120 תלמידי גנים- מצטייני שחמט

לוח שחמט ענק וילדים

התוכנית העירונית הגדולה בעולם בשחמט "מסע לעולם השחמט" הגיעה השבוע לשיאה עם הענקת מדליות לתלמידים המצטיינים ביותר מ-60 גני הילדים בעיר

120 ילדים נרגשים שרשמו השנה תוצאות מצוינות בשחמט, המתינו לעלות ולקבל את מדליית ההצטיינות באירוע השיא של התוכנית העירונית הגדולה בעולם לשחמט "מסע לעולם השחמט".

כ-4000 תלמידים מ-60 גנים לוקחים חלק בתוכנית לפיה הילדים לומדים שחמט כשיעור חובה בבתי הספר והגנים. האירוע שהתקיים באולם המחודש "העמית", אורגן על ידי המועדון השחמט ראשון לציון בשיתוף הדוק עם האגף לחינוך הקדם יסודי והחברה עירונית ראשון לציון.

במהלך האירוע שיתפו ההורים על תרומת התוכנית לילדיהם, כמו שיפור מיומנויות הלמידה, הזיכרון, כושר הריכוז והחשיבה המתמטית, שכל אלו הובילו לשיפור גם בתחומים אחרים. בנוסף מדובר במשחק חברתי מאוד וההורים סיפרו שהילדים "גייסו" את כל הבית למשחק, הם מלמדים את הוריהם ומשחקים עם סבים וסבתות במשחק המלכים.

את פני הילדים קיבלו מלך ומלכת השחמט "אמיתיים", שהיו למעשה דמויות תיאטרליות שהנחו את הערב, הם שרו, רקדו, שיחקו עם הילדים שחמט ושאלו אותם שאלות לא פשוטות על המשחק. לאחר מכן כל הילדים שיחקו בסטים של שחמט ריצפתי על הפרקט של האולם, גם ראש העירייה, דב צור, נהנה והתמודד עם הילדים במשחק המאתגר "עיריית ראשון לציון מפתחת את תחום השחמט כחלק בלתי נפרד ממערכת החינוך שלה. מדובר בתחום שמפתח כישורים מחשבתיים רבים ולכן אנו פועלים במרץ על מנת להרחיב את העיסוק בו לכמה שיותר גני ילדים ובתי ספר יסודיים ברחבי העיר".

כאמור, בשיא האירוע, הילדים נקראו אחד אחד וקיבלו מדליית מצטיין ושוקולד בצורת כלי שחמט מידי ראש העירייה, ראש מינהל החינוך- ד"ר שוש נחום, מנהלת האגף לחינוך הקדם יסודי- שולמית זכאי ומפקחות גני הילדים בעיר.

שיעורי השחמט מתקיימים מדי שבוע על ידי המדריכים הבכירים של מועדון השחמט העירוני. התכנית עשירה באמצעים, כמו לוח שחמט גדול וריצפתי, משחקי תנועה וחברה מגוונים, סיפורים והצגות, תוכנת מחשב ללימוד ותרגול המותקנת בכל גן ועוד.

אגב, התוצאות לא מאחרות להגיע, כאשר במכבייה האחרונה, זכה אריאל ארנברג, תלמיד בן 12 במדליית הזהב בתחרות פתוחה. שחקנית נוספת, מרסל אפרוימסקי, שחקנית מועדון השחמט בראשון לציון, היא סגנית אלופת אירופה בתחרות לנערות עד גיל 18, מרסל הייתה בעבר פעמיים אלופת העולם וייצגה את ישראל בשלוש אולימפיאדות שחמט.

צילום: עידן גרוס

 כתביניב אוחנה, סגן דוברת עיריית ראשון לציון

 

15 ביוני 2014