סטודנטים מעורבים

סטודנטים מעורבים
סטודנטים מהמסלול האקדמי המכללה למינהל נפגשו עם מנכ"ל עיריית ראשון לציון כחלק מגיבוש דו"ח האחריות העירונית של העיר לשנת 2013-14

סטודנטים פעילים ואכפתיים מהמרכז לאחריות תאגידית של המסלול האקדמי המכללה למינהל ומהקמפוס בכלל,  נפגשו לשיח משתף עם מנכ"ל עיריית ראשון לציון, כחלק מגיבוש דו"ח אחריות עירונית  של עיריית ראשל"צ לשנים 2013-2014.

בין הנושאים שהועלו במפגש: תחבורה ציבורית לקמפוס, מעונות ומגורי סטודנטים; דיור בר השגה ויוזמות סיוע של סטודנטים למען הקהילה. המפגש עם הסטודנטים מהווה נדבך מרכזי ביצירת הדו"ח, לצד מפגשים של בכירי העירייה עם תושבי שכונות ועובדי עירייה.

המפגש במכללה התקיים כדיאלוג פתוח בין הסטודנטים לבין מר גונן פרנקו, מנכ"ל עירית ראשון לציון, ובהשתתפות ליאת עברי-יעקובוב, מנהלת תכנית עיר ללא אלימות בעיריית ראשל"צ ושותפה להפקת הדו"ח וכן עברי ורבין,  מנכ"ל חברת "גודוזי'ן". השיח היה איכותי רציני והעיד על מחויבות ואכפתיות.

בין הסוגיות שהעלו הסטודנטים נמנו:
איך גורמים לסטודנטים לגור בראשון לציון ובקרבת הקמפוס? מנכ"ל העירייה אמר כי הרשות כבר פועלת בנושא של הקמת המעונות בקרבת המכללה. יש אישור של מנהל מקרקעי ישראל והדיון בין העירייה והמנהל נמצא בתהליך. הסטודנטים הציעו שעד אז תבחן אפשרות מגורים בשכונות מעוטות יכולת תוך  שילובם במארג השכונתי. המנכל הבטיח תשובה.  

איך מקלים על דרכי ההגעה לקמפוס בתחבורה הציבורית? ואיך מסייעים עם המחסור בקווי האוטובוס? באשר לסוגיית התחבורה הציבורית הבטיח מנכ"ל העירייה כי תיבחן הפעלת "שאטלים" במחיר סמלי, מתחנות הרכבת ישר למכללה כך שיהיו זמינים ונגישים. התהליך, הוא ציין,  ייערך בשיתוף עם אגודת הסטודנטים ותוך תכנון משותף, והגדרת שעות משותפת - גם לגבי קווים ישירים לקמפוס במקום קווים עקיפים ועירוניים כפי שקיים כיום, הבטיח מנכ"ל העירייה לטפל באמצעות מוניות שירות שמהוות קווי שירות בתוך העיר.

מעורבות חברתית / ברוח אחריות תאגידית בעיר – שלל רעיונות ויוזמות שהוצגו עי הסטודנטים הציפו את הצורך למיסוד מנגנון תקשורת ישיר בין המכללה והסטודנטים לבין העירייה. מנכ"ל העירייה ציין כי יטפל בנושא, לרבות הסדרה של גורם ומנגנון מרכז שיהווה חוט מקשר אחיד בין המכללה לעירייה.

בין הרעיונות שהעלו הסטודנטים:  קורסי פרקטיקום בקשת נושאי הלימוד עם אוכלוסיות מתאימות בעיר, פעילות ספורטיביות משותפות של סטודנטים עם תלמידי תיכונים, שיתוף פעולה בין בתי הספר בעיר לסטודנטים של המכללה, הרצאות של סטודנטים בבתי הספר על חשיבות ההשכלה הגבוהה, הדרכה בנושא  של חינוך פיננסי לקהילה ע"י סטודנטים, בניית תכנית מצוינות במכללה שתחבר את העיר לאקדמיה, סיוע וחונכות לתלמידים אתיופים - על על כל היוזמות הללו ציין המנכ"ל כי הוא מרים את הכפפה לצורך בחינת מימושן.

החניה בקמפוס, בבעלות עיריית ראשל"צ: השיח בנושא העלה כי הוא מחייב רה-ארגון, כולל סיוע למימוש אפליקציה שפיתחו סטודנטים למדעי המחשב מהמכללה. באשר לאכיפה וטכנולוגיות במתחם החניה, מנכ"ל העירייה ינחה את האחראי לתחום לבחון קידום הרעיונות.

מנכ"ל העירייה גונן פרנקו אמר במפגש: "הדיאלוג המשתף שקיימנו עם הסטודנטים, מאפשר לנו לשמוע את אחד 'הלקוחות' החשובים בעיר ראשון לציון, סטודנטים הלומדים במכללה המובילה בעיר, שאנו גאים בכך שהיא נמצאת בתחום השיפוט שלנו. אנו רואים בדיאלוג זה נקודת פתיחה, ואנו מזמינים אתכם עם סיומו להמשיך ולאתגר אותנו ברעיונות". במפגש צוין כי עיריית ראשון לציון היא העירייה הראשונה שכתבה את דו"חות האחריות החברתית, ולאחר מכן המליץ משרד הפנים גם לעיריות אחרות לעשות זאת. 

ראש המרכז לאחריות תאגידית הפועל בביה"ס למינהל עסקים, עמירה דותן, הוסיפה: "המרכז לאחריות תאגידית נותן ערך מוסף לסטודנטים ומעשיר אותם בכלים יישומיים ותיאורטיים להבנת עולם העסקים הדינמי, ומאפשר להם התנסות במימוש רעיונותיהם, ורישות (networking) לאנשי מפתח בארץ הנמצאים בחזית התפיסה הקימית – חברתית. אנחנו רואים בשיתוף הפעולה עם העיריה את הביטוי המובהק ביותר של שיח בין בעלי עניין לתרום להבנה שהשלם גדול ממרכיביו. המרכז ימנף המסרים שהועלו במפגש ויוודא מימושם וכך יאפשר לסטודנטים להשפיע ולשנות את העולם בו הם חיים".

 מנכ"ל המסלול האקדמי המכללה למינהל, רני יעקובי,  חתם את המפגש ובירך על השיח ועל היוזמות שעלו בו, וציין כי הוא מלא תקווה כי יצמחו ממנו דברים רבים.


לפרטים ומידע נוסף:

נועה שבתאי ויצר | דוברת המסלול האקדמי המכללה למינהל | 052-6910759

22 ביוני 2015