התלמידים של היום, המדענים של המחר

התלמידים של היום, המדענים של המחר

הם מתבקשים להתמודד עם בעיות מהותיות ומאוד אקטואליות לחיינו כמו מערכת לגילוי מנהרות טרור,  התראה על ילד שנשכח ברכב, חיסכון בחשמל ועוד *  תלמידים מצטיינים מראשון לציון מצטרפים למדענים במכון ויצמן  במסגרת פרויקט "פיזיקה ותעשיה" ומתמודדים כבר היום עם אתגרים טכנולוגיים

 אלון גור ודנה חפיף מראשון לציון נוסעים מדי שבוע למכון ויצמן ושוקדים על פתרון טכנולוגי המבוסס על גלי קול לגילוי מנהרות החמאס. שניהם לא מדענים של מכון ויצמן וגם לא אנשי התעשייה הצבאית. אלון ודנה הם שני תלמידי י"ב מגימנסיה גן נחום שלוקחים חלק בפרויקט "פיזיקה ותעשייה" שבה תלמידים מצטיינים משלימים את הבגרות שלהם בחמש יחידות פיסיקה ובד בבד שוקדים על המצאת מוצר שימושי שמיישם את העקרונות שלמדו יחד עם מדענים מהמכון, בהנחיית דוקטורים לפיזיקה הד"ר רמי אריאלי וד"ר דורותי לנגלי.

בשבוע האחרון נערכה במכון ויצמן הצגת העבודות של פרויקט "פיזיקה ותעשייה" בפני מהנדסי חברת אלאופ שליוו את התלמידים בבניית הפרויקט, מורי הפיזיקה, נציגי מכון דוידסון לחינוך מדעי וכמובן ההורים. 13 תלמידים מהעיר הציגו פרויקטים מעניינים, מרשימים ואקטואלים במיוחד. מלבד מציאת פתרון לאיתור מנהרות החמאס, יש גם פרויקט שעוסק בדרכים לחיסכון בחשמל, ה לתכנית מתקבלים תלמידי חמש יחידות פיזיקה מרחבי הארץ מחיפה ועד יבנה. התלמידים מגיעים אחרי שעות הלימודים למכון ויצמן פעם בשבוע ומתנסים במעבדות הפיזיקה עד הערב.

במסגרת תכנית זו לומדים התלמידים במשך שנתיים לימודי פיזיקה תיאורטיים ברמה מתקדמת בשילוב עם פיזיקה יישומית ברמה גבוהה מאוד. שיא התוכנית כאמור, הוא מציאת פתרון לבעיה אקטואלית, יומיומית, באמצעות שימוש בעקרונות פיזיקליים.

הפרויקט מעשיר את הידע של התלמידים, מרחיב ומעמיק את ידיעותיהם בפיזיקה, מפתח את חשיבתם ומאפשר להם התנסות בלימודי פיזיקה מתקדמים ובביצוע פרויקטים במהלך התהליך ובפרויקט סופי שמצריכים ידע רב בפיזיקה.

אלון גור שכזכור שוקד על פתרון לגילוי מנהרות חמאס יחד עם עמיתתו דנה חפיף, מספר: "זו התנסות ראשונה שלי כתלמיד פיזיקה ביישום העקרונות הלימודיים למוצר שימושי. אין לי ספק שההשתתפות תרמה לי גם בתחום הפיזיקה וגם בתחומים משלימים של פיתוח מוצר כמו חשיבה עסקית יצירתית, שיווק, תהליך בניית המודל והפעלתו. זו פעם ראשונה שעבדנו לצד מהנדסים במכון וזה היה מאתגר במיוחד".

בתמונה: אלון גור ודנה חפיף מגימנסיה גן נחום בראשון לציון יחד עם מחנכת כיתתם,מרים גולדנברג ומרכז תחום הפיזיקה
בבית הספר- פנחס וולמן בהצגת הפרויקטים.

צילום: עיריית ראשון לציון

יניב אוחנה, סגן דוברת עיריית ראשון לציון

 

22 בפברואר 2015