סיכום שנה ברשות העירונית למלחמה בסמים ואלכוהול

 סיכום 2013  : התראות לכ-180 פיצוציות החשודותבמכירת סמים ואלכוהול לקטינים

הרשות העירונית למלחמה בסמים ובאלכוהול מסכמת שנה עם פעילויות אכיפה לצד פעילויות קהילתיות וחברתיות

לעשרות אלפי נערים ראשון לציון * עלייה משמעותית בהשתתפות בני נוער מהקהילה האתיופית ומחבר העמים

סדנאות, קורסים, טיפולים ופעילויות. בכל מקום שבני נוער זקוקים לסיוע ולהכוונה, עובדי הרשות העירונית למלחמה בסמים ומאות המתנדבים הפרוסים ברחבי העיר, נמצאים שם בשבילם. בשבוע שעבר קיימה הרשות סיכום שנה והציגה עלייה משמעותית במספר המשתתפים בפעילויות של הרשות בשנה האחרונה העומד על יותר מ-80 אלף בני נוער. העלייה החדשה ביותר נרשמה בהשתתפות בני נוער מהקהילה האתיופית ומחבר העמים, כאשר בקרב הקהילה האתיופית נרשמה עלייה של כ-65% בהשתתפות, ובקרב חבר העמים הזינוק בהשתתפות עמד על 250%. אבל מתברר שלא רק בני הנוער משתתפים יותר, כי אם גם ההורים שלהם, למעלה מ-350 הורים מתנדבים בעשר סיירות הורים במסגרת שכונתית או מגזרית, בכך זוהי סיירת ההורים הגדולה ביותר בישראל.

ברשות העירונית למלחמה בסמים ואלכוהול מסבירם כי בשנה האחרונה הושם דגש בנושא צריכת האלכוהול בקרב נוער מתבגר, כאשר במסגרת זו הודרכו הורים רבים וקיבלו כלים להתמודדות עם בני הנוער. 76 הרצאות להורים בבתי ספר ובקהילה התקיימו בשנה האחרונה בנושא סוגי הסמים הנפוצים בקרב בני נוער ,זיהוי משתמשים ודרכי התמודדות עם התופעה במשפחה ובקהילה ומתן מידע בנושא שימוש נבון ברשת האינטרנט והפייסבוק. 250 הורים השתתפו בסדנאות למשפחות בסיכון גבוה. ברשות יודעים כי ההורים והמשפחה הינם גורם הגנה משמעותי ביותר מפני הסתבכות בהתנהגות סיכון ושימוש לרעה בסמים ואלכוהול. ברשות בטוחים שהעצמת ההורים על ידי מתן כלים ומיומנויות לשיפור התפקוד ההורי שלהם, ישפר את איכות הקשר במשפחה ,יחזק את סמכותם ההורית ואת יכולתם להציב גבולות. בבתי הספר קיימו במהלך השנה הרצאות סדנאות והצגות למעלה מ-9000 תלמידים ב-40 בתי ספר בעיר. גם בנושא אלימות שבמקרים רבים הינו פועל יוצא משימוש באלכוהול ובסמים, שמו דגש ברשות והפעילו את תוכנית "אל עימות ועל התמודדות" בבתי הספר היסודיים, שם למדו התלמידים כי מודעות ושליטה עצמית עשויים להוביל לפתרונות נטולי אלימות. במהלך התוכנית קיבלו התלמידים ידע וכלים בהתמודדות ועמידה מול לחץ ,הערכת סיכונים ,תקשורת חיובית ,אחריות אישית ,סגנונות תגובה ,מתן לגיטימציה לסירוב ואמירת "לא"

בשעה הצורך ,הימנעות ממגע פיזי אלים ,יכולת הבחנה בין חומרים מועילים למזיקים ,עזרה למול הלשנה ,שייכות וייחודיות ,הקניית ערכים והתנהגות מכבדת ולמידת הסכנות האורבות בתרבות הפנאי העכשווית. פרויקט "גדולים ולא שותים" המיועד לצוותים חינוכיים בבתי הספר היסודיים הצביע על הסכנות והנזקים בשתיית אלכוהול ופיתוח דיאלוג עם תלמידים בדבר סכנות האלכוהול ומתן כלים לעמידה מול לחץ חברתי תוך הפעלת מרכז למידה ידידותי המאפשר שיח משמעותי

ורלוונטי עם תלמידים. במספר בתי ספר יסודיים בעיר נעשה טיפול בעזרת בעלי חיים לילדים עם קשיי התנהגות החשופים להסתבכות בהתנהגויות סיכון כמו גם לשימוש לרעה בסמים ואלכוהול.

מתוך ההנחה שחינוכו של הילד בגילאים צעירים מלווים אותו בצעדיו הראשונים בחייו, קיימה הרשות השתלמות בת עשרה מפגשים בגני הילדים השוקדת על פיתוח כושר שיפוט, יכולת בחירה והתמודדות עם לחץ חברתי כבר בגיל הרך.

היו במהלך השנה גם הצגות תיאטרון, טיולי גיבוש ומורשת, חוגי תקליטנות, ברייקדאנס, בישול, אקרובטיקה ספורטיבית ופעילויות חוויתיות בצפון הארץ, בכנרת ובאילת שנועדו לגיבוש בני נוער דרך חוויה ספורטיבית ,כיפית וחברתית עם מסיבה ללא אלכוהול ,על מנת להעביר מסר לבני נוער , שאפשר לבלות גם בצורה אחרת. מלבד כל אלה הייתה גם אכיפה מאסיבית כנגד פיצוציות המוכרות אלכוהול וסמים לבני נוער. 179 התראות חולקו לפיצוציות החשודות שמכרו חומרים אסורים לקטינים, 15 כתבי אישום הוגשו כנגד בעלי העסקים ו-42 פיצוציות נסגרו בצו מינהלי.

מנהל הרשות למלחמה בסמים ואלכוהול, דוד שושן, אמר: "השנה הוקדשו מאמצים רבים, בהרחבת והעצמת פעילויות ותכניות המניעה, הניתנות בחינוך הפורמאלי ובחיבורן לתחום החינוך הבלתי פורמאלי, כך שלמעשה ייווצר רצף העוטף את הילד על פני כל שעות היממה". ראש העירייה, דב צור, הוסיף כי עיריית ראשון לציון רואה חשיבות עליונה בהשקעה בחינוך ילדינו, במובן הרחב ביותר. "אני מאמין שאם נשקיע בבני הנוער וניצור עבורם תעסוקה שוטפת ואיכותית גם בשעות הערב והלילה, נמנע שוטטות ללא מעש וכתוצאה מכך התנהגויות סיכון.אחת הסוגיות המרכזיות שאנו מתמודדים איתן היא תופעת השימוש לרעה בסמים ובאלכוהול, בקרב מבוגרים ובעיקר בקרב בני נוער. מדובר באחת הבעיות הקשות והכאובות ביותר בחברה הישראלית, אשר מחייבת התמודדות מקיפה ברמה הלאומית."

 כתב: יניב אוחנה, סגן דוברת עיריית ראשון לציון

9 במרץ  2014