מפגעי הסביבה של חודשי הקיץ

תמונה של מכונית נטושה - מפגעי הסביבה של חודשי הקיץ

בחברה לבטחון נערכים לטפל במפגעי סביבה אופייניים לחודשי הקיץ החמים. ברחבי העיר ישנם כ-400 רכבים נטושים שבחודשים החמים צוברים לכלוך רב ומהווים מקור למזיקים * וגם- צמחייה פולשת בכבישים ומדרכות שמהווה מפגע.
הקיץ מגיע וכבכל שנה נרשמת עלייה בדיווחים על מפגעי סביבה אופייניים לעונה זו. החום המהביל והלחות הגבוהה הופכת מגע שקיים כל השנה לכזה שמהווה מטרד לסביבה. יחידת איכות הסביבה בחברה לבטחון נאלצת להתמודד כל שנה עם תופעת הרכבים הנטושים. בדרך כלל מדובר על רכבים ישנים שמסיבה כזו או אחרת אין כדאיות לעשות בהם שימוש והם נותרים, בחלק ניכר מהמקרים, ללא תזוזה למשך חודשים ארוכים. בעלי רכבים אלו גם אינם טורחים לחדש את הטסט לרכב ולכן על פי חוק לא ניתן להזיז את כלי הרכב אלא אם כן מדובר בנסיעה למכון לביצוע מבחן נסיעה. ברוב עונות השנה ובמיוחד החורף הגשום שוטף את הלכלוך מהרכב ומונע ממזיקים למצוא בו מקום מסתור ודגירה. לעומת זאת בחודשי הקיץ מהווים רכבים אלו מפגע ממשי ומטרד לסביבה, מה שמוביל לעלייה בדיווחים למוקד העירוני. למעשה רוב המידע על רכבים נטושים, מגיע משכנים שסובלים מהתופעה. מלבד חוסר אסתטיות לרחוב, הצטברות אבק על הרב, לכלכוך ופסולת בתחתיתו, מהווה הרכב הנטוש מקור למזיקים כמו נחשים, עכברים וחולדות. בחברה לבטחון מוסיפים כי ישנם מקרים חריגים של רכבים נטושים שמהווים משחק לילדים. במקרים אלו הסכנה ברורה ולכן החברה לבטחון מגבירה את מאמציה בנושא במהלך הקיץ. יש לציין כי ישנו הליך מסודר לפינוי רכב נטוש והוא מתחיל בהתראה שמודבקת על הרכב וכן נשלחת לכתובת הדואר של בעל הרכב. בידי הבעלים פרק זמן לפינוי הרכב באופן עצמאי לפני גרירה. במידה ואין שיתוף פעולה, נרשם לבעל הרכב דו"ח בגובה 730 ₪ תחת חוק עזר שמירת הסדר והניקיון. על פי ההערכה יש ברחבי העיר כ-400 רכבים נטושים.
מטרד נוסף שקשור לחודשי הקיץ הוא הצמחייה הפולשת היבשה בחודשים החמים. מדובר בכל אותם שיחים שיוצאים מגבולות הבתים הפרטיים ומתפשטים למדרכות, כבישים, גנים ושטחי ציבור נוספים. גם במקרה זה הצמחייה פוגעת באסתטיות הרחוב אולם חשוב מכך מהווה מפגע להולכי הרגל והרכבים וכן מקור למזיקים.
בכל שבוע מתקבלות בין 10 ל-14 קריאות בנושא. אנשי החברה לבטחון מוציאים לבעל הנכס התראה על טיפול וגיזום הצמחייה. יש לציין כי בכל המקרים שהיו לאחרונה, בעלי הנכסים טיפלו מידית במפגע שבסביבת ביתם.
מנכ"ל החברה לבטחון, מוטי נחמני, אמר כי יחידת איכות הסביבה ערוכה לטפל במפגעים אלו בתקווה שכולם יסתיימו בהתראות.
מ"מ ראש העירייה ומחזיק תיק הביטחון, רז קינסטליך: "זו אחריות של כל אחד מאתנו לטפל ולתחזק את הנכסים והסביבה שלנו. רכב נטוש או צמחייה שהתפשטה מהווים מטרד לשכנים ולסביבה."

כתב: יניב אוחנה, דוברות
תאריך: 21.6.16