ומעלה לעבודתם. ל-37.2% מהמועסקים בעיר הדבר מפריע.

בדיוק לשם כך מקדמת עיריית ראשון לציון, במסגרת תוכנית מתאר חדשה, הקמת ארבעה מרכזי תעסוקה ענקיים בשטח כולל של 8.5 מיליון מ"ר. מדובר על תוספת של חמישה מיליון מ"ר לתוכנית הקודמת, מה שאמור להפוך את ראשון לציון למרכז התעסוקה המטרופוליני השני בגודלו בישראל. תוכנית זו מותאמת להערכות כי עד 2030, אוכלוסיית ראשון לציון צפויה לצמוח ל-330 אלף תושבים ובכך להפוך לעיר השלישית בגודלה בישראל.

ראש עיריית ראשון לציון, דב צור, אמר: "תושבי ראשון לציון שותפים מלאים לכוח העבודה בישראל והנתונים מצביעים על אוכלוסייה חזקה שתורמת יותר למשק הישראלי ונתמכת פחות מהמדינה. תוכנית המתאר החדשה שמקדמת העירייה מביאה עימה בשורה לתושבי העיר הן בדיור, והן במסחר ותעסוקה. חברות גדולות במשק כדוגמת קוקה קולה, לובינסקי, איקאה ועוד כבר פועלות בראשון לציון וחברות גדולות נוספות מביעות התעניינות גדולה ממתחמי העסקים החדשים שאנו מתכוונים להקים בעיר. אני משוכנע שהמתחמים יהוו תוספת כוח משמעותית ותעסוקה איכותית לתושבי העיר שלא יצטרכו לכלות את זמנם בכביש בדרך לעבודתם".

 כתב: יניב אוחנה, סגן דוברת עיריית ראשון לציון

10 בפברואר 2013