תפריט חדש בצהרונים בראשון לציון

ראש העיר אוכל עם ילדים בצהרון
 

מזין, בריא וטעים יותר

אחרי שראש העירייה טעם באופן אישי את האוכל המוגש לילדי הצהרונים בגנים * הוקמה ועדה עירונית ובליווי דיאטנית מהאגודה לבריאות הציבור בנו תפריט חדש לילדים * יותר סיבים תזונתיים וירקות – פחות בשר מעובד, מלח ושמן בישול

בשנת הלימודים האחרונה, ביקר ראש העירייה, דב צור, בצהרונים שמפעילה החברה העירונית וטעם באופן אישי את המנות המוגשות לילדים לאחר שהתקבלו פניות של הורים באשר לטיב המזון של ארוחות הצהריים המוגשות בצהרונים. ההורים טענו שמכיוון שמדובר במזון מעובד הוא אינו איכותי. ראש העירייה הנחה את החברה העירונית לבחון את האפשרות לשפר את התפריט המוצע היום, וכעת, לאחר מספר חודשים שבה שקדה ועדה עירונית מיוחדת שהוקמה לנושא ובליווי דיאטנית מוסמכת מהאגודה לבריאות הציבור, נבנה תפריט שלמעשה יוצר מהפיכה בהרגלי התזונה של הילדים. בשל כך, הוחלט לנקוט במספר צעדים על מנת להקל על הילדים להתרגל לטעמים החדשים בתפריט. ראשית מדובר בתהליך הדרגתי שיתפרס על פני שלוש שנים ויאפשר לילדים להתחבר למנות החדשות. בנוסף התהליך יעשה מול הדמויות הסובבות את הילדים. לשם כך נבנתה תוכנית השתלמות שנתית למפעילות הצהרונית והסייעות כיצד להנגיש את האוכל לילדים. הן אלו גם שיעדכנו את ההורים באופן פרטני על כל ילד וילד. במקביל, מקדמת מחזיקת תיק איכות הסביבה וחברת המועצה יפעת מאירוביץ, סדנא להורים על חשיבות התזונה להתפתחות הילד, צרכנות נבונה והיגיינה במזון. כלים אלו יסייעו להורים לקחת תפקיד מרכזי שכן אם הילדים יתרגלו למאכלים גם בבית, יהיה להם קל יותר גם בצהרון.

התפריט המלא עשיר מאוד בסיבים תזונתיים, עשיר בירקות ומגוון יותר במנות הבשר. מנגד, בתפריט ישנו צמצום משמעותי בהגשת בשר מעובד וכן צמצום שימוש במלח ושמן בבישול.

חלק מהגנים ייקחו חלק בפיילוט שבו יוספו למנות תיבולים חדשים כמו רוטב ירקות, סויה ודבש ועוד. כמו כן יטעמו הילדים מנות עשירות יותר בסיבים תזונתיים כמו מג'דרה, בורגול עם עדשים, קוסקוס ועוד. במקום ריבה או שוקולד שניתן בעבר, יוצע לילדים לחם מלא עם טחינה וסילאן.

כל התהליך יעשה בפיקוח ומעקב של הדיאטנית מהאגודה לבריאות הציבור במטרה לגבש תפריט מזין, בריא וטעים יותר.

ראש העירייה, דב צור בירך על המהלך ואמר כי "בריאותם וחינוכם של ילדי העיר נמצאים בצמרת סדרי העדיפויות שלנו. זוהי ללא ספק מהפיכה בהרגלי התזונה של הילדים ואנחנו נלווה את התהליך בשיתוף צוותי ההוראה בצהרונים וההורים".

מחזיקת תיק איכות הסביבה וחברת המועצה, יפעת מאירוביץ', הוסיפה: "מהפכת המזון בצהרונים הינה נדבך נוסף בפעילותנו לשיפור איכות החיים והסביבה בעיר. השינוי במזון הינו חלק חשוב, אך הוא רק חלק מתהליך כולל ולכן השותפות עם ההורים הינה מהותית ובשלוש השנים הקרובות אנחנו נפעל בתחום ההסברה מול המשפחות עצמן על מנת לתת להורים כלים לעשות את השינוי המיוחל  גם בבית."

 צילום: יוסי אלתרמן

 כתביניב אוחנה, סגן דוברת עיריית ראשון לציון

 

1 בספטמבר 2014