עיתון גלובס: ראשון לציון- מספר אחת בשביעות רצון

הלשכה המרכזית לסטטיסטיקה: ראשון לציון במקום הראשון בשביעות רצון התושבים

עיתון גלובס פרסם השבוע את נתוני הלמ"ס לפיהם ראשון לציון מובילה גם בשביעות רצון מהניקיון בעיר ובמקום השני בביטחון האישי * בקרב הערים הגדולות, ראשון לציון עומדת בראש שביעות רצון תושביה זו השנה השלישית ברציפות

רגע לפני הבחירות לרשויות המקומיות, פרסם עיתון גלובס את נתוני הלשכה המרכזית לסטטיסטיקה, מהם יש לתושבי ראשון לציון הרבה סיבות לחייך. הסקר אומנם בוצע בשנת 2011 , אך ממצאיו פורסמו לאחרונה.  בקטגוריה המשמעותית ביותר "שביעות רצון כללית", עומדת ראשון לציון במקום הראשון עם 89.1%. גם באשר לניקיון, הצביעו תושבי העיר על שביעות רצון גבוהה יותר מכל עיר אחרת בישראל (69.2%). הביטחון האישי בלט אף הוא והעמיד את העיר על 81.1%, מקום שני בישראל.

אגב, אם ממפים את הנתונים ומשווים את ראשון לציון לערים הגדולות בישראל המונות מעל ל-200 אלף תושבים, הנתונים מרשימים אף יותר, כך למשל ראשון לציון ניצבת בראש רשימת הערים שבה התושבים הכי מרוצים זו השנה השלישית ברציפות. כמו כן, העיר מובילה בשביעות רצון מהדירה (89.2%) ומהעבודה (90.3%). גם בקטגוריות נוספות ניצבת העיר במקום השלישי והרביעי. הרוב המוחלט של התושבים אופטימיים ומעריכים שחייהם ומצבם הכלכלי ישמרו או ישתפרו בעתיד. וכך, בשקלול סך כל הנתונים, שומרת העיר על מקומה הטבעי כעיר הגדולה והטובה ביותר להתגורר בה.

נתונים אלה תואמים את סקר שביעות הרצון שערכה העירייה באמצעות  ד"ר מינה צמח ממכון "דחף" ב-2011 וב-2013. עוד עלה מהנתונים כי בתחום החינוך נמצאה עלייה בשביעות הרצון בכל הנושאים שנבחנו: רמת החינוך בבתי הספר היסודיים, רמת החינוך בבתי הספר התיכוניים, מצב כיתות הלימוד ותחזוקה בבתי הספר. בלטה במיוחד שביעות הרצון מהתחזוקה בבתי הספר ובגני הילדים. 49% מהמרואיינים דיווחו על עלייה שיפור בתחזוקה, לעומת 44% שאמרו שלא חל שינוי.

בתחום התברואה ואיכות החיים, רוב המרואיינים הביעו שביעות רצון מהנושאים השונים שנבדקו. ניתוח משווה בין הערכות שניתנו לראשון לציון בסקר הנוכחי לבין הערכות שניתנו לעיר ב-2011 מורה כי בארבעה נושאים מתוך שישה שנבחנו: פיתוח העיר, הגינה הציבורית בשכונה, הניקיון בשכונה ואיכות החיים - חלה בין שני הסקרים עלייה משמעותית בהערכות החיוביות. בשני נושאים: פינוי אשפה ורמת האוכלוסייה - לא חל שינוי משמעותי.

 כתב: יניב אוחנה, סגן דוברת עיריית ראשון לציון

 

21 באוקטובר 2013