אירועי ה-130 חיזקו את תחושת השייכות לעיר

תמונת במה בהופעה

בסקר שערכה חברת מדגם על אירועי ה-130 לעיר, הביעו רוב תושבי העיר שביעות רצון מהאירועים ואמרו כי הם חיזקו אצלם את תחושת השייכות לעיר והעניקו להם הזדמנות לבלות עם יחד עם בני המשפחה

המושבה הראשונה שהקימו אנשי העלייה הראשונה ציינה בשנה שעברה 130 שנה להקמתה בשורה של אירועים ופעילויות. כוונתו של ראש העירייה, דב צור, הייתה שהאירועים יחזקו את קשרי הקהילה ממזרח ומערב העיר וכן יחברו את התושבים, הן החדשים והן הוותיקים, לעברה המפואר של העיר שבה הונף לראשונה דגל ישראל, הוצג לראשונה ההמנון הלאומי והתלמידים למדו את כל המקצועות, לראשונה, בעברית.

בתום שנת האירועים ערכה העירייה סקר, באמצעות חברת מדגם בניהולה של הד"ר מינה צמח, על מנת לבדוק האם הושגו מטרות אלה.

מטרת המחקר הייתה לבחון את תגובות תושביה הבוגרים של ראשון לציון לפעילויות שנערכו במסגרת ציון שנת ה-130 לעיר ואת ההשלכות של אירועים אלו על היחס לעיר ולמורשתה. ממצאי הסקר מבוססים על תגובותיהם של 500 אנשים, מדגם מייצג של תושביהם הבוגרים של ראשון לציון.

וכך עולה מהסקר, כ-80% מהנשאלים ענו כי האירועים עלו על הציפיות שלהם וכי הם התאימו לאירועי ה-130 לעיר. 81% מהנשאלים הסכימו שהאירועים חיזקו את תחושת השייכות לעיר וכן את התחושה שראשון לציון היא בעלת ערך היסטורי.

85% מהתושבים ענו כי ההשתתפות באירועים חיזקה את תחושת הגאווה שלהם בעירם ו86% סברו כי האירועים העניקו להם הזדמנות לבילוי עם המשפחה. הנתון הגבוה ביותר הוא דווקא הנתון שמסכם את הסקר ולפיו 92% מהמרואיינים אמרו כי ההשתתפות באירועים הייתה בילוי מהנה.

השנה שהחלה באוגוסט 2012 והסתיימה באוגוסט 2013 צוינה כשנת ה-130 של העיר ובמסגרתה התקיימו פעילויות רבות, כגון, תכנית לימודים בבתי הספר שעסקה במורשתה של העיר, פעילות יצירה של כל גני הילדים בעיר, אירוע פתיחה באמפיפארק, פסטיבל אהבה ישראלי בט"ו באב, מסיבות גן, מרוץ המוסיקה, וכן, אירועים כמו פסטיבל ראשון לציון, פסטיבל האביב וכנס השפה העברית המסורתיים שנערכו בסימן שנתה ה-130 של העיר. בנוסף נערכו פעילויות של מוזאון ראשון לציון, פעילויות לנוער, כמו מסיבות רחוב ועוד אירועים שונים. ביום העצמאות שעבר, ראש העירייה ומנהלת בית הספר חביב, בית הספר העברי הראשון, הדליקו משואה בהר הרצל.

ראש העירייה, דב צור, העביר לאחרונה מכתב לכל השותפים למהלך והודה להם על המאמץ המשותף: "ראשון לציון תרמה תרומה חשובה ואף מכרעת לעיצוב התרבות הישראלית, לשפה שאנו מדברים, לדגל שאנו מניפים ולהמנון שאנו שרים. חשוב היה לנו להדגיש את המורשת המפוארת של העיר, הן ברמה המקומית והן ברמה הלאומית. אני שמח שתושבי העיר נהנו מהאירועים ואני בעיקר שמח שהאירועים סייעו לחיזוק תחושת השייכות לעיר והגאווה בה".

כתב: יניב אוחנה, סגן דוברת עיריית ראשון לציון

 

18 במאי 2014