שיא של 60 קבוצות בגמר אליפות בתי הספר יסודיים בראשון לציון

   

ביום שישי האחרון הפך אולם כדורסל "העמית" לאולם השחמט. האירוע נערך ע"י מועדון השחמט ראשל"צ בשיתוף עם עיריית ראשון לציון ,מנהל החינוך והחברה העירונית.

על הפרקט המבריק של האולם ,אשר עבר שיפוץ יוצא דופן בקיץ האחרון, התמודדו כ- 300 שחקני שחמט צעירים ,אשר הציגו 60 נבחרות באליפות ראשון לציון בשחמט בין בתי ספר יסודיים.  

הילדים נבחרו בתהליך אשר התחיל בבית ספרם בין שיעורי השחמט לשיעורי מצוינות השחמט במסגרת תכנית השחמט העירונית המועברת ב25 בתי הספר בעיר. 

ראשון לציון כבר מזמן הוכתרה כבירת השחמט בישראל. תוכנית השחמט העירונית פועלת בהיקף של  60 גני הילדים ו25 בתי הספר וכל שנה ולומדים בה שחמט כ4000 ילדים כשיעור פורמאלי לכל דבר. 

 לפי מנכ"ל מועדון השחמט רב אמן בוריס אלתרמן  60  קבוצות  המשתתפות באליפות בתי הספר היסודיים הוא מספר חסר תקדים בתחרויות השחמט העירוניות בארץ ובעולם.

סמנכ''ל החברה העירונית ומנהל רשות הספורט, מר אמיר סולרסקיאשר פחת את התחרות הביעו שביעות רצון רבה והדגיש חשיבות השחמט כי אחד הענפים המובילים בעיר. 

בתחרות של כיתות א’ עד ג’, סגן אלוף ישראל עד גיל 8 איתן רוזן הוביל את נבחרתו מבית הספר "יפה נוף"  למקום הראשון  אחרי מאבק קשה עם הסגנית - נבחרת בית הספר "עדיני". במקום השלישי הגיעה נבחרת בית הספר "יסוד המעלה". בתי הספר הנוספים שהעפילו לגמר האליפות הארצי הם: "רמז", "פרס נובל, "שלמון", "אביבים" ו"איתמר".

בתחרות כיתות ד'עד ו', המאבק על המקום הראשון היה צמוד במיוחד, כאשר שתי קבוצות חזקות , אשלים וניצנים הגיעו לאחר גמר הסיבובים לאותו מספר נקודות. ההכרעה בוצעה בעזרת שיטת השובר שיוויון על ידי השופט הראשי ירון ליניק בה זכתה נבחרת ניצנים על חשבון האלופה היוצאת נבחרת אשלים.במקום השלישי גם בתחרות זו זכתה נבחרת יסוד המעלה.הנבחרות הנוספות שהעפילו לגמר אליפות הארץ הם: "שלמון", "אופקים", "רננים", "ויתקין", "ידלין", ו"עדיני".

לקראת הדקות המכריעות של הסיבוב האחרון הגיע סגן אלוף העולם בוריס גלפנד, אשר ציין את רוח ורמת המשחק יוצאת הדופן של כל השחקנים והתנהגות למופת של המתמודדים. גלפנד איחל לכל המשתתפים הצלחה בתחרויות בעתיד ואמר שההשתתפות המרובה של הילדים זוהי הגשמת חלומו של יושב ראש המועדון המיתולוגי זהר אולפינר אשר לזכרו הוקדשה התחרות.

בטקס הסיום סגן ראש העיר, מר מוטי אג'מי בירך את המשתתפים וציין כי עיריית ראשון לציון ממשיכה לתמוך בתוכנית השחמט בעיר וצעד זה מסתמך על מחקרים רבים אשר הראו קשר ישיר בין לימודי שחמט להצלחה בלימודים, העלאת הביטחון העצמי, שיפור הזיכרון וכיבוד הזולת.