השלב הראשון בפינוי מחנה 'צריפין' יוצא לדרך

מחנה צריפין

  אבן דרך משמעותית נוספת בתכנית להוצאת מחנות צה"ל ממרכז הארץ: השלב הראשון בפינוי מחנה 'צריפין' יוצא לדרך

אגף ההנדסה והבינוי במשרד הביטחון ייחל בפינוי 427 דונמים ראשונים, כדי לאפשר את שיווק הקרקע להקמת שכונות מגורים

לקראת העברת בסיסי ההדרכה של צה"ל דרומה ל'קרית ההדרכה' (עיר הבה"דים)-  אגף ההנדסה והבינוי במשרד הביטחון (אהו"ב)  השלים בימים אלה את ההליך המכרזי לבחירת הקבלן הזוכה, ובתום תהליך התארגנות קצר ייחל בשבועות הקרובים בפינוי החלק המשמעותי הראשון של מחנה צה"ל בצריפין המכונה- 'מתחם 4'.

גודלו של המתחם שיפונה הינו 427 דונמים, שעליהם בנויים למעלה מ-60,000 מ"ר של מבנים צבאיים.

כאשר בשלב המיידי  יחל הקבלן בהריסת 10,000 מ"ר על פי התכנית, כאשר שאר שטח המתחם יפונה במלואו עד לסוף שנת 2015, במקביל ליציאת בסיסי ההדרכה של צה"ל לקרית  ההדרכה הנבנית בנגב.  הפינוי יאפשר לרשות מקרקעי ישראל להתחיל בשיווק הקרקע, שעליה מתוכננות להיבנות שכונות מגורים חדשות.

ראש העירייה, דב צור, הוסיף: "זהו צעד משמעותי וחשוב בפיתוחה של העיר, אנחנו ערוכים ומתואמים עם משרד הביטחון לפינוי ולהקמת שכונת מגורים חדשה ומתקדמת במזרח העיר". 

ראש אגף ההנדסה והבינוי במשרד הביטחון, ארז כהן: "פינוי מחנה צריפין הוא מהגדולים והמורכבים שניהלה מערכת הביטחון בשנים האחרונות, וכולל הריסה פיזית של מאות מבנים לצד שמירה על ערכי מורשת ושימור מבנים בעלי ערך היסטורי שישולבו בתכנון העתידי עם ריאות ירוקות ופארקים ציבוריים. הפינוי יבוצע בשלבים עם יציאת היחידות מהמחנה, דבר המוסיף מורכבות הנדסית וניהולית רבה למהלך וזאת על מנת לאפשר מימוש מיידי של הפרויקטים האזרחיים המתואמים באופן מלא עם מהלך זה".

פינוי צריפין- רקע: מאז הקמת המחנה בתקופת המנדט נבנו בו מאות רבות של מבנים. החל מהצריף הבריטי, ועד למבנה המעבדות המשוכלל במדינת ישראל. בשטח המחנה קיימים כיום מבני משרדים, מגורי חיילים, מטבחים, מוסכים, בתי מלאכה, מסגריות, כבישים, שערים, גדרות ועוד. במחנה גם מספר מבנים בעלי ערך היסטורי לשימור שמופו וישולבו בתכנון האזרחי.  מבצע הפינוי יכלול 3שלבים עיקריים: 1. הגירת יחידות צה"ל מהמתחם, חלקן לקרית ההדרכה וחלקן למתקנים אחרים. 2. הריסת המבנים, גריסה ומחזור החומר משיקולי שמירה על הגנת הסביבה. 3. הנצלה- העתקת תשתיות ומבנים לבסיסים אחרים. פינוי המחנה כולו יושלם בשנים הקרובות, במסגרת הסכם 'שוה"ם 3' שאושר בממשלה בשבוע שעבר.

מצ"ב תמונה של מבנה ששימש בעבר את הצבא בשטח צריפין. כיום נמצא בשטח שפונה לפני כשלוש שנים לטובת גן בעברית.
צילום: עיריית ראשון לציון.

כמו כן מצ"ב מפות להמחשה ומסמך עם הפרטים המלאים. השימוש במפות הינו בכפוף למתן קרדיט: אגף ההנדסה והבינוי במשרד הביטחון.


צריפין החדשה
צריפין שלב א פינוי
גבולות צריפין 
 

כתב: יניב אוחנה, סגן דוברת עיריית ראשון לציון

 

13 בינואר 2015