שיא במספר העבודות שהוגשו לתחרות הקומיקס השנתית

בטקס
 "סיפור חכם, מקורי, חינוכי, משעשע, מפתיע ועוד" * כך נימקו השופטים בתחרות הקומיקס השנתית על שם לוחם צה"ל אורי חן ז"ל, את העבודות הזוכות במקומות הראשונים *לראשונה השנה- התמודדו גם תלמידי בתי הספר היסודיים

 בשבוע שעבר, רגע לפני הדלקת הנר הראשון של חנוכה, יום הולדתו של סמל אורי חן ז"ל קיימה עיריית ראשון לציון, יחד עם משפחתו של אורי, שנרצח לפני כארבע שנים בחצר בית הספר חביב, את תחרות הקומיקס השנתית לזכרו בבית יד לבנים.

השנה היה נושא התחרות: "בכל אחד יש אור" והשחקנית יעל אבקסיס הנחתה אותו. 140 עבודות הוגשו והן התמודדו בשתי קטגוריות- קטגוריה לתלמידי בתי הספר היסודיים וקטגוריה לתלמידי השש שנתי. למקום הראשון בקטגוריית בתי הספר היסודיים הגיעה שיר מוניס מבית ספר "אופקים" על עבודתה "טוב להיות שונה", השופטים נימקו את בחירתם בכך שמדובר בסיפור חכם ומלא בגרות, המדגיש כי ילדים הם ילדים, גם אם הם חריגים ושונים מהאחרים. סיפור על סובלנות ואהבת אדם, מצויר בחן רב ובצבעוניות נעימה.

למקום השני הגיעה היצירה של ליאור פישל מבית ספר "אשלים" על צוצקלה הבודד, השופטים נימקו את בחירתם: "סיפור מקורי על ילד שבולע את אור החנוכייה ואורו מקרין על הסביבה והחברים. סיפור על חיפוש אחרי האור שבכל אחד מאיתנו". למקום השלישי נבחרה עבודתה של גבריאלה מרקוס מבית ספר "אשכולות", עליו נאמר: "סיפור על ילד שנהג לצחוק מחבריו לכיתה וכעבור שלושים שנה הוא הופך למורה המלמד ילדים בעלי צרכים מיוחדים. סיפור מוסרי וחינוכי".

בקטגוריית העל יסודי, נבחרה למקום הראשון עבודתם של סשה שפירוב ונרקיס לפלר מקריית החינוך השש שנתית "יגאל אלון", מקיף ו'. השופטים ציינו כי זהו "סיפור יפה מלא רגישות ופיוטיות, מצויר בכישרון רב, מלא בפרטים קטנים ומשעשעים המעשירים את חוויית הקריאה. הצבעוניות יוצאת הדופן, מעניקה לקומיקס נוכחות אסתטית ייחודית ונדירה". במקום השני נבחרה עבודתן של שני גפני, מיכל אאולוב ויעל נרקיס מקריית החינוך השש שנתית חיים בר לב, מקיף ח'. השופטים ציינו כי זו "סיפור מקורי שעורך הקבלה בין לידה ויציאה לאור, סוף ההיריון ותחילת החיים. התינוק המסמל חיים ותקווה, בהלימה למטרות התחרות. הציור מצויר באופן עוצמתי ומפתיע".

במקום השלישי חולקים שני תלמידים- אלאור בורנשטיין מקריית החינוך חיים בר לב, מקיף ח' ומיכל פינטו מהגימנסיה גן נחום, מקיף ד'.

בראש וועדת השיפוט עמד המאייר והקריקטוריסט מישל קישקה - חתן פרס דוש לאיור ולקריקטורה לשנת 2008. לפני ארבע שנים, קיבל קישקה פנייה מהמשפחה, הוא שמע את הסיפור של אורי ומיד נרתם לסייע בתחרות וכאמור לעמוד בראש הועדה. יחד עמו בוועדה ישבו הוריו של אורי- גילי וטוני חן ונציגים מבית יד לבנים, הרשות לתרבות ואומנות ומינהל החינוך.

אורי נולד וגדל בראשון- לציון, הוא למד בבית הספר הממלכתי הדרים, בחטיבת הביניים גן נחום ובתיכון הצבאי אורט תל נוף. במהלך שירותו כלוחם בגדוד 51 של גולני, הוא נרצח בעת ששהה עם חבריו בחצר בית הספר חביב. אורי אהב לצייר קומיקס, והחל עם התחביב כבר מגיל שלוש. בציוריו הוא ביטא סיפורים מחייו עם הרבה הומור וגם ציניות.

את התחרות ריכזה חלה טורק, מנהלת תוכניות מיוחדות מינהל החינוך. גילי חן, אמו של אורי, הוסיפה: "התחרות מחייה כל פעם מחדש את הציורים של אורי. מעבר לתחרות עצמה שבה התלמידים נחשפים לציורים של אורי, הם גם מתוודעים לסיפור עצוב ואמיתי של אלימות בלתי נסבלת במקום הכי קרוב לבית. תמיד אומרים 'אין דבר כזה שלי זה לא יקרה' והנה עובדה שלנו זה קרה. הוא היה ילד עם נתוני פתיחה הכי טובים שאהב את הצבא ולחם במבצע 'עופרת יצוקה'".

ראש העירייה, דב צור, הוסיף: "אורי תרם לעירו ולמדינתו, שירת כלוחם בגדוד גולני והיה אחד מאותם ילדי העיר שצמחו להיות גברים מעוררי גאווה. לא ניתן שאירועים מן הסוג הזה יחזרו על עצמם ולא נגלה אף טיפה של סובלנות כלפי אלימות בכל מידה שהיא.".

 

צילום: אריק מור

 כתביניב אוחנה, סגן דוברת עיריית ראשון לציון

 

2 בדצמבר 2013