שמות של עוד שש נשים יתנוססו ברחובות העיר

 

שולמית אלוני, יפה ירקוני, דבורה עומר, חנה זמר, פליציה קראי וטובה סנהדראי גולדרייך יונצחו בראשון לציון *

כזכור לאחרונה אישרה הועדה קריאת שמות לרחובות על שם יוסף לפיד, מאיר דיזינגוף, נח מוזס ועוד

הועדה לקריאת שמות לרחובות והנצחה בעיריית ראשון לציון אישרה השבוע את הנצחתן של שש נשים ברחובות ראשון לציון.  בין השמות שיתנוססו בקרוב על שלטי הרחובות בעיר: שרת החינוך וכלת פרס ישראל- שולמית אלוני ז"ל, הזמרת הלאומית- יפה ירקוני ז"ל, סופרת ילדים ונוער ישראלית – דבורה עומר, העורכת הראשית והמיתולוגית של עיתון "דבר"- חנה זמר, מייסדת הארגון הראשון לשירות לאומי לבנות- טובה סנהדראי גולדרייך ויקירת העיר ראשון-לציון- ד"ר פליציה קראי. נזכיר כי לאחרונה אישרה ועדת השמות בעירייה קריאת שמות לרחובות על שם שר המשפטים וסגן ראש הממשלה- יוסף לפיד, ראש עיריית תל אביב הראשון- מאיר דיזינגוף, מו"ל ידיעות אחרונות והעורך האחראי הראשון- נח מוזס, היינן המיתולוגי של ראשון לציון- בוריס אוסובצקי ורופא הילדים הראשון של המושבה- ליאו רוזנבליט.

הרחוב על שם שולמית אלוני יתחיל בשדרות היובל ויסתיים בדרך ללא מוצא, אלוני הייתה פוליטיקאית ישראלית המזוהה עם מחנה השמאל, חברת כנסת ושרה בממשלות ישראל. היא החלה את פעילותה במפא"י, הקימה את "מרצ" ולאחר מכן הנהיגה את המפלגה. היא גם כלת פרס ישראל לשנת תש"ס על תרומה מיוחדת למדינה ולחברה.

הרחוב על שם יפה ירקוני יתחיל ברחוב אלימלך צמיר ויסתיים בדרך ללא מוצא. ירקוני הייתה הזמרת הלאומית המזוהה מאוד עם תקופת קום המדינה ולאחר מכן בשנות ה-50 וה-60. כלת פרס ישראל לזמר העברי. ירקוני הייתה ידועה כמעורבת בחיי המדינה ואף כונתה "זמרת המלחמות". היא ביצעה מאות הופעות לפני החיילים במלחמות ישראל ובין המלחמות ולא נרתעה מלהופיע בחזית הקרבות.

הרחוב על שם דבורה עומר יתחיל ברחוב אלימלך צמיר ויסתיים בדרך ללא מוצא. היא הייתה סופרת ילדים ונוער ישראלית. זכתה בפרסים רבים על יצירתה, בהם פרס ישראל לשנת 2006.

רבים מספריה מבוססים על דמויות היסטוריות מתולדות היישוב כמו "הבכור לבית אב"י, "שרה גיבורת ניל"י ועוד. דבורה הייתה מרבה לכתוב על ילדים המתמודדים עם קשיים והייתה בין הראשונות לכתוב לפעוטות. עושר יצירתה והצלחתה הקנה לה מעמד מיוחד בספרות הילדים.

רחוב על שם חנה זמר יתחיל ברחוב המוכתר ויסתיים בקרך ללא מוצא. זמר נולדה ב-1924. היא הייתה עורכת, עיתונאית ופובליציסטית ישראלית בכירה. העורכת הראשית והמיתולוגית של עיתון "דבר" בשנים 1970–1990 ולמעשה האישה הראשונה בישראל שעמדה בראש המערכת של עיתון יומי גדול. כמו כן היא הייתה יו"ר ועדת העורכים, עורכת ומגישת תכניות בטלוויזיה הישראלית, בקול ישראל ובגלי צה"ל.

הרחוב על שם ד"ר פליציה קראי יתחיל ברחוב יוסף בן עובדיה ויסתיים בדרך ללא מוצא. פליציה היא ילידת פולין, ניצולת שואה, מורה נערצת להיסטוריה בגימנסיה הריאלית במשך יותר מ-30 שנה. עסקה בחקר ובהוראת השואה והעמידה דורות של תלמידים ומורים להוראת היסטוריה ושואה. פליציה הוציאה לאור כמה ספרים ביניהם: "המוות בצהוב", "פגזים בחרוזים". בשנת 2008 העניקה לה העירייה את אות יקירת העיר.

הרחוב על שם טובה סנהדראי גולדרייך יתחיל ברחוב המייסדים ומסתיים בדרך ללא מוצא. טובה היתה האישה הדתייה הראשונה שנבחרה לכנסת (מפד"ל), הייתה פעילה מרכזית בזרם הציונות הדתית והסוציאליסטית בישראל, ממייסדות ארגון הפועלות של הפועל המזרחי ומראשותיו, יו"ר תנועת "אמונה" ומייסדת הארגון הראשון לשירות לאומי לבנות.

חברת המועצה ומנכ"לית עמותת כ"ן, ליאל אבן זהר שהייתה מבין אלו שיזמו את ההצעה, אמרה: "אני מברכת על כך שוועדת השמות צועדת בכיוון האחרון ומתקנת את הפער המגדרי במשך שנים לגבי רחובות בעיר. אני בטוחה שכמו בתחומים אחרים, ראשון תוביל בקידום נושא זה".

 

כתב: יניב אוחנה, סגן דוברת עיריית ראשון לציון

 

26 בינואר 2015