550 תלמידים שליחים בראשון לציון

תלמידים שומעים הרצאה
איך מעבירים מסרים בנושאי צריכת אלכוהול ושימוש בסמים לבני נוער?  פשוט מאוד, מגייסים את החברים שלהם לתוכניות מניעה והם מעבירים את הידע לחבריהם

 הרשות למלחמה בסמים ואלכוהול ומשרד החינוך יוזם עשרות, אם לא מאות, מפגשים, סדנאות, ופעילויות שונות כדי להגיע לבני הנוער ולהעביר את המסר. אחת הדרכים היעילות ביותר, היא דרך החברים של אותם בני נוער. שהרי דמות ההורה, המורה או המתנדב בסיירת הורים לא תמיד מצליח למצוא את הנתיב אצל הנער שמוכן להקשיב ואולי לקבל. אבל, כשמדובר בחבר מהכיתה, מבית הספר או מהשכונה, הדברים נראים אחרת. לאותם חברים קוראים עמיתים ויש למעלה מעשרת אלפים כאלה בכל הארץ. ראשון לציון מתגאה ב-550 תלמידי חטיבות הביניים שהתגייסו לעבור הכשרה בנושא מניעת התנהגויות סיכון ,צריכת אלכוהול ושימוש בסמים. וכעת, כשהם מצוידים במידע מקיף אודות הסכנות האורבות לבני הנוער מהשימוש בסמים ואלכוהול, הם מוכנים להיות שם עבורם, רגע לפני מזיגת המשקה החריף או השימוש הראשון בסם.

"עמיתים" הינה תוכנית משותפת לרשות הלאומית למלחמה בסמים ואלכוהול ואגף שירות פסיכולוגי ייעוצי במשרד החינוך. במסגרת התוכנית נבחרים תלמידים בעלי כושר מנהיגות והסברה מכול בתי הספר בארץ מחטיבות ביניים והתיכונים. לאחר מכן התלמידים משמשים שגרירים של רצון טוב בתוך בתי הספר בתוכניות המניעה.

בשבוע האחרון נערך כנס "עמיתים" ארצי בראשון לציון בסימן מנהיגות נוער. כ-400 נציגי העמיתים מכול רחבי הארץ התכנסו במתנ"ס שיכוני המזרח בהשתתפות מנכ"ל הרשות למלחמה בסמים ואלכוהול- יאיר גלר, מפקחת על היועצות- אורלי שיפמן, יו"ר ועד הורים העירוני - אבי צרף וסגן ראש העירייה, רז קינסטליך, שאמר: "נקודת המוצא היא שלכל מתבגר יש פוטנציאל מנהיגותי. בני הנוער של היום הם ללא ספק המנהיגים של המחר. הם ינהיגו במקום העבודה, במשפחה ובקהילה. העמיתים הנפלאים הם ההוכחה לכך שאפשר אחרת , הם אלה השמים את גורלם וגורל חבריהם בידם. ועליהם תיסמך חברתנו".

מנהל הרשות העירונית למלחמה בסמים ואלכוהול, דוד בן שושן, בירך על קיום האירוע בראשון לציון והחשיבות שבפעילות העמיתים "יש לנו נוער נפלא שיודע להוביל תהליכים ולעשות הרבה כדי למנוע מחבריהם התנהגויות סיכון. אני מודה לכול מי שעזר בארגון הכנס ובמיוחד לליזה בנג'ו מדריכת היועצות של העיר ולעובדי הרשות העירונית למלחמה בסמים ואלכוהול." במהלך הכנס השתתפו בני הנוער במעגלי שיח והציגו תוצרים מפעילותם.

כתב: יניב אוחנה, סגן דוברת עיריית ראשון לציון

 

11 במאי 2014