התקשוב העירוני בעיריית ראשון לציון אירח בכירים מאפריקה

בכירים מאפריקה במוקד

 מנהלי תקשוב ממדינות ניגריה, זמביה, גאנה, אתיופיה, גמביה, קניה ובוטסואנה באו ללמוד על האפליקציה העירונית של ראשון לציון, מערכת GIS 3D, מוקד עירוני, מרכז שליטה ועוד

בשבוע האחרון התכנסו בעיריית ראשון לציון מנהלי תקשוב בכירים ממדינות אפריקה שונות כמו ניגריה, זמביה, גאנה, אתיופיה, גמביה, קניה ובוטסואנה. האורחים מאפריקה נוטלים חלק בקורס במכללת הגליל המפעילה תוכניות לימודים והשתלמויות למנהלים בכירים ממדינות מתפתחות מזה כעשרים וחמש שנים. מרצה הקורס, נועם לוי, בחר לקיים סיור דווקא בראשון לציון מכיוון שלדבריו העיר היא אחת הרשויות המובילות בתחום ומשקיעה תקציבים גדולים ביישום והטמעת טכנולוגיות מידע המתקדמות ביותר שיש בארץ ואף בעולם.

מנהל התקשוב העירוני בעיריית ראשון לציון, איציק כרמלי, קיבל את פני המשלחת וקיים עימם סיור מודרך באולם מועצת העיר, וכן במוקד העירוני, חמ"ל החירום של העירייה ומרכזי המחשוב והתקשורת העירוניים Data Centers בליווי מנהל המחשוב המוקד העירוני, איציק אשכנזי.

המשתתפים היו סקרנים ללמוד על הדרך שבה התמודדה ראשון לציון במהלך מבצע עמוד ענן, כך למשל, הציג כרמלי את מערכות המחשוב העצמאיות הפרוסות בשישה רובעים בעיר המזרימים מידע ונתונים בזמן אמת על כל אחד מהרובעים.

אפי ג'יאן, ממונה מערכות מידע גאוגרפי במינהל ההנדסה, הציג את מערכת GIS 3D המאפשרת שליטה ויזואלית תלת מימדית בכל בניין דירה ובית, ומעניקה מידע דמוגרפי, תשתיות חשמל ותקשורת ולמעשה כל אלמנט פיזי אחר ברחבי העיר כולל הדמיית מבנים ואזורים עתידיים. כך שבנפילת הטיל ברחוב העסיס, ידעה עיריית ראשון לציון כמה תושבים גרים בבניין הנפגע ובאלו הסמוכים אליו, מה גילאים שלהם וכמה נזקקי רווחה נמצאים במקום וזקוקים לסיוע מיידי.

בנוסף הציגו אנשי התקשוב העירוני בפני האורחים את הפעילות של העירייה ברשת ובכלל זה הפעילות בפייסבוק העירוני, היישום העירוני ואפליקציה טלפונית תומכת.

מנהל התקשוב העירוני, איציק כרמלי, אמר כי: "הביקור היה חווייתי ומרתק. המשתתפים ביקשו לראות את הדברים מקרוב, שאלו שאלות את העובדים בשטח והתרשמו מהרמה הגבוהה והמצוינות הטכנולוגית שאנו מכוונים אליה. בסופו של דבר כל השירותים הטכנולוגיים שאנחנו בעיריית ראשון לציון מקדמים, נועדו לשפר את רמת השירות לתושבי העיר".

נועם לוי, מרצה בכיר במכללת הגליל, הוסיף: "המשתתפים לקחו עימם חזרה למדינותיהם מסר חשוב בנוסף לטכנולוגיה והוא מסר של הכנסת אורחים ,שלום ושיתוף פעולה מהמעלה הראשונה. כל המשתתפים ללא יוצא מן הכלל אמרו כי את מה שראו כאן,  לא ראו בשום מקום אחר בעולם כולל אירופה וצפון אמריקה, ויצאו מלאי התפעלות והערכה על הכל".

 תמונה באדיבות עיריית ראשון לציון

כתב: יניב אוחנה, סגן דוברת עיריית ראשון לציון

 

27 בינואר 2013