"השיפוץ של הבניין שלנו עושה חשק גם לשכנים"

  בניין ברחוב קרית ספר 23 הצטרף גם הוא לפרויקט שיפוץ חזיתות והדיירים מספרים על  עלייה של עשרה אחוזים בשווי הנכס שלהם * עד כה שופצו ונצבעו מחדש כמאה בניינים בעיר

 הבניין הישן ברחוב קרית ספר 23 היה זקוק נואשות לשיפוץ, הדיירים התלבטו בין תמ"א 38 לבין פרויקט שיפוץ החזיתות. לבסוף, מטעמי זמן ושיקולים כלכליים הם החליטו על הפרויקט העירוני שמקדמת העירייה זה שלוש שנים וחצי ולא מצטערים לרגע "יש שביעות רצון גדולה של הדיירים ושדרוג באיכות החיים" מספר חבר ועד הבית, אייל אייזנמן "השיפוץ של הבניין שלנו עושה חשק גם לשכנים שלנו להיכנס לתהליך וגם לדיירים בבניין ששלושה מהם התחילו שיפוץ פנימי בבתים שלהם". בבניין בן ה-40 מתגוררות עשרים משפחות, כל אחת מהן זכאית להלוואה בסך 30 אלף שקלים למשך עשר שנים למימון מלא של חלקה בשיפוץ, העירייה מצידה סופגת את כל עלויות הריבית וההצמדה. עבור המשפחה מדובר בתשלום חודשי קבוע של עד 250 שקלים לחודש. עלות השיפוץ בבניין הוא כ-600 אלף שקלים. את הדיירים ליוו האגודה לתרבות הדיור בראשות צביקה ברקוביץ' ומשרד ריגלר אדריכלים.

"היה דיאלוג ארוך בין השכנים על יתרונות וחסרונות של הפרויקט מול תמ"א 38" חושף אייזנמן את התהליך "בסופו של דבר הדיירים הבינו שזו הזדמנות חד פעמית לשפץ את הבניין".

במסגרת העבודות בבניין שופצו וחודשו כל קירות החוץ, כולל אריחי פספרטו לבן לאורך קווי החזית, חדר מדרגות נצבע מחדש ומרצפות הלובי לוטשו. כמו כן בוצע שביל כניסה חדש, חדר האשפה הוחלף לחלוטין ונעשו עבודות אינסטלציה לתשתיות המשותפות בבניין. אייזנמן מספר עוד כי מספר דיירים התעניינו לגבי שווי הדירה לאחר השיפוץ והם קיבלו אינדיקציה שהערך עלה בעשרה אחוזים. נציין כי על פי הערכה שמרנית של שמאי העירייה, ערכי הבניינים לאחר השיפוץ קופץ ב-5% עד 7%. "אנחנו עוד מתכוונים לשדרג גם את הגינה והחצר, אז למעשה זה יהיה ממש בניין חדש" מסכם אייזנמן.

בשלוש שנים וחצי האחרונות ניתנו הלוואות בגובה של כ-30 מיליון שקלים כאשר כמאה בניינים כבר שופצו, מתוכם כ-30 בצבעים לא שגרתיים, מה שמעניק למרכז העיר חזות צבעונית יותר. כשלושים בניינים נוספים נמצאים בתהליך בפרויקט.

תוכנית שיפוץ חזיתות הינה חלק ממתווה התחדשות עירונית, הכולל בין היתר את פרויקט "שפת רחוב", במסגרתו עשרות רחובות במרכז בעיר עוברים מתיחת פנים מקיפה הכוללת בין היתר שדרוג מערכת התאורה, ריבוד כביש, ריצוף מדרכות, הצבת מתקני ריהוט רחוב, הוספת חניות ועוד.

ראש עיריית ראשון לציון דב צור, הוסיף: "מעודד לגלות את הביקוש האדיר של תושבי העיר לקחת חלק בתוכנית שממנה כולם יוצאים נשכרים. יש לנו חזון להפיח רוח חדשה בשכונות הוותיקות ואנו נמשיך להעמיד לרשות התושבים הלוואות בתנאים נוחים לשיפוץ חזיתות הבתים".

 

כתב: יניב אוחנה, סגן דוברת עיריית ראשון לציון

 

8 בדצמבר 2014