תיאטרון עדות- השחקנים תלמידים, התסריטאים ניצולי השואה

 

במשך שנה שלמה נפגשו תלמידי כיתות ח' בחטיבת הביניים זלמן ארן עם ניצולי שואה,  שמעו מהם עדויות וזיכרונות שסיפקו רקע לכתיבת ההצגה שהועלתה בשבוע האחרון במסגרת תיאטרון עדות

בשבוע שעבר עלו לבימת מתנ"ס שיכון המזרח תלמידי שכבת ח' בחטיבת הביניים זלמן ארן ופתחו את ההצגה "ילדים של המחר". אם בסרטים נהוג לומר שהם מבוססים על מקרים שקרו במציאות, אזי ההצגה הייתה מבוססת על עדויות וזיכרונות של חלק מהצופים בהצגה- ניצולי שואה מראשון לציון.

ההצגה שכאמור עלתה השבוע, התחילה למעשה כבר לפני שנה במסגרת תוכנית תיאטרון עדות, תוכנית שנחלה הצלחה כבר לפני שמונה שנים ועתה, בעקבות פנייה של ממלא מקום וסגן ראש העירייה, מוטי עג'מי ומינהל לשילוב חברתי בעירייה בראשות נעמי אחימור, נענו משרד הרווחה ואגודת אשל וכאמור התוכנית פעלה גם השנה בעיר. תיאטרון עדות מאפשר לניצולי השואה לעבד את אירועי העבר יחד עם התלמידים בפעילות בין דורית כאשר מטרת העל היא לחבר בין בני הדור הראשון והשלישי לשואה תוך הפקת אירוע בימתי אומנותי.

כדי לרתום את התלמידים לתוכנית, פנתה מנהלת הלשכה לזקן, איריס בן גוב, למינהל החינוך ונוצר קשר על חטיבת זלמן ארן במקיף ד', גן נחום.

תלמידי בית הספר התחברו לרעיון ונפגשו עם ניצולי שואה תושבי העיר ושמעו מפיהם את סיפור הישרדותם הצלתם ותקומתם. תהליך ההיכרות ההדדית נמשך לאורך כל שנת הלימודים, במפגשים שבועיים, כאשר ניצולי השואה מוסעים לבית הספר. המפגש הבין דורי אפשר לניצולי השואה להעלות את זיכרונותיהם ויצרו קירבה ושיתוף מפרה ויצירתי ביניהם. מנהל חטיבת הביניים, אורן קמינצקי, משתף: "הקשר המיוחד שנוצר בין הילדים והמבוגרים ראוי להערכה. הניצולים נפתחו בפני התלמידים, ואט אט נחשפו סיפוריהם האישיים. נוצרה אינטימיות מיוחדת בין באי הקבוצה, קשרים אישיים כולל בחגים כאשר חלק מניצולי השואה חגגו עם אחת מכיתותינו סדר פסח".

ממלא מקום וסגן ראש העירייה, מוטי עג'מי, אמר כי "ניצולי השואה ראו בתלמידים אלה 'נושאי הלפיד' לאחרים. ההצגה הייתה חוויה מרגשת בעלת ערכים חינוכיים ותרבותיים כאחד."

בתום ההצגה, המשתתפים, הן ניצולי השואה והן התלמידים, דברו בהתרגשות על התרומה ההדדית של התוכנית וחשיבותה בהעברת מורשת השואה לדורות הבאים. יש לציין כי תוכנית זו היא מהיערכות העירייה לפקוד את ביתם של כל ניצולי השואה בעיר, לבחון ולבדוק את צרכיהם ומצבם על מנת להביא לשיפור רווחתם ואיכות חייהם.

 כתב: יניב אוחנה, סגן דוברת עיריית ראשון לציון

 

17 ביוני 2014