תמ"א 38- תוכנית מדבקת

במלאות עשור לתמ"א 38 מתברר כי מדובר בתכנית מדבקת: 171 בקשות להיתר הוגשו לעירייה ב-80 רחובות ברחבי העיר

במלאות עשור לתמ"א 38 - תכנית המאפשרת לחזק מבנים מפני רעידות אדמה בתמורה לזכויות בנייה – התברר כי בראשון לציון התכנית מדבקת, וכי ברגע שבניין אחד מתחיל את התמ"א ועושה זאת בהצלחה, הוא מושך אחריו בניינים אחרים ברחוב. לראייה, לעירייה הוגשו לאורך השנים 171 בקשות, אך אלו הוגשו באשר לשמונים רחובות בלבד.

הרחובות הבולטים ברשימה הם קפלינסקי שבו 11 בניינים הגישו בקשה להיתר, הירשפלד עם 10 בקשות, עולי הגרדום עם 9 בקשות, ברניצקי עם 9 בקשות, ויניק וקרל נטר עם 5 בקשות כל אחד, ז'בוטינסקי, טיומקין וצ'לנוב עם 4 בקשות לכל אחד. ברחובות כמו סמילנסקי, הורוביץ, תל-חי, סמילצ'נסקי, חזון איש, גלוסקין, יהודה הלוי והרב יוסף הלוי – ניתן לראות התחלה של מגמה עם 3 בקשות שהוגשו לכל הרחוב.

רחובות אלו, שמרביתם ממוקמים במרכז העיר, עוברים התחדשות לא רק בתמ"א 38, אלא גם במסגרת פרויקט "שפת רחוב" שמובילה העירייה, אשר כולל התחדשות כוללת של הרחוב החל מהאספלט בכביש, דרך ריצוף מחודש למדרכה ועד לריהוט רחוב חדש ומעוצב.

נציג ועד הבית בניין ברחוב עולי הגרדום 46, יגאל שמש, מספר שהם החלו בתהליך במקביל לשכניהם במספר 48: "מבחינתנו זה פתרון מצוין שבהחלט מתחשב בטובת הדיירים". גם רועי רחמים, נציג ועד הבית ברחוב מניה שוחט 3 לעניין התמ"א 38, מספר שהם החלו בתהליך יחד עם שכניהם ברחוב מניה שוחט 5 "אנחנו רצים יחד יותר משנתיים ואף משתפים פעולה יחד. לצערנו לא הצלחנו מכל מיני סיבות. אני מקווה שעכשיו החיבור עם החברה הכלכלית יקרב אותנו ליזמים רציניים שמכירים את התהליך של התמ"א בעיר."

ראש העירייה, דב צור, אומר כי העירייה מעודדת ביצוע תמ"א 38, "זהו פרויקט חיוני לבטיחות ולבטחון של תושבי העיר. אנו רואים שבמקום שיש פרויקטים מוצלחים, דיירי הרחוב האחרים מבקשים גם הם להצטרף להצלחה. אנחנו מלווים את ההתחדשות הזו בהתחדשות עירונית שכוללת גינות ציבוריות, רחובות שלמים, בתי ספר וגנים ועוד. אין לי ספק שהאזור של מרכז העיר הותיק ייראה אחרת לגמרי בשנים הבאות".

אוהד אוזן, מחזיק תיק תמ"א 38, מוסיף לדברי ראש העיר, כי היעד המרכזי שלי הינו להפוך את מוסדות העירייה ובפרט את מחלקת ההנדסה לנגישים,  הן לציבור המתעניין בקידום תכנית זו והן לנסות ולהקל על היזמים והקבלנים בתחום וכך לסלול את הדרך עבור כל העומדים בתנאים.
ההסברה לתושבים חשובה מאוד, כי תחום התמ"א זכה בשנים הראשונות לתגובות שליליות ולאחרונה אני חש כי כל העוסקים בתחום התמקצעו ואנו עולים על דרך המלך, לכן במקביל, אני מקבל בלשכתי מידי שבוע תושבים רבים ומנסה לסייע ולהסביר להם "את מקומם" בנוגע לנכס אותו הם מחזיקים ומעוניינים להתחיל בפרויקט תמ"א 38 לגביו. אני קורא מכאן, לכל התושבים שחפצים לעשות חיזוק לבניין שלהם, לעשות סקר שוק, לבדוק היטב את היזם והקבלן המבצע ולבחון את יכולותיו הכלכליות לרבות כל הערבויות המתבקשות בנושא.
 

תמ"א 38 ברחוב ברניצקי - לפני ואחרי, הדמייה: Elegancia- עיצוב פנים אדריכלות והדמיות

 

יניב אוחנה, סגן דוברת עיריית ראשון לציון

 

10 בפברואר 2015