הטיפול הביולוגי שמבצעת העירייה נגד חדקונית הדקל

החרק שמאיים על עצי הדקל בישראל נציגים מערים אחרות הגיעו לראשון לציון ללמוד על הטיפול הביולוגי שמבצעת העירייה

בעקבות פרסום הטיפול הביולוגי שמובילה העירייה בגן המושבה ההיסטורי,

ביקשו נציגים מעיריות ירושלים, חולון ובת ים ללמוד על אופן הטיפול שאינו מזיק לבני אדם

 מכת מדינה. חדקונית הדקל, החרק שמאיים על עצי התמר, פשט ברחבי הארץ ומאיים על עצי התמר בערים רבות בישראל. בעקבות פרסום הטיפול הביולוגי שמקדמת עיריית ראשון לציון בגן המושבה, הגיעו לעיר נציגים של שלוש רשויות: ירושלים, חולון ובת ים, כדי ללמוד מקרוב על אופן הטיפול שאינו מזיק לבני אדם. נזכיר כי מסיבות אקולוגיות ועל מנת לשמור על בריאות הציבור, הוחלט בעירייה לטפל באופן ביולוגי בדקלים הנגועים. באגף אחזקת גינון הציבו בחודש האחרון מלכודות פרומונים, המשחררות חומר המדמה עץ נגוע המושך את המזיק אל המלכודת. לאחר מכן מחדירים באמצעות מוט טלסקופי "נמטדות"- תולעים נימיות שתוקפים את זחלי החדקונית.

על פי הערכות, בראשון לציון יש כ-3800 עצי דקל ברחבי העיר כאשר עצים נגועים יכולים להדביק אחרים. החרק יכול לעוף עד 20 קילומטרים ביום, כאשר בכל פעם הוא מחפש עצים חלשים, פגועים ופצועים. בדרך כלל החרק נשאר בעץ עד אשר הוא ממית אותו ואז הוא ממשיך הלאה. כאמור, מוקד הטיפול של העירייה הוא גן המושבה ההיסטורי. מאות העצים בגן נטעו כבר ב-1890. בעקבות תקיפת החרק בגן המושבה, הוחלט באגף אחזקת הגינון לגזום את ראשם של העצים. באם הטיפול הביולוגי יצליח, יצמיחו העצים ענפים חדשים בתוך מספר חודשים. "כרגע אנחנו במצב של טיפול נמרץ, את רוב העצים נציל. לצערי את חלקם לא נצליח להציל" מספר מנהל האגף אריה אברהם.

חדקונית הדקל הוא חרק שהגיע מהמזרח הרחוק, הוא מטיל את ביציו בתוך עצי התמר, וזחליו אוכלים אותם מבפנים. עיריית ראשון לציון מתמודדת מול האיום מזה חצי שנה והציבה כבר מאות מלכודות במספר מוקדים ברחבי העיר. כיום אין חוק שמחייב בעלי שטחים פרטיים לטפל במזיקים שבעצים, אולם חשוב לזכור שעצי תמר שמתו מהמזיק יכולים לקרוס ולהוות סכנה לסובבים. בכל מקרה, בעירייה ממליצים לתושבים לפנות לאגרונום מוסמך ולקבל ייעוץ לטיפול עצי התמר שבשטחם.

.

 כתב: יניב אוחנה, סגן דוברת עיריית ראשון לציון

22 בדצמבר 2014