הושלם מבצע ראשון מסוגו: שחזור ציור תקרה מהמאה ה-19

 במהלך פרויקט השחזור והשימור של מלון לונדון, גויסו מיטב המומחים שנעזרו בסטודנטים לשימור מרחבי העולם * בעזרת סכין מנתחים ולמשך שבועות, הם קילפו, מילימטר אחר מילימטר, את ציור התקרה במלון לונדון ושחזרו אותו על תקרה חדשה * במהלך החודשים הקרובים ישוחזרו ציורי קיר בחדרים נוספים במבנה

אחרי השחזור המורכב של מגדל המים במדרחוב רוטשילד, שימור בית הכנסת הגדול שכלל ציפוי האותיות בראש המבנה בזהב טהור, הגיע תורו של בית גורדון שלימים נמכר למשפחת לונדון ומאז הוא מוכר יותר כ"מלון לונדון". במהלך עבודות השימור התגלו בחדריו ציורי קיר ותקרה גיאומטריים מרהיבי עין. עיריית ראשון לציון החליטה לשחזר את הציורים שחלקם כוסו במלך השנים בשכבות צבע רבות, במקרים מסוימים מדובר בלא פחות מעשר שכבות צבע. מכיוון שהציור בתקרה, שהתפרס על שטח של 16 מ"ר, נעשה על טיח דק שעל גבי עץ רקוב, היה צורך להשתמש בטכניקה שטרם נעשתה בישראל, לפיה מקלפים את שכבת הציור, מסירים את העץ, יוצקים שכבת בטון דקה ועליה מחזירים את חלקי הציור שקולפו. בסך הכל קולפו שבע חתיכות שהועברו לטיפול ושחזור במוזיאון ראשון לציון. את העבודות הובילה החברה הכלכלית בראשות ניצן פלג, באמצעות מנהל הפרויקט אלי גוטליב ממשרד מעוף מהנדסים. מכיוון שמדובר בעבודה מורכבת מאוד, גויס למשימה שי פרקש, מתעד ומשמר ציורי קיר וצבע אדריכלי מסטודיו תכלת. "זו פעם ראשונה בישראל שמשתמשים בטכניקה הזאת" מספר פרקש "כבר נעשו עבודות שחזור לתקרות, אבל לא בטכניקה כזו. אנו מעריכים שאת הציורים ציירו כנראה קבוצת יהודים מיפו. ציורים בסגנון דומה מצאנו במקווה ישראל. גם בבית הכנסת הגדול, על הקיר המזרחי מצאנו ציורים שאנו מניחים שצוירו על ידי אותם ציירים".

פרקש פנה לבית הספר הבינלאומי לשימור בעכו וגייס משם שמונה סטודנטים מארצות הברית, אירלנד, קרואטיה וקנדה. במשך שבועות רבים השתמשו אנשי הצוות בסכיני מנתחים וקילפו, מילימטר אחר מילימטר, את התקרה ולאחר מכן את קירות החדרים בקומה העליונה.

"זה לוקח הרבה זמן ובשימוש כוח אדם לא מבוטל" מוסיף אלי גוטליב "במהלך הקילופים גילינו עוד ועוד שכבות צבע מתקופות שונות מאז המקום נבנה לפני 123 שנים. עובדים כמו נמלים ומגרדים עד שמגלים את שכבת הצבע של הציור. לא תמיד הנדסה ואומנות נפגשים, במקרה הזה זה קרה."

בימים אלה עומלים על שחזור ושימור הציורים בחדרים שבקומה העליונה, ובשלב נוסף- ישחזרו את המעטפת החיצונית של המקום וזאת על פי תוכנית האדריכל אמיר שהם.

מלון לונדון/בית גורדון שוכן ברחוב אחד העם, כאשר ממולו ניצב בית הספר חביב ולצידו מוזיאון ראשון לציון. המבנה הוקם בשנות ה-90 של המאה ה-19 על ידי אברהם זאב גורדון והיה אחד הבתים המפוארים במושבה. בחצרו הוקמה חוות היענים הראשונה בארץ ישראל על ידי שמואל צבי הולצמן (1907 -1914). בבית ובחצרו התגוררו שומרי המושבה ומורי בית הספר. בשנים 1922 -1934 הוקם בקומה השנייה מלון פנסיון לונדון.

שימור המבנים ההיסטוריים מהווה אבן דרך באסטרטגיה למימוש חזונו  של ראש העירייה, דב צור, להחייאת העיר ההיסטורית של ראשון לציון ולהפיכתה לאבן שואבת למבקרים ולתיירים. לפרויקט שותף מוזאון ראשון לציון, אשר מטפל בפרוגרמה לעיר ההיסטורית ומרכז יחד עם אגף התכנון בעירייה את פיתוח לב העיר ההיסטורית.

ראש העירייה, דב צור, אמר: "כיליד ראשון-לציון וכתושב העיר חשובה לי מאוד שמירת המסורת והרוח שאפיינה את ראשון-לציון של פעם. לשמחתי, נותרו עדיין על תילם מספר אתרים בעיר ששימורם מאפשר לנו להעביר לדורות הבאים משהו מהאווירה שהייתה בראשון-לציון בימיה הראשונים. המבנים כאן הם מורשת תרבותית לאומית ובחלקה אף בינלאומית, שיש לשמר מסיבות ערכיות ותרבותיות. מעבר לכך, השימור ישמש כמנוף לשדרוג ולפיתוח מרכז העיר, לתנופה כלכלית ולהעצמת מרכז העיר".

בישראל לא נותר היקף דומה של מבנים היסטוריים מתקופה זו של ההתיישבות הציונית, ובמיוחד לא בערים. אגף התכנון הוביל בשנים האחרונות עבודת תיעוד ותכנון למבנים הללו על מנת לשמרם ולהפיח בהם חיים. אדריכל העיר, אבנר אקרמן, אמר כי במתחם מבנים היסטוריים בעלי איכות ארכיטקטונית יוצאת דופן.

 

                                            

 

 כתב: יניב אוחנה, סגן דוברת עיריית ראשון לציון

 

9 בדצמבר 2013