הטקס השנתי לזכרם של 11 לוחמי גבעתי מראשון לציון שנרצחו בשנת 1948

נציגי משפחות הנופלים התכנסו ב-"חורשת ה-11", בגן יבנה, במקום מוקם מחנה האימונים ממנו יצאו החיילים הצעירים, ללא נשק, לסיור ממנו לא שבו

במלאת 68 שנים לרצח 11 לוחמי גבעתי, בני ראשון לציון, התקיים טקס הזיכרון השנתי לו שותפים המועצה המקומית גן יבנה, עיריית ראשון לציון ובית יד לבנים בעיר.

בשנת 1948 אירע בגן יבנה אחד האירועים העקובים מדם בין הישוב היהודי לערבי. בראשית מלחמת העצמאות גייסו ואימנו גדודי חטיבת גבעתי מתגייסים חדשים. את בסיס האימונים של גדוד 52 מיקמו בגן יבנה, ובתחילת ינואר 1948 הגיעה למקום מחלקת מגויסים מראשון לציון.

25 מהמגויסים הצעירים, שהיו נעדרי ניסיון כמעט לחלוטין ולא נשאו נשק מחשש שייתפשו על ידי הבריטים, יצאו ב-9 בינואר 1948 לסייר באזור. ערבים  מהכפר הערבי הסמוך אבו סווירה ארבו ללוחמים, כיתרו אותם ורצחו אחד עשר מהם.

לפני 4 שנים פנו נציגי  בית יד לבנים מראשון לציון למועצת גן יבנה בבקשה לקיים הליך של אימוץ ולימוד הדדי בין המשפחות לישוב. הוחלט שבית הספר בן גוריון – בית הספר היסודי הוותיק בגן יבנה - ייטול את המשימה על עצמו.

בשנת 2015 החליטה המועצה על הרחבת מפעל ההנצחה וקריאת חורשת האקליפטוסים שבלב  הישוב, ממש במקום בו ישב מחנה האימונים, בשם  "חורשת ה-11".

בשבוע שעבר, התכנסו נציגי המשפחות ובית יד לבנים ראשון לציון לאירוע הזיכרון השנתי. הפתיחה התקיימה בחורשה, ממנה המשיכו המשתתפים לשיחה עם התלמידים בבית הספר בן גוריון ולטקס בהשתתפות מאות תלמידים.

במפגש הוצג למשפחות לראשונה תוצר פעילות החקר של התלמידים: מוזיאון וירטואלי באתר האינטרנט של בית הספר, ש-11 חדריו מספרים את סיפוריהם האישיים של הנופלים, ומתעדים את האמצעים השונים להנצחתם בראשון לציון ובגן יבנה.

ראש מועצת גן יבנה, דרור אהרון, אמר: "החלטת בית הספר לקחת על עצמו משימת הנצחה זו, ללמוד את סיפור הנופלים ולקיים כל שנה טקס שמכבד את זכרם ומצווה לנו את החיים, הוא שיעור ממדרגה ראשונה, בעיקר בימים אלה בהם אנו מוקפים רוע וטרור, קיצוניות ושנאה. זה שיעור לחיים שמלמד שאין לנו ארץ אחרת."

דברים בשם עיריית ראשון לציון, והמנכ"ל פרנקו גונן, נישאו מפי ניצה אבירם, יו"ר הוועד המנהל של בית יד לבנים ראשל"צ: "ראשון לציון מציינת 134 שנים להיווסדה ומורשת הקרב, הנתינה, הנחישות וההקרבה של בניה שזורים ומפארים את כל מערכות ישראל. הגל עד המוצב כאן בגן יבנה הוא דרכנו לזכור את עברנו, לכבד את נופלינו, את מיטב בנינו, בזכותם אנו עומדים כאן היום, ולהנציח את זכרם."

בני המשפחות הנרגשים הודו למארגנים: "לנו, למשפחות, מדובר באירוע הנצחה חשוב ביותר. המחווה והמחויבות שלכם מרגשות וייזכרו על ידינו לעד. אנו מלאי התפעמות לנוכח הרצינות הרבה בה התלמידים לקחו על עצמם את המהלך. זכינו בהרחבה למשפחותינו".

 

אמיר מרום, דוברות העירייה

11 בינואר 2015