בית העירייה ההיסטורי שופץ וחודש

המבנה שהוקם לפני כמעט 130 שנה במימון הברון רוטשילד ושיכן את אנשי הציבור הבולטים במושבה, עבר לאחרונה שיפוץ חיצוני בחזיתות, וזאת כחלק מהליך רחב היקף של שיפוץ ושיפור פני המדרחוב במתחם לב המושבה ההיסטורית * וזו רק ההתחלה, לאחר חקירה היסטורית מקיפה ומעמיקה אודות הבניין יחל הליך שימור בו ישוחזרו אלמנטים היסטוריים של המבנה ויחשפו ציורי הקיר. 
אחרי בית הפקידות, בית הכנסת הגדול, מגדל המים, בית לונדון ועוד, מגיע תורו של בית העירייה- מהמבנים ההיסטוריים החשובים ובולטים בעיר ראשון לציון.
הבניין שממוקם בלב מדרחוב רוטשילד, נבנה בשנת 1888 בעזרת מימונו של הברון רוטשילד ושימש אנשי ציבור מרכזיים בחייה של המושבה. בין היתר היה המקום משכנם של האגרונום, הרופא, מנהל החשבונות של היקב, הוועד החקלאי וכמובן, מרבית שנותיו, כמקום משכנה של עירית ראשון לציון.
בחודש האחרון החל השלב הראשון בתהליך השימור לבית העירייה והוא כלל ניקיון וצביעה של החזיתות. בשלב השני, והמורכב יותר, תחל חקירה היסטורית מקיפה ומעמיקה אודות הבניין ולאחריו הליך שימור בו ישוחזרו אלמנטים היסטוריים של המבנה ויחשפו ציורי הקיר.
יהיה זה המבנה השני ברובע ההיסטורי שבו ישוחזרו ציורי קיר. המבנה הראשון היה בית לונדון גורדון שעבר שימור מקיף לפני כשנתיים במסגרתו גויסו מיטב המומחים שנעזרו בסטודנטים לשימור מרחבי העולם ונעשה שימוש בטכניקה שטרם נעשתה בישראל, במטרה לחשוף את ציורי הקיר שעם השנים כוסו בשכבות צבע רבות.
שימור הרובע ההיסטורי בכלל ואזור מדרחוב רוטשילד בפרט, נועד להפיח את מרכז העיר ההיסטורי בעל האיכויות המיוחדות ולעודד את תושבי העיר להגיע, ליהנות ולקחת חלק בפעילויות השונות המתקיימות בו.
עיריית ראשון לציון ידועה כמי שמבקשת להוקיר, להעריך ולשמר את ההיסטוריה המפוארת של העיר. שימור בית העירייה הינו חלק מתוכנית השימור המקיפה של העיר שקיבלה תוקף סטטוטורי. תוכנית השימור של ראשון לציון כוללת מאה מבנים בלב העיר ההיסטורית. על עבודות השימור אמונה החברה הכלכלית בראשות ניצן פלג. לצד שימור המבנים בבעלות העירייה, פועלת העירייה לרכישת  מבנים היסטוריים בעלי איכות ארכיטקטונית מיוחדת על מנת לבצע בהם את עבודות השימור בעצמה, כפי שנעשה לאחרונה במבנה שברחוב הכרמל 5 העשיר אלמנטים ארכיטקטוניים. במקביל לתכנית השימור, מקודמים פרויקטים המבוצעים במרחב הציבורי (מדרכות ורחבות) אשר יתרמו להצלחת המתחם, כמו שיפוץ ושדרוג מדרחוב רוטשילד וחזיתות המבנים, פיתוח מוזיאון ראשון לציון, מגדל המים ועוד.
ראש עיריית ראשון לציון, דב צור, הוסיף: "בית העירייה הוא חלק מנכסי צאן ברזל של ראשון לציון בפרט ושל מדינת ישראל בכלל, מתפקידנו לעשות הכל כדי לשמר אותם למען הדורות הבאים. בשנים האחרונות השלמנו עבודות שימור ושחזור של מספר מבנים היסטוריים בלב המושבה שכל אחד מהם מכיל בחובו היסטוריה מפוארת. עיריית ראשון לציון שמה לעצמה למטרה לשמר ולהחיות את מרכז העיר ההיסטורית".

כתב: יניב אוחנה, דוברות
תאריך 8.5.16