תמ"א 38 - בניין ראשון יצא לדרך

תמ"א 38 באמצעות החברה הכלכלית בניין ראשון יצא לדרך

תמ"א 38 באמצעות החברה הכלכלית בניין ראשון יצא לדרך, העבודות בשני בניינים נוספים יחלו בקרוב.  כ-80 בניינים נמצאים בתהליכים מול החברה הכלכלית. החברה מעמידה לרשות הדיירים צוות מקצועי הנותן ביטחון למימוש הפרויקט ושתפקידו העיקרי הוא לשמור על האינטרסים של הדיירים הקיימים.  דייר באחד הבניינים: "מעניק לנו שקט נפשי".
עבודות תמ"א 38 ראשונות באמצעות החברה הכלכלית- יצאו לדרך. למעלה מ-80 בניינים הצטרפו למודל החדש שגיבשה החברה הכלכלית בהתאם להחלטת ראש העירייה, דב צור, לסייע דיירים המתגוררים בבניינים שקבלנים ויזמים נמנעו מלבצע בהם תמ"א 38 בגלל קשיים, כדאיות כלכלית ומורכבות הנדסית. החברה הכלכלית של ראשון לציון מדווחת כי העבודות בשני בניינים נוספים צפויות להתחיל בקרוב.
אתי אשכנזי, נציגת הדיירים מהבניין הראשון ברחוב ויגודסקי שהחלו בו העבודות, אמרה: "היו לנו בדיקות עם יזמים וקבלנים, אנחנו מתעסקים עם זה כבר חמש שנים. יום אחד קראתי בעיתון שהחברה הכלכלית נכנסה לתמונה ומיד התחברנו אליהם. התהליך נהדר, התקשורת שוטפת, אנחנו מקבלים עדכונים על כל שלב".
גם מוטי ברנד, מבניין ברחוב ברניצקי שבו העבודות יחלו בחודש הבא שותף לדברים: "יש שיתוף פעולה ועדכון על כל צעד והתקדמות עד לתחילת העבודות. התחלנו עבודה עם יזם שאחרי כחצי שנה התברר שאין לו מספיק כסף, כי היו לו פרויקטים נוספים שהוא רצה ללכת אליהם. ואז שמעתי על העניין הזה של העירייה ולפי ההיגיון הבריא שלי אני יודע שהעירייה חזקה וזה נתן לי ולדיירים את שקט נפשי ותחושה שנקבל גב חזק ובטחון לכולנו".
החברה הכלכלית בראשות המנכ"ל ניצן פלג, מתמחה במתן פתרונות הנדסיים ומצליחה להביא למימוש בניינים רבים שמשוועים לביצוע תמ"א 38 ולא הצליחו עד עתה.
כיום השוק החופשי שבו דיירים מתקשרים עם יזמים שונים, מזמן לעיתים מציאות עגומה שבה העבודות מתארכות ומתעכבות, ובינתיים הדיירים מתגוררים באתר בנייה. ישנם גם מקרים שבהם הקבלנים מפסיקים לגמרי את העבודות ועוזבים את הבניין כשעליו עוד פיגומים.
היתרון עבור הדיירים בהובלת הפרויקט על ידי החברה הכלכלית ברור. ראשית יש צוות מקצועי הנותן ביטחון למימוש הפרויקט הן מקצועית והן בהיבט של איתנות פיננסית ושתפקידו העיקרי הוא לשמור על האינטרסים של הדיירים הקיימים. הדיירים גם מקבלים מעטפת מקצועית שתפקידה לוודא ולהבטיח קבלת מלוא הזכויות.
ראש עיריית ראשון לציון, דב צור: "מטרת היוזמה היא לעודד את התושבים המתגוררים במבנים ותיקים בעיר לקחת חלק בתוכנית תמ"א 38. לצד שיפור הבטיחות והנגישות וכמובן חיזוק ושדרוג המבנים, התוכנית תורמת למראה חדש ורענן וכמובן לעליית ערך הנכס. ליווי צמוד של החברה הכלכלית הופך את התהליך לקל ופשוט יותר עבור התושבים". 
מחזיק תיק תמ"א 38, חבר המועצה אוהד אוזן, מוסיף: "כמחזיק תיק תמ"א  38 בעיר, אני שמח לראות שהחכ"ר מקדמת את פרויקט תמ"א 38 ושותפה לתנופה בהתחדשות פני העיר יחד עם הקבלנים בעיר. כמי שבוחן ומלווה את הפרויקטים בעיר, אני חייב לציין את הקפדנות על כל פרט, המקצועיות והליכה באופן מבוקר ובטוח של החברה הכלכלית ומודה לראש העירייה דב צור שנותן את 'הגב הכלכלי של העירייה' כבטוחה לסיום הפרויקטים שתחת יד החברה הכלכלית.אני מברך את מנכ"ל החכ"ר על יציאה לדרך בפועל עם הסנונית הראשונה ובטוח שהעמל הרב שהם משקיעים יישאו פרי ויתרמו ליופייה של העיר.
מנהל אגף להתחדשות עירונית ותמ"א 38 בכלכלית, גבי ארד הוסיף כי הדיירים מקבלים מעטפת מקצועית שתפקידה לוודא ולהבטיח קבלת מלוא הזכויות וסיום הפרויקט עם מינימום תקלות וללא עיכובים מיותרים עד כמה שניתן.

התמונה - הדמייה של הבניין הראשון שהחלו בו העבודות.
כתב: יניב אוחנה, דוברות
תאריך: 16.8.16