עיריית ראשון לציון מסייעת בביצוע תמ"א 38

 50 בתים משותפים נכנסו לתהליך  מודל חדש לביצוע תמ"א 38 בראשון לציון צובר תאוצה *  החברה הכלכלית משמשת כיזם ומעבירה ביצוע החיזוק לקבלנים שנכנסו למאגר *  בעירייה מקווים שהחיבור בין הקבלן לדיירים בהובלת החברה הכלכלית ימנע מצבים  שבהם הפרויקטים מתעכבים או מתבטלים

 החברה הכלכלית בראשון לציון החלה לשמש כיזמית בתוכנית תמ"א 38. מאז החלה החברה בקידום הנושא, הספיקה לחתום הסכמי התקשרות עם כ-50 בתים משותפים ברחבי העיר. עד כה נרשמו למאגר כ 10 קבלנים אשר עומדים בקריטריונים ובתנאי הסף הנדרשים לביצוע  עבודות הבנייה.

בעיר ראשון לציון כ-1,000 בתים משותפים אשר זקוקים לחיזוק במסגרת תמ"א 38. ראשון לציון היא אחת הערים המובילות באישורי תכניות לתמ"א 38, ומאז נכנסה התכנית לתוקף ניתנו בעיר 53 היתרים לביצוע התכנית. בעירייה החליטו להיכנס עוד יותר לתוך הנושא ולשם כך גייסו את החברה הכלכלית, בראשות ניצן פלג, כחברה יזמית אשר תקדם את התוכנית בעיר ותאפשר לדיירים להתקשר עם קבלנים מהימנים ובעלי ניסיון להשלמת הפרויקט בצורה חלקה ובזמן הקצר ביותר.

כיום השוק החופשי שבו דיירים מתקשרים עם יזמים שונים, מזמן לעיתים מציאות עגומה שבה העבודות מתארכות ומתעכבות, ובינתיים הדיירים מתגוררים באתר בנייה. ישנם גם מקרים שבהם הקבלנים מפסיקים לגמרי את העבודות ועוזבים את הבניין כשעליו עוד פיגומים.

במנהל ההנדסה בעירייה מסבירים כי השורש לבעיה הוא חוסר הניסיון של הדיירים. לדיירים אין יכולת להבין לעומק מהן הדרישות שכדאי להכליל בחוזי התקשרות, הם אינם מכירים את הקבלנים  בשוק ומה הניסיון והיכולת שלהם להשלים את הפרויקט. זו הנקודה שבה נכנסת לתמונה החברה הכלכלית. בימים אלו בוחרת החברה הכלכלית את הקבלנים המתאימים שהגישו את מועמדותם לקול קורא. על הקבלנים יהיה לעמוד בתנאי הסף כגון ניסיון בתחום  ואיתנות פיננסית  על מנת שיוכלו להשלים פרויקטים מעין אלה.

כדי לממש את המודל הייחודי גייסה החברה הכלכלית את טובי היועצים, בעלי הניסיון בתמ"א 38, בהם משרדי אדריכלים, עו"ד, שמאי, מהנדס מבנים , חניות, מעליות וכו'. כמו כן הקימה החברה הכלכלית מאגר מפקחי בנייה מטעם הדיירים.

החברה הכלכלית מובילה ומממנת את הפרויקט עד לאישור הועדה המקומית. לאחר קבלת ההיתר בתנאים, מוצמד לדיירים מפקח מהנדס והדיירים בוחרים את הקבלן מרשימת מאגר הקבלנים ויוצאים לדרך.

היתרון לדיירים- ליווי של צוות מקצועי את התהליך, בחירה של קבלן שיכולותיו, ניסיונו ואיתנותו הפיננסית נבדקה. מיצוי הזכויות עבור הדיירים עד למקסימום האפשרי. ניהול הפרויקט בשקיפות מלאה מעצם כך שמוביל הפרויקט הינו אובייקטיבי ונטול אינטרסים.

היתרון לקבלן- קבלת תיק מוכן, לאחר הסכמה וחתימה של כל הדיירים, לאחר בחינה של היתכנות הנדסית וכדאיות כלכלית, ולאחר אישור הועדה לתכנון ובנייה . המודל מאפשר לקבלן להרוויח גם את הרווח היזמי, דבר שהופך פרויקטים רבים לאטרקטיביים וכדאיים לביצוע. בכך מתקיים איזון אופטימאלי בין דרישות ורצונות הדיירים לבין כדאיות הפרויקט לקבלן.

כאמור, נכון להיום, החברה הכלכלית מובילה כ- 50 פרויקטים ברחבי העיר בשלבים שונים של התהליך. מספר בניינים נמצאים לאחר אישור ועדה ויועברו בימים הקרובים לקבלנים מהמאגר. החברה הכלכלית אינה יוזמת פניות לדיירי בניינים, אך נענית לכל פניה ומבצעת את הבדיקות הנדרשות לבחינת ההיתכנות והכדאיות של כל בניין.

ראש עיריית ראשון לציון, דב צור, הוסיף: "מטרת היוזמה היא לעודד את התושבים המתגוררים במבנים ותיקים בעיר לקחת חלק בתוכנית תמ"א 38. לצד שיפור הבטיחות והנגישות וכמובן חיזוק ושדרוג המבנים, התוכנית תורמת למראה חדש ורענן וכמובן לעליית ערך הנכס. ליווי צמוד של החברה הכלכלית הופך את התהליך לקל ופשוט יותר עבור התושבים". 

כתב:  יניב אוחנה, סגן דוברת עיריית ראשון לציון

18 בינואר 2015