עיריית ראשון לציון זכתה לציון הגבוה ביותר במדד השקיפות הארצי

דב צור
  עמותת שקיפות בינלאומית: עיריית ראשון לציון זכתה לציון הגבוה ביותר במדד השקיפות הארצי

דו"ח העמותה, שעומד בראשה מבקר המדינה לשעבר מיכה לינדנשטראוס, בדק את נגישות וזמינות המידע באתרי האינטרנט של העיריות בנושאים שונים * מנכ"לית העמותה: "אי פרסום מכרזים ותוצאותיהם מהווה מקור סכנה למקרי שחיתות. רק רשות אחת, ראשון לציון, קיבלה ציון של 80% בפרק זה, וכל שאר הרשויות קיבלו 60% ומטה"

מידי שנה מפרסמת עמותת "שקיפות בינלאומית ישראל" שעומד בראשה מבקר המדינה לשעבר, מיכה לינדנשטראוס מדד השקיפות של העיריות מול הציבור. בשנה שעברה דורגה עיריית ראשון לציון במקום הרביעי מתוך כ-50 רשויות, הפעם זינקה העירייה לצמרת ודורגה במקום הראשון עם 86% בציון הכללי.

המדדים שנבדקו הם אחידים לגבי כל העיריות, וכל נושא העומד לביקורת נבחן על פי קריטריונים אחידים בכל הארץ ובהתאם לכך נקבע הניקוד לכל נושא שנבחן. הדו"ח בדק את נגישות וזמינות המידע באתרי האינטרנט של העיריות בנושאים שונים בשנת 2013. הדירוג נקבע על פי 12 נושאים עיקריים ביניהם: מידע סביבתי, מענקים ותמיכות, ישיבות מועצה, תכנון ובניה וכספים.

עיריית ראשון לציון השיגה את הציון הגבוה ביותר- 79.5 מתוך 101 אפשריות וכאמור 86% בציון הכללי, כאשר היא מקדימה את ירושלים (2), תל אביב (3) וחיפה (4) דוגמאות לבולטות העירייה ניתן ללמוד מפרסום נתוני הדו"ח לפיהם רק שמונה רשויות פרסמו את התקציב לשנת 2012 בפורמט אקסל נגיש, בינהם עיריית ראשון לציון. כך גם רק חמש רשויות פרסמו את נתוני חמשת מקבלי השכר הגבוהים, גם במקרה זה, ראשון לציון היא אחת מהן.

עו"ד גליה שגיא, מנכ"לית עמותת שקיפות בינלאומית ישראל אמרה כי אי פרסום מכרזים ותוצאותיהם "מהווה מקור סכנה למקרי שחיתות ברשויות המקומיות, בשל פוטנציאל הרווח הקיים בו לבעלי אינטרסים. שקיפות בתחום זה היא אחד הכלים העיקריים לצמצום סיכוני השחיתות. ממצאי המדד מצביעים על עומק הבעיה: רק רשות אחת, ראשון לציון, קיבלה ציון של 80% בפרק זה, וכל שאר הרשויות קיבלו 60% ומטה".

עיריית ראשון לציון נחשבת לאחת הרשויות המובילות בישראל בשדרוג הנגישות הטכנולוגית לתושב, מלבד אתר העיר ודף הפייסבוק הפופולארי, הייתה ראשון לציון העיר הראשונה בישראל שהכניסה לשירות התושבים יישום (אפליקציה) עירוני בשם Keep It City המאפשר לתושב לדווח למוקד על מפגעים ותקלות וכן מגוון יישומים מעניינים כגון חיוג בלחיצה למחלקות העירייה השונות, חדשות העיר,  מפות עם מיקומים חיוניים לתושב כדוגמת מקלטים ציבוריים לשעת חירום, בתי מרקחת בעיר, פארקים לכלבים ועוד.

ראש העירייה, דב צור, בירך על פרסום הדו"ח ודירוגה של העירייה ואמר "הציון הגבוה שקיבלנו מדבר בשם עצמו, פעילות העירייה פתוחה וחשופה לכל תושב. אנו קוראים לתושבים לנצל את השירותים הטכנולוגים החדשים שאנו מציעים המאפשרים להיות מעורבים יותר בקהילה שלנו".

כתב: יניב אוחנה, סגן דוברת עיריית ראשון לציון

 

2 ביוני 2014