"כוחה של אמונה"

"כוחה של אמונה"

"רחל יששכר, רכזת קליטה בעיריית ראשון לציון, לא ציפתה למחווה כזו בטקס לזכר יהודי אתיופיה שנספו בדרכם לארץ. ראש הממשלה הקריא קטע מהספר שכתבה המתאר את המסע לארץ דרך סודן. תוכלו לפגוש אותה בשבוע הספר שיתקיים בשבוע הבא.
ביום ראשון השבוע התקיים בהר הרצל בירושלים טקס יום הזיכרון ליהודי אתיופיה שנספו בדרכם לארץ. הטקס התקיים במעמד ראש הממשלה- בנימין נתניהו ונשיא המדינה- ראובן ריבלין. מי שפוקדת את הטקס מדי שנה ואף מארגנת את ההסעה שיוצאת מראשון לציון לירושלים היא רחל יששכר, רכזת קליטה בעיריית ראשון לציון.
יומיים לפני הטקס, ביום שישי, קיבלה רחל טלפון מלשכת ראש הממשלה, מהצד השני של הקו סיפרו לה שראש הממשלה קרא את הספר שלה, "כוחה של אמונה", ושהוא רוצה לדבר עליו בטקס. "חשבתי שזה בדיחה" היא משחזרת. ביום ראשון היא יצאה מראשון לציון לירושלים בשני אוטובוסים ובהם כמאה בני העדה שיקיריהם נספו במסע לארץ.
ראש הממשלה, בנימין נתניהו, עלה לבמה וביקש להזכיר את "רחל יששכר, שיצאה למסע המפרך בהריון מתקדם עם ילד בן שלוש, וכיום היא אם לארבעה, עובדת סוציאלית בעלת תואר שני, רכזת קליטה ועלייה בעיריית ראשון לציון".  ראש הממשלה החל להקריא קטע מספרה: "הצמא הנורא במדבר, המחלות, השודדים, הצועדים האחרונים שתש כוחם ושנקברו בחפזה בצד הדרך. מי שלא היה שם, לא יוכל להבין אותנו. לפנינו היה חלום כל הדורות להגיע לירושלים, לא הייתה דרך חזרה". למרות ההודעה המוקדמת שקיבלה, רחל הופתעה והתרגשה מאוד "הכבוד הוא לא רק שלי, אלא של כל יוצאי אתיופיה".
רחל עובדת בעיריית ראשון לציון מזה שלושים שנה, היא עלתה לארץ דרך סודן כשהייתה בת 22. בפעם הראשונה היא כתבה את הספר באמהרית, שלוש שנים לאחר מכן היא תרגמה אותו לעברית והוסיפה קטעים. "כולם אומרים שהסיפור של יהודי אתיופיה לא נכתב בשום מקום, זה נתן לי את המוטיבציה לכתוב את הסיפור. הספר מתאר איך היינו באתיופיה 1500 שנה ושמרנו את הדת שלנו ואחר כך את המסע לארץ, את המעבר במחנה הפליטים בסודן ואיזה סבל עברנו כדי להגיע לישראל". מי שמעוניין לשמוע עוד על סיפורה של רחל, לפגוש אותה ואף לרכוש את הספר, מוזמן להגיע לשבוע הספר במדרחוב רוטשילד שיתקיים בשבוע הבא (15 ל-23 ביוני), שם היא תיקח חלק בדוכנים של הסופרים המקומיים.

כתב:  יניב אוחנה, דוברות
תאריך: 7.6.16