השרקנים ננטשו- רופא השירות הווטרינרי אימץ

דובי פנדה
 

בעיצומו של מבצע "צוק איתן" נמצאו שני שרקנים על ספסל ציבורי בעיר * לאחר שלא היה להם כל דורש,

החליט רופא השירות הווטרינרי לאמץ אותם * וגם: המלצות השירות לתושבים- כך תרגיעו את כלביכם

 במהלך סוף השבוע האחרון, דיווח תושב העיר על שני שרקנים שנמצאו בספסל ציבורי בעיר. צוות מהשירות הווטרינרי יצא למקום ואסף אותם. הם טופלו וקיבלו חום ואהבה בשירות, שם המתינו לבעלים שיאספו אותם. בתחילת השבוע, לאחר שלא היה כל דורש, החליט ווטרינר השירות, ד"ר תומר ניסימיאן לאמץ אותם לחיקו. בתוך כך פרסמו בשירות הווטרינרי המלצות לתושבי העיר כיצד להרגיע את בעלי החיים בימים מתוחים אלו שבכל יום נשמעים אזעקות ופיצוצים.

ד"ר ניסימיאן מסביר כי כלבים רבים מתחילים לרוץ ברגע שהם שומעים פיצוצים או את קולות האזעקה.

מכיוון שלכלבים יש חוש שמיעה מפותח ושמיעתם מוגברת מאד, הקולות עלולים להלחיץ את הכלבים. הדבר נכון גם לגבי כלבים ממושמעים ומאולפים.

לכן מעבר לכך שנשקפת להם אותה סכנה כמו שנשקפת לנו מהמצב, נשקפות להם סכנות נוספות. חלק גדול מהכלבים שמגיבים בבהלה לא חוזרים הביתה לזמן ממושך, חלקם הולכים לאיבוד וחלקם לצערנו עלולים להידרס.

בשירות הווטרינרי העירוני בראשון לציון ממליצים בימים אלו להכניס כלבים אל החדר המוגן. במקרים של כלבים חרדתיים שסובלים מקולות רמים כמו זיקוקי דינור מומלץ להשאיר את הכלבים בבית, לסגור חלונות ולאטום פתחי יציאה כדי שירגישו בטוחים

כמו כן,  ניתן להדליק טלוויזיה או רדיו בכדי לטשטש את קולות פיצוץ ואזעקות שישמעו בסביבה. "חשוב לזכור שבעלי חיים כמו ילדים קטנים" מסביר ניסימיאן "הם יכולים לחוש בחרדה ולכן יש להשתדל לפעול באופן רגוע ככל שניתן, לגשת לחדר המוגן בהליכה רגועה ולשהות שם באופן רגוע."

במידה והכלב נמצא בחצר ואין אפשרות להכניסו לחדר המוגן יש לדאוג מראש ששער החצר סגור ושאין לכלב אפשרות בריחה. אם ניתן, מומלץ מאוד להשאיר בבית גם כלבים שרגילים להיות בחצר בתקופה זו. אם מדובר בכלב שאין אפשרות להחזיקו בבית, יש להחזיקו בחצר באזור המוגן ביותר על ידי  קירות הבית ו/או הבניין. בכל מקרה- אין להשאיר כלבים בחצר ללא נגישות למים נקיים, צל ומזון. כתמיד ובתקופה זו במיוחד, יש להימנע ממצב בו כלבים משוטטים ללא רצועה וללא אדם שמוליך אותם.

בשירות הווטרינרי מוסרים עוד כי מי שמצא כלב משוטט מתבקש להודיע למוקד העירוני 106, בשירות יכולים לאתר את הבעלים באמצעות השבב האלקטרוני שעל צוואר הכלבים.

תושבים המעוניינים לקבל מידע נוסף, מוזמנים לפנות לשירות הווטרינרי באמצעות המוקד העירוני 106 ואו במספר 03-9423400 .

 

צילום: עיריית ראשון לציון

כתב: יניב אוחנה, סגן דוברת עיריית ראשון לציון

 

14 ביולי 2014