ארבעה מתוך חמישה תלמידים קוראים ספרים

ילדים, ספרים ודב צור
חשבתם שדור הפייסבוק והאינסטגרם נטש את הספרים? * סקר שיזם "בית לעברית ראשון לציון" מגלה נתון מעודד ביותר * וגם- איך תלמידים בוחרים איזה ספר לקרוא? כמה תלמידים קוראים ספרים מתוך המחשב או הטאבלט  ומה באמת מאיים על תרבות הקריאה של הדור הבא?

נראה שמוקדם מדי להספיד את תרבות הקריאה בישראל. מסקר חדש שיזם "בית לעברית ראשון לציון" ומרכז מחקר ומידע בעיריית ראשון לציון, עולה כי 83% מתלמידי בתי הספר היסודיים קוראים ספרים. מפתיע עוד יותר לגלות ש-41% מהתלמידים קוראים עשרה ספרים ויותר במהלך השנה.  הסקר נערך בקרב 682 תלמידים מכיתות א' ועד ו' ביותר מ-15 בתי ספר בעיר. 71% מהתלמידים ענו שהם אוהבים לקרוא ספרים, כאשר הבנות קוראות יותר ספרים וגם יותר אוהבות את זה.

ב"בית לעברית ראשון לציון" הופתעו מהנתונים המעודדים "היינו בטוחים שלאור הטכנולוגיות שמציפות אותנו חדשות לבקרים, הקריאה לא תהיה בראש סדר העדיפויות" מספרת מנהלת הפעילויות והתכנים, טלי לקס-צור. מתברר שדווקא הטכנולוגיה סייעה בשימור תרבות הקריאה כאשר 43% מהתלמידים דיווחו שאת הספרים שלהם הם קוראים דרך המחשב או הטאבלט.

הסקר סיפק תשובות גם לגבי הגורמים המניעים את התלמידים לקרוא ספרים, 68% מהתלמידים ענו שחשוב או רצוי שיהיו איורים בספרים שהם קוראים, 70% ענו שאם ספר מוצא חן בעיניהם, הם יחפשו ספרים אחרים של הסופר שכתב אותו ו-42% מהתלמידים יבחרו לקרוא ספר על פי המלצות ותקציר שיעניין אותם.

ובכל זאת, אם יש משהו שמאיים על תרבות הקריאה של הדור הבא הוא לא המחשב וגם לא הסלולארי. מחצית (50%) מהתלמידים מעדיפים לראות טלוויזיה מאשר לקרוא ספרים, יתכן שזו אחת הסיבות לכך שרק 22% מהתלמידים שואלים ספרים מהספרייה באופן קבוע.

ראש עיריית ראשון לציון, דב צור, אמר כי "אנו עוקבים אחר המגמות מקרוב, כחלק מהמחויבות שלנו לשמור על השפה העברית ולחזק אותה. הנתונים מעודדים ומראים שהאהבה לספר טוב, גם בתצורתו הדיגיטלית, ממשיכה להיות נחלתם של הילדים וההספדים של תרבות הקריאה מוקדמים. התפקיד שלנו, כראשי מערכת החינוך, הוא להמשיך ולעודד קריאה ואהבה לספרים ולשפה העברית – בכל האמצעים שעומדים לרשות הילדים בעידן הזה."

עוד ציין צור, כי "העיר ראשון לציון, כמולדת העברית, העיר שבה הוקמו גן הילדים ובית הספר העבריים הראשונים בעולם, רואה את תפקידה ההיסטורי בהחייאת העברית כזכות ראשונים מחד וכמחויבות לעתיד מאידך".

"בית לעברית ראשון לציון" נמצא בימים אלה בתהליך הקמה ויפעל לצדו של בית הספר העברי הראשון בארץ ובעולם ובמתחמו. הבית לעברית, שמוקם ביוזמתה של עיריית ראשון לציון וזוכה לתמיכה ממשלתית מתכנית מורשת לאומית, יהיה מרכז חי לשפה ולתרבות העברית וירכז את כל ייצוגי השפה השונים מכל התקופות, החל מראשיתה של העברית ועד ימינו. בד בבד הוא יחבר את המבקרים והמבקרות לסיפור ההיסטורי של ראשון לציון עם העברית ולמורשת העברית בכללותה.

בחמש השנים האחרונות, העיר ראשון לציון מקדמת תכנית אב כוללת, להתחדשות, פיתוח ושימור המושבה ההיסטורית. אנשי המושבה ראשון לציון ראו את עצמם כמחיי השפה העברית, הלכה למעשה, כבר בסוף המאה ה-19. הם היו בין הראשונים לדבר ולחנך בעברית, לאחר שבמשך דורות הייתה שמורה בכתב ושימשה בעיקר לתפילה וללימוד תורה. תרומתם המשמעותית במיוחד הינה בהקמת בית הספר העברי הראשון בארץ ובעולם ובפיתוח תכנית הלימודים הראשונה ללימוד כל המקצועות בשפה העברית –תכנית "עברית בעברית". התכנית קודמה על ידי אליעזר בן יהודה ומורי "חביב": דוד יודילוביץ' ומרדכי (חביב) לובמן.

בתמונה:
תלמידי בית הספר "חביב" שהשתתפו בסקר בשבוע הספר העברי- בהצגת הסיפור המטייל.
צילום: יוסי אלתרמן

 

יניב אוחנה, סגן דוברת עיריית ראשון לציון

21 ביוני 2015