התחרות בשוק ההייטק מתגברת

משרד הפנים אישר לעיריית ראשון לציון הפחתה בארנונה לחברות הייטק
ראשון לציון מחזרת אחרי חברות תוכנה ועתירות ידע * ההפחתה צפויה לעודד חברות להעתיק את מיקומן לעיר * במקביל מכינה העירייה את הקרקע לקליטתן וקידמה אישור מתחמי עסקים במערב העיר *

אחרי שמשכה אליה את הנהלות בנק דיסקונט ובנק מרכנתיל מתל אביב וחברת cal מגבעתיים,  ראשון לציון מכוונת לחברות הייטק. אחרי שלוש עתירות לבג"צ – משרדי הפנים והאוצר סוף סוף מאפשרים לראשון לציון להתחרות בשוק ההייטק. משרד הפנים אישר את בקשת עיריית ראשון לציון בצו הארנונה לשנת 2017 להוריד את תעריף הארנונה ל"מפעלים עתירי ידע ובתי תוכנה", כלומר חברות היי-טק. התעריף החדש יעמוד על 91.28 ₪ למ"ר. שיעור ההפחתה המצטבר (בתעריף משנת 2013) בנכס ששטחו מתחת ל – 500 מ"ר הינו כ – 24% ובנכס ששטחו מעל 500 מ"ר כ – 15%, בהתחשב במנגנון ההצמדה האוטומטי שקבע משרד הפנים. ההפחתה מאפשרת לראשון לציון להציע מחיר תחרותי מאוד אל מול ערים שבהם מתחמי הייטק, כמו תל אביב, נתניה ורעננה. כך למשל על שטח של 1000 מ"ר המחיר למ"ר בערים הללו יהיה כ-162 ₪, 136 ₪ ו-134 ₪ בהתאמה, בעוד שבראשון לציון המחיר יעמוד כאמור על 91.28 ₪ בלבד.

ראש עיריית ראשון לציון, דב צור, אמר כי "התעריף החדש יאפשר לנו להתחרות ראש בראש מול ערי הייטק מובהקות. אני שמח שאחרי שמונה שנים, הבינו במשרדי הפנים והאוצר שיש לאפשר לראשון לציון, ולמעשה, למטרופולין הדרומי של גוש דן, לקבל את חלקו בעוגת ההייטק במדינה, שמרוכז היום רובו ככולו במטרופולין הצפוני של גוש דן. כלי הארנונה הוא אחד הכלים שמאפשרים לנו להיות יותר אטרקטיביים בשוק התחרותי הזה. הארנונה הנמוכה, יחד עם  הנגישות המצוינת לעיר ברכב ובתחבורה ציבורית ומתחמי העסקים המתקדמים שאנו מפתחים – יאפשרו לראשון לציון להתחרות בשוק הזה ולמשוך אלינו חברות הייטק".

גורמים בעירייה אומרים שהמציאות היום היא שמתל אביב ועד באר שבע, למעט מובלעת קטנה בפארק המדע ברחובות ונס ציונה, אין הייטק. לדבר הזה יש השפעות עומק על החברה הישראלית והגיע הזמן שהמדינה תסייע לשנות את המציאות הזו. 

בעיריית ראשון לציון עושים מאמץ גדול מאוד למשוך חברות היי-טק לעיר, שבה 2.4 מיליון מ"ר שטחי מסחר ותעסוקה, אך רק אחוז אחד מתוכם מאוכלס על ידי חברות העוסקות בהייטק. התוצאה היא שרבים מתושבי העיר העוסקים בתחום יוצאים לעבודה מחוץ לעיר. יש לציין כי כ-60 אחוז מכוח העבודה של העיר יוצא מידי יום לעבוד מחוץ לעיר. המשמעות היא פגיעה באיכות החיים של תושבי העיר, הנאלצים לבלות זמן רב בכבישים, "תרומה" נכבדת לפקקים בגוש דן, והפסד כלכלי לעיר שכוח אדם איכותי המתגורר בה יוצא לעבוד במקומות אחרים.

בעירייה משוכנעים שההפחתה שאושרה היא צעד משמעותי לתעסוקה מתקדמת בעיר ושההפחתה תעודד חברות הייטק להעתיק את מיקומן לעיר. כידוע העירייה הכינה כבר את הקרקע לקליטתן עם אישור מתחמי העסקים במערב העיר, בהם מתחם האלף, מתחם העסקים ראשון איילון ופארק האגמים.

בעבר העבירה העירייה בקשה להפחתה בארנונה לחברות הייטק וסורבה על ידי משרד הפנים. העירייה לא ויתרה ועתרה לבג"צ להפלייתה לרעה לעומת ערים אחרות באזור המרכז, שזכו בשנים האחרונות להפחתה המבוקשת. בג"צ נענה והוציא צו על תנאי נגד שרי הפנים והאוצר למדינה להסביר מדוע לא תיתן הפחתה בארנונה להיי-טק גם לעיריית ראשון לציון. בנוסף, אושרה הרחבת ההגדרה ל"מפעלים עתירי ידע ובתי תוכנה" כך שיותר גופים נכנסים תחת סיווג זה.

צור הוסיף: "אחרי בנק דיסקונט, בנק מרכנתיל, חברת cal  ועוד, ראשון לציון היא כבר שחקן מרכזי בשוק העסקי בישראל ועם הייטק היא בכלל תפרוץ למחוזות חדשים, משהו שלא יכולנו לומר לפני שמונה שנים. בשבילי זו עוד הבטחה ממצע הבחירות המקורי שלי שהצלחתי לקיים. אני מאמין שהמאמצים שלנו יישאו פרי ובקרוב גם נשמע על חברות הייטק שמתמקמות בעיר, תורמות לצמיחה הכלכלית שלה ומוסיפות מקומות עבודה איכותיים לעיר". 

 

בתמונה: ראש עיריית ראשון לציון, דב צור, בתחרות הסטארטאפים, "Get in the Ring" שהתקיימה במתחם היקב בראשון לציון

קרדיט: יוני רייף

 

יניב אוחנה, סגן דוברת עיריית ראשון לציון

26 בדצמבר 2016