נערות מראשון לציון תפרו שמיכות לפגים

נערות מראשון לציון תפרו שמיכות לפגים בבית החולים אסף הרופא
כחלק מההתנדבות שלהן במרכז הנוער כרמים, קיבלו הנערות הכשרה מקצועית בתפירה וסטיילינג * אחרי שתפרו בובות לכל ילד וילדה בגן ילדים, הן כיוונו לגיל צעיר יותר * מדריכת הקבוצה: "במקום להעלות תמונה לסנאפצ'אט, ישבנו נערות בנות 15 ותפרו, ריבוע אחרי ריבוע, שמיכות לאנשים שהן לעולם לא יפגשו"

מחמם את הלב ואת הפגים. נערות המתנדבות במרכז הנוער בכרמים החליטו לתרום את כישוריהן בתפירה והכינו שמיכות מותאמות לאינקובטורים בפגיית בית החולים אסף הרופא. היוזמה המחממת הזו, תרתי משמע, נולדה במסגרת פרויקט נוע"מ (נוער מתנדב) שמפעיל אגף הנוער והצעירים בעיריית ראשון לציון.

הפרויקט מציע לתלמידים להתנדב בקהילה המקומית. לפני כשנה, נרשמו כ-40 נערות לקבוצת העיצוב במרכז הנוער. אחת לשבוע ולמשך שעתיים הן נפגשו וזכו להכשרה מקצועית בתפירה וסטיילינג. במהלך ההכשרה, בוחרות התלמידות היכן ליישם את הידע שרכשו. המקום שנבחר היה גן ילדים והנערות תפרו בובות לכל ילד וילדה בגן. היוזמה מילאה את ליבן של הנערות וחלקן החליטו להמשיך ולתרום מהידע שלהן. כעשר בנות החלו לתפור ולרקום שמיכות, אבל לא סתם שמיכות, אלא כאלו המותאמות לאינקובטורים בפגיית בית החולים אסף הרופא ובכך להעניק מעט חום, רכות וצבע לרכים שזה עתה נולדו. "ריגשתם אותי עד דמעות" אמרה אחת האמהות "השמיכות שמסרתם חיממו את הלב ונתנו תקווה להורים כאן".

בסך הכל נתפרו 40 שמיכות לאורך שנה על ידי נערות בנות 15. מדריכת הקבוצה יעל מלצר, סיפרה בהתרגשות: "כל כך הרבה כבר נאמר על הנוער של היום, שהם שקועים בסמארטפון ואנוכיים. את השמיכות שמקשטות את הפגייה בבית החולים אסף הרופא תפרו ריבוע אחרי ריבוע נערות בנות 15. במקום להעלות תמונה לסנאפצ'אט הן ישבו ותפרו באהבה ויצרו שמיכות לאנשים שהן לעולם לא יפגשו, רק כדי להכניס אור לפגייה ולשמח הורים שנמצאים במאבק על החיים של התינוק שהם הביאו לעולם. הייתה לי את הזכות להדריך את הבנות האלו."

מנהל מרכז הנוער בכרמים, שי כהן, אמר שזו חוויה שהוא לא ישכח לעולם "התוכנית פועלת מזה ארבע שנים ובכל פעם אני מתפעם מחדש מהרצון לתרום ולהעניק. "מרגש לראות את השמיכות שנתפרו על-ידי החניכות מבדים שנתרמו, מונחות לבסוף על האינקובטורים של התינוקות ומעניקות צבע ועיצוב חדש למרחב בפגייה".  

קבוצת עיצוב אופנה היא תכנית אחת ממגוון התכניות הרבות של פרויקט נוע"מ (נוער מתנדב) ומוצעת לתלמידי כיתות ח'. התוכנית מהווה למעשה תחליף לתכנית "התפתחות אישית ומעורבות חברתית" של משרד החינוך המחייבת את תלמידי התיכון להתנדב בקהילה כחלק מתכנית הלימודים לקבלת תעודת בגרות. היתרון הוא שהתוכנית מציעה מגוון רחב יותר של התנדבויות החל מחטיבת הביניים.

מחזיק תיק הצעירים, דורון אוזן, שיבח את הנערות על היוזמה ואמר כי פעם אחר פעם מוכיחים בני הנוער של העיר שאכפת להם מהקהילה בה הם חיים.

שמיכה שנתפרה לפגים

 יניב אוחנה, סגן דוברת עיריית ראשון לציון

24 באוקטובר 2017