תלמידים בתכנית לחדשנות בחינוך הציגו שיפור משמעותי בציונים

ראש העיר עם תלמידים
בתי הספר היסודיים, סיני וויתקין, המשתתפים בתוכנית מזה ארבע שנים,  מציגים עלייה מתמדת בציונים במקצועות הנוגעים לכישורי שפה * בית ספר שלישי, "איתמר", יצטרף השנה לתוכנית

התכנית לחדשנות בחינוך פועלת בשני בתי ספר יסודיים בראשון לציון, סיני וויתקין, ומתמקדת בלימודי אוריינות, כלומר כישורי כתיבה, קריאה, האזנה ודיבור. בין היתר היא מעודדת את התלמידים לקרוא לפחות ספר אחד בכל יום. וכן ניתן דגש על מענה אישי לתלמידים ועבודה בקבוצות קטנות ומתחזק הקשר בין ההורים לבין התלמידים סביב הפעילויות החינוכיות.

עם סיום שנת הלימודים, פורסמו ציוני תלמידי בתי הספר מהם עולה כי מאז כניסתם לתוכנית לפני ארבע שנים, ישנה עלייה מתמדת בציונים במקצועות הנוגעים לכישורי שפה. כך למשל, בשנתה הראשונה של התכנית 50% מהתלמידים המשתתפים בה השיגו ציונים מעל 74 ואילו כעבור ארבע שנים, 65% מהתלמידים עברו את הסף. בשנה השנייה להפעלת התוכנית 36% מהתלמידים קיבלו ציונים הגבוהים מ-85 ואילו השנה 41% עברו את הסף. אגב, גם אחוז המתקשים צלל דרמטית בתוך ארבע שנים. בשנה הראשונה 24% מהתלמידים קיבלו ציון הנמוך מ-57 וזאת לעומת 13% בשנה האחרונה.

לאור הצלחת התוכנית, הוחלט השנה לצרף גם את בית הספר "איתמר". החל משנת הלימודים הקרובה, יצטרפו אל צוות בית הספר מאמנת אוריינות במשרה מלאה – תפקיד חדש המאפשר להכניס את ההדרכה לכיתות בזמן אמת, ומגשר מקהילת יוצאי אתיופיה, אשר ילוו את צוות המורים ואת ההורים בתהליך, ויסייעו בביצוע המשימות.

התכנית היוקרתית פועלת ברשויות מקומיות רבות ובהן תל אביב, ראש העין, פתח תקווה, נתניה, חדרה, לוד, אשקלון, גדרה, רמלה ועוד. היא נתמכת על ידי שורה של קרנות, פדרציות יהודיות וחברות ישראליות, וזוכה להצלחה מרשימה ועלייה בממוצע הציונים של בתי הספר בהן היא פועלת.

מחזיקת תיק החינוך, חברת המועצה, הפרופ' תמי רונן, אמרה: "החדשנות בחינוך היא דרך נוספת שמקדמת את התלמידים להישגים גבוהים יותר. אנו מברכים על הצלחת התוכנית ושמחים שבית הספר 'איתמר' מצטרף ליוזמה הזו, אנו בטוחים שנראה את הפירות בקרוב".

דן פוטרמן מנכ"ל המרכז הישראלי לחדשנות בחינוך: "העלייה המתמדת בממוצע הציונים מעידה על הצלחתה של התכנית ואין לי ספק שהיא תוכיח את עצמה גם בשנים הבאות. מטרת התכנית היא לגשר על פערים גדולים שנוצרו ולא רק לצמצם אותם – אלא להגדיל את הפער החיובי לטובת הילדים שלומדים בתכנית".

 בתמונה: ראש העירייה בבית הספר ויתקין

 יניב אוחנה, סגן דוברת עיריית ראשון לציון

9 באוגוסט 2015