ואלו שמות חופי הרחצה בראשון לציון

דגל כחול לבן לחוף הים
עם פתיחת עונת הרחצה וההיערכות להצטרפות חוף בתולי ששוחרר ממשרד הביטחון *
עיריית ראשון לציון ביצעה שינויים במספור החופים ושמותיהם * וגם- דגל כחול נוסף לראשון לציון

רגע אחרי פתיחת עונת הרחצה ורגע לפני פתיחת החוף החדש ששוחרר ממשרד הביטחון לטובת חוף רחצה חדש, מבצעת העירייה שינויים במספור ושמות חופי העיר המוכרזים לרחצה.

במשך שנים מוספרו החופים מדרום לצפון, אולם עם פינוי חוף הים הדרומי ששימש במשך עשרות שנים כמטווח צה"לי, חופי הים בעיר ימוספרו מצפון לדרום, כך שהחוף הדרומי והבתולי שעל פי התכנון צפוי להיפתח כבר בעונת הרחצה הנוכחית, יקרא חוף מספר 6- החוף הנפרד.

צפונית אליו, חוף מספר 5 שעדיין משמש החוף הנפרד יהיה חוף הילדים. על פי התכנון, במקום יוצבו מתקנים להנאת הילדים, כמו מתנפחים, טרמפולינות ומגלשות שיופעלו עם מי ים.

החוף הבא הוא חוף מספר ארבע, חוף תל יונה על שם התל הארכיאולוגי שנמצא מזרחית לשטח החולי. כל חופי העיר נגישים, אולם חוף זה בהיותו צמוד לחניון הנכים מאפשר הגעה נוחה וקלה עד לקו המים. חוף מספר 3 וחוף מספר 2 יקראו חופית ונווה חוף בהתאמה, וזאת על שם בתי הספר הסמוכים שיאמצו את החופים. תלמידי בתי הספר היסודיים ילמדו על הסביבה הימית והחופית ולמעשה יקיימו לימודים עיוניים בבית הספר ובכיתה שבמועדון הימי. התלמידים גם יפעלו לשמירת הניקיון בחוף.

חוף מספר 1, שכזכור נקרא עד כה חוף מספר 5, הוא החוף הכחול שכן בו הונף לראשונה הדגל הכחול בראשון לציון. מדובר על תו איכות סביבתי בינלאומי שכדי לזכות בו, יש לעמוד בקריטריונים של איכות המים, ניהול סביבתי, בטיחות ושירותים וחינוך ומידע סביבתי. השבוע קיבלה עיריית ראשון לציון דגל כחול נוסף לחוף מספר 5, חוף הילדים. בעירייה מקווים שעם פתיחת החוף הדרומי, שכאמור פונה מנפלים בשנה האחרונה בעלות 13 מיליון שקלים מתקציב העירייה, יהיה ניתן להגיש אותו לקרן החינוך, ארגון גג לחינוך סביבתי של עמותות ומלכ"רים מרחבי העולם, לקבלת דגל כחול נוסף. ישנו חוף צפוני יותר אולם הוא אינו ממוספר שכן הוא אינו חוף מוכרז לרחצה. זהו החוף לספורט ימי שאינו מנועי, כלומר מיועד לפעילות ימית כמו סירות מפרש, קייקים, גלשנים וכו'. חוף ראשון לציון נחשב לאחד החופים הפופולאריים ביותר בישראל, מדי שנה פוקדים אותו כ-2.5 מיליון נופשים. אומנם אורך החוף בתחום שיפוט העיר משתרע על 8 קילומטר, אך רק 875 מטרים הינם לרווחת המתרחצים כאשר יתר החוף מוחזק עדיין על ידי משרד הביטחון. פינוי החוף הדרומי שאורכו 150 מטרים צלח אחרי שנים שבהן העירייה נאבקה בבירוקרטיה שתאפשר הרחבת רצועת החוף הקצרה והצפופה. בעירייה מקווים שעתה נפתח הצוהר ובעתיד ישוחררו חופים נוספים לרווחת הציבור.

ראש העירייה, דב צור, אמר: "פינוי החוף הוא בשורה לתושבים ואנו מקווים שזוהי סנונית ראשונה ושאחרי שעברנו את המכשול הזה עוד ועוד שטחי חוף יועברו לידי הציבור. אין כאן היבט נדל"ני, אין לי עניין לבנות רבי-קומות, אלא להעניק איכות חיים לתושבי העיר, שזו רצועת החוף שלהם".

מחזיק תיק חופים ואגמים, חבר המועצה עידן מזרחי, מוסיף: "אני מזמין את כל תושבי העיר להגיע ליהנות מהחופים היפים שיש לנו, חניה חינם לתושבי העיר, בילוי, פנאי ושמש".

צילום הדגל הכחול: עידן גרוס

יניב אוחנה, סגן דוברת עיריית ראשון לציון

 

4 במאי 2015