הסוף לחדרי הארכיונים של עיריית ראשון לציון?

 מינהל ההנדסה משלים בימים אלה את סריקת כל תיקי הבניין והעלאתם לאתר האינטרנט העירוני *

הפרויקט שעלותו כארבעה מיליון שקלים נועד להקל על הציבור ולחסוך זמן וטרחה

בימים אלה מקדם מינהל ההנדסה במרץ את הקמתו של הארכיון הממוחשב ועד כה נסרקו כמחצית מתיקי הבניין שהיו בארכיון העירייה. במינהל ההנדסה מקווים כי עד סוף השנה, ניתן יהיה להשלים ולסרוק את כל תיקי הבניין. בארכיון העירייה נמצאים כ-20 אלף תיקי בנין , חלקם בני למעלה ממאה שנים שהתבלו במהלך השנים, חלקם לא נשמרו ואף נעלמו.

סריקת התיקים הקיימים וכן סריקת כל התיקים החדשים הנוצרים באופן שוטף, תמנע בעתיד את אובדן המידע היקר ותיאפשר הנגשתו לציבור באופן הזמין והמיטבי ביותר.

ראש מינהל ההנדסה, אדריכל אלי יהלום, החליט מיד עם כניסת תפקידו לקדם הקמת הארכיון הממוחשב שבו ירוכזו כלל תיקי הבניין בעיר. במסגרת הפרויקט, המבוצע על ידי חברת "גיאודע" בסיוע מנהל יחידת ה-GIS, אפי ג'יאן, הוחלט כי בשלב הראשון יסרקו את תוכניות הבניינים שנבנו בשנים האחרונות ואחר כך, במדורג, יסרקו תוכניות ישנות יותר ובמקביל גם את התיקים החדשים. כמו כן הוחלט לרכוש טאבלטים שבהם יותקנו תוכנות ייעודיות  אשר ישמשו את עובדי מינהל ההנדסה ויאפשרו להם להיכנס ולעיין בתוכניות שבארכיון הממוחשב באמצעות האינטרנט תוך כדי סיור בשטח. "התוכניות הסרוקות יסייעו  הן לעובדי מינהל ההנדסה לייעול עבודתם השוטפת והן לתושבי העיר שיחסכו זמן יקר וטרחה הכרוכה בהגעה לעירייה" מסביר יהלום "בפרויקט הושקע תקציב מכובד של כארבעה מיליון שקלים לסריקת כל המידע והעלאתו לאתר."

כדי לצפות בתוכניות הסרוקות, יש להיכנס לאתר האינטרנט של העירייה תחת הכותרת: "הנדסה תכנון ותשתיות" ולאחר מכן לעבור ל"כניסה לאתר ההנדסי ו- GIS", וב"רישוי ופיקוח בנייה" ניתן לראות את המידע לגבי תיקי הבניין כולל פרוט כל הבקשות בתיק. בשלב זה יש להזין את מספר הבקשה, או נתון אחר על הנכס, ולהקיש על "ארכיב מסמכים" אשר יפתח  את כל המסמכים הסרוקים של הבקשה הנבחרת.

 כתב: יניב אוחנה, סגן דוברת עיריית ראשון לציון

 

6 בינואר 2014