תערוכה לציון 40 שנים למלחמת יום כיפור

צילום של חיילים במאהל

 התמונות האחרונות שצילם הלוחם צדוק פרג הספיק לצלם את שר הביטחון משה דיין, הרמטכ"ל דוד אלעזר ואת האלוף אריאל שרון

עם התחבושת המפורסמת, באחת ההפוגות על גדות התעלה * תמונה נוספת שלו עם חבריו צולמה ברגעים האחרונים לחייו *

בתערוכה מוצגים גם יומן המלחמה שנכתב בין אחים * ציורים על חברות אמיצה בגדוד צנחנים ויצירות נוספות

 תושבת העיר, זהבה דויטש, מחזיקה בידה את המצלמה שבאמצעותה צילם בעלה, צדוק פרג ז"ל, את התמונות האחרונות לפני שנהרג מפגיעת טיל. 40 שנים לאחר מלחמת יום כיפור, נחשפות התמונות הנדירות בתערוכה "יומן מלחמה"  שמקיימים בית יד לבנים, עיריית ראשון לציון ומורשת ישראל בחברה העירונית.

עוד לפני שנהרג, הספיק צדוק פרג ללכוד במצלמתו את שר הביטחון, משה דיין, הרמטכ"ל דוד אלעזר והאלוף אריאל שרון עם התחבושת במפורסמת על מצחו, השלושה ישבו על משוריין, ככל הנראה בביקור הלוחמים באחת מההפוגות. תמונה מצמררת נוספת הייתה של פרג וחבריו שצולמה ברגעים האחרונים לחייו. פרג, צנחן מילואים בגדוד 55, גויס ביום בו פרצה המלחמה ב-6 באוקטובר, הוא נשלח לגזרת התעלה עם חבריו ליחידה, ונהרג מפגיעת טיל ב-20 באוקטובר. מצלמתו נסדקה והועברה לאחר מכן לאלמנתו, זהבה דויטש, שקיוותה שלמרות הפגיעה בה, יהיה ניתן לחלץ תמונות וכך היה. "צדוק אהב לצלם" מספרת דויטש "הכאב גדול, צדוק היה בן 26 והשאיר שני ילדים קטנים, התמונות זה מה שנשאר לנו, הזמן לא מרפא את הפצעים ולא מקהה את הכאב". מלבד התמונות, חושפת דויטש את ניסיונות ההתכתבות בינה לבין בעלה, הנתק בין העורף לחזית, הבלבול ששרר בהודעה למשפחות השכולות על נפילת יקיריהן והשבת החפצים הביתה.

בתערוכה מוצגים גם ציוריו של שמוליק גרוברמן, המתארים רגעים של חברות אמיצה בגדוד 890 של הצנחנים, רגע לפני פרוץ המלחמה. הציורים ספוגים בגעגוע ובעצב עמוק על החברים הרבים שנותרו רק בתמונות. עוד פרטים על ימי המלחמה ניתן למצוא ביומן המלחמה של משה ארז, אחיו של שלמה ארזואן ז"ל, ובו התכתבויות, צילומים והגיגים מתוך שעות של שמירה ותצפיות. ניתן לחוש את החרדה והדאגה מאחורי מילים פשוטות שנכתבו.

רפי בלבירסקי מתאר ביצירותיו את השפעתו המהפנטת של משה דיין על הציבור והנהגתו לפני המלחמה, באחת מעבדותיו, נכסה בלבירסקי גם את עינו הבריאה של משה דיין ברטייה, ומתארו כסומא המוביל אחריו עם שלם לתהום. בלבירסקי מתייחס גם לדמותו הטראגית של הרמטכ"ל דוד אלעזר. אוצרת התערוכה, קרן ויסהוז, מספרת: "40 שנה חלפו מאז מלחמת יום כיפור ואנו מבקשים להביט לאחור, לזכור, מתוך ניסיון ליצור מעין קפסולת זמן הלוכדת את הרוח והאווירה של המלחמה המורכבת והטראומתית ההיא. המבט הרטרוספקטיבי מייצר תובנות חדשות על ההתרחשות והבלבול של אותם ימים. פנינו למשפחות השכולות כדי שיעבירו לנו חומרים. וגילינו שחלקם ממש אוצר ארכיוני".

התערוכה מוצגת בגלריית בית יד לבנים, רחוב אחד העם 20 בראשון לציון, ופתוחה לציבור הרחב עד ה-20.11.13. שעות פתיחה: ימים א'-ה' בין השעות 08:30-13:00, 17:30-19:00. ניתן לתאם הגעה בטלפון: 03-9598888/2

כתב: יניב אוחנה, סגן דוברת עיריית ראשון לציון

9 בספטמבר 2013