השכונה החדשה בצריפין יוצאת לדרך

שכונת צריפין

הועדה המחוזית החליטה על הפקדת תוכנית שכונת הנרקיסים * זוהי השכונה הראשונה מתוך ארבע שכונות שכולן נקראות על שם פרחים * לקראת העברת בסיסי ההדרכה של צה"ל דרומה לעיר הבה"דים, החל אגף ההנדסה והבינוי במשרד הביטחון בפינוי 427 דונמים ראשונים עבור הקמת שכונות מגורים

הסנונית הראשונה של הסכמי הגג בצריפין יוצאת לדרך. לפני פחות מחצי שנה נחתם הסכם הגג בין עיריית ראשון לציון למשרד האוצר ומשרד הבינוי לפיתוח שכונות מגורים חדשות בעיר וכבר עכשיו הוחלט על הפקדת התוכנית הראשונה במחנה צריפין שמתפנה לקראת מעברו דרומה לעיר הבה"דים.

שכונת נרקיסים היא אחת מארבע שכונות שיקומו בשטח המחנה המתפנה, היא תכלול כ-4,000 יחידות דיור וכן 29 אלף מ"ר מסחר ו- 56 אלף מ"ר תעסוקה. יתר השכונות הן שכונת הרקפות, הנוריות והחצבים שבהן יוקמו עוד אלפי יחידות דיור. במינהל ההנדסה בראשות מהנדס העיר, אלי יהלום, צופים שבעוד כשנה תקבל התוכנית תוקף ואז יחל שלב שיווק הקרקעות. בד בבד תקדם החברה הכלכלית את תוכניות הפיתוח של השכונה בהתאם להסכמי הגג.

נזכיר כי העיקרון המנחה של ההסכמי הגג הוא העמדת מימון על ידי הממשלה לפיתוח תשתיות, מוסדות חינוך ומבני ציבור, פארקים ומחלפי תחבורה נדרשים, עוד משלב שיווק הפרויקט. ליזמים מובטח קבלת היתרי בפרק זמן קצר המקצרים דרמטית את זמן פיתוח השכונות החדשות והקמתן. המודל בא לענות באופן מהיר יחסית, על הצורך ההולך וגובר בקרב הציבור והזוגות הצעירים לדיור זמין במרכז הארץ.

השדרה הראשית של שכונת נרקיסים תהיה המשך שדרות ירושלים ממרכז העיר ותכלול קטע מהקו החום של הרכבת הקלה.

פיתוח השכונות במזרח העיר מתאפשר עקב העברת בסיסי ההדרכה של צה"ל בצריפין דרומה ל'קרית ההדרכה' (עיר הבה"דים). גודלו של המתחם שיפונה הינו 427 דונמים, שעליהם בנויים למעלה מ-60,000 מ"ר של מבנים צבאיים. אגף ההנדסה והבינוי במשרד הביטחון הודיע בתחילת השנה כי כל השטח יפונה עד לסוף שנת 2015. ראש העירייה, דב צור, אמר: "זהו צעד משמעותי וחשוב בפיתוחה של העיר, אנחנו ערוכים ומתואמים עם משרד הביטחון לפינוי ולהקמת שכונת מגורים חדשה ומתקדמת במזרח העיר".

נזכיר כי לפני מספר שנים, הצליחה עיריית ראשון לציון להגיע להסכם עם הצבא על רכישת 60 דונם משטח המחנה והפיכתו לפארק ציבורי פתוח לטובת תושבי מזרח העיר, המשוועים לשטחים פתוחים איכותיים. גן בעברית שהוקם על שטח זה נחשב להצלחה גדולה ויהווה ריאה ירוקה לשכונות החדשות שיוקמו על שטחי המחנה.

פינוי צריפין- רקע: מאז הקמת המחנה בתקופת המנדט נבנו בו מאות רבות של מבנים. החל מהצריף הבריטי, ועד למבנה המעבדות המשוכלל במדינת ישראל. בשטח המחנה קיימים כיום מבני משרדים, מגורי חיילים, מטבחים, מוסכים, בתי מלאכה, מסגריות, כבישים, שערים, גדרות ועוד. במחנה גם מספר מבנים בעלי ערך היסטורי לשימור שמופו וישולבו בתכנון האזרחי.

מצ"ב הדמיות, ארמון אדריכלים ומתכנני ערים בע"מ

 יניב אוחנה, סגן דוברת עיריית ראשון לציון

23 במרץ 2015