תאגיד מניב ראשון ישקה את איצטדיון הכדורגל במי גשמים

  חיסכון אדיר במים ובקופה הציבורית * עד היום הושקה האצטדיון במים שנרכשו ממקורות * על פי הערכות מדובר בחיסכון של כ-700 אלף שקלים בשנה * תאגיד המים מניב אוגר את מי הגשמים באגמים במערב העיר,  משקה את הפארקים בשכונות הסמוכות ובכך חוסך כחמישה מיליון שקלים בשנה

 הגשם יורד ותושבי ראשון לציון מרוויחים. החורף הגשום והסערות הרבות שפקדו את ישראל בכלל ואת ראשון לציון בפרט הובילו להתמלאות האגמים במערב העיר. מיליוני שקלים נחסכים מדי שנה משימוש באותם מי גשמים לצורך השקיית פארקים וגינות ציבוריות בשכונות במערב העיר. מסיכום שנת 2013 עולה כי רק בשנה שעברה הוחדרו כ – 1.5 מיליון קוב מי גשמים, בכך חסכה העירייה כחמישה מיליון שקלים. השנה, עוד בטרם הסתיים החורף, תאגיד המים מניב ראשון החדיר כ-2.5 מיליון קוב מי גשמים לאקוויפר. הגשמים הרבים מאפשרים השקיית אזורים נוספים בעיר, אחד מהם הוא אצטדיון הכדורגל העירוני במערב. עד היום נרכשו המים להשקיית האצטדיון ממקורות, המעבר להשקיית האצטדיון על ידי מי הגשמים שאגר תאגיד המים מוביל לחיסכון אדיר של כ-700 אלף שקלים בשנה.

ראשון לציון היא העיר היחידה בארץ הקולטת מי גשמים, שהם מי נגר עילי ומחדירה אותם למי התהום, קרי לאקוויפר. פעולה זאת נעשית כבר משנת 1999 בשטחים שבצפון מערב ראשון. מי  הגשמים  נאספים  על ידי  צינורות,  מובלים  ותעלות,  ומוזרמים  לאגם  הסופרלנד שבמערב העיר.  מאגם הסופרלנד, מועברים המים על ידי משאבות לאגם הנקיק הנמצא דרומית לאגם הסופרלנד. בחלק הדרום-מזרחי של אגם הנקיק, באזור חולי, מחלחלים המים לאקוויפר.

לפני כשמונה שנים הניח תאגיד המים מניב קו השקיה באורך של כ-16 קילומטר המחובר לקידוח המים באגם הסופרלנד. ההשקעה בפרויקט שעמדה על כ-14.5 מיליון שקלים מחזירה עצמה משימוש באותם מי גשמים לצורך השקיה בעיר.

אגם הסופרלנד ואגם הנקיק במערב ראשון לציון נחשבים יחד לאחת מפנינות הטבע היפות במרכז הארץ. האגמים מהווים גם כתחנת מעבר של נדידת ציפורים והמוני מטיילים פוקדים את המקום בסופי שבוע וחגים.

מנכ"לית תאגיד המים מניב, סאלי לוי, מציינת: "ראשון לציון מנצלת היטב את גשמי הברכה ומתעלת אותם ביעילות לפארקים, לגנים הציבוריים וכעת גם לאצטדיון העירוני. בימים אלו אנו בוחנים אפשרות חיבור האמפי פארק החדש במערב להשקייה במי נגר עילי. חיסכון זה לצד השקעה אדירה בשיפור והחלפת התשתיות, מניבים איכות מים טוב יותר לתושבים וכמובן רווחים המושקעים חזרה בפרויקטים עירוניים". 

צילום: עידן גרוס

 

כתב:יניב אוחנה, סגן דוברת עיריית ראשון לציון

2 במרץ 2014