צילומי אוויר יסייעו לאתר בריכות ללא היתרים

לאור ריבוי טביעות ילדים בבריכות פרטיות צילומי אוויר יסייעו לאתר  בריכות שנבנו ללא היתר

ועדת קידום בטיחות לילדים בעיריית ראשון לציון וארגון "בטרם" יוצאים במבצע רחב היקף לאיתור בריכות פרטיות שנבנו ללא היתר ובכך מסכנות את שלומם של הילדים * רק לפני ארבעה חודשים טבעה למוות תינוקת בת שנה בבריכה בעיר

עיריית ראשון לציון וארגון "בטרם" יוצאים במצבע רחב היקף לאיתור בריכות שחייה שנבנו ללא היתר בנייה. את המבצע מוביל המשנה לראש העירייה, אייל מושיוב, וזאת לאור ריבוי מקרי הטביעה של ילדים בבריכות פרטיות ברחבי הארץ. רק בשלושת חודשי הקיץ האחרונים טבעו למוות 17 ילדים. בראשון לציון טבעה למוות לפני כארבעה חודשים תינוקת בת שנה וחצי בבריכה בעיר. מינהל ההנדסה בעירייה יסייע בתהליך באמצעות צילומי אוויר שברשותו. לבריכות שיאותרו בצילומים ושנבנו ללא היתרים ישלחו פקחים וינקטו נגד הבעלים הליכים משפטיים כקבוע בחוק. עד עתה הוגשו כ-18 כתבי אישום פליליים כנגד תושבים.

ארגון בטרם מסביר כי טביעה מכונה 'המוות השקט' מכיוון שהיא מתרחשת במהירות ובדממה. ברוב המקרים, בעת הטביעה, לא שומעים בכי או צעקות מצוקה. הטביעה יכולה להתרחש גם בעומק של פחות מ-10 ס"מ, בדרך כלל בהיעדר השגחה או בעת נתק קצר בהשגחה. חשוב לזכור כי איבוד הכרה מתרחש בתוך שתי דקות בלבד מרגע הטביעה ונזק מוחי בלתי הפיך תוך 4-6 דקות מרגע הטביעה.

ההערכה היא שעל כל ילד שנפטר מטביעה יש בין ילד אחד לארבעה ילדים המאושפזים עקב טביעה וסובלים מאירועים רפואיים חמורים המותירים אותם עם מגבלות רפואיות קבועות.

בשלוש השנים האחרונות ניתן לראות שבריכות פרטיות הופכות למקור טביעה עיקרי, החל מ-2012 גדל מדי שנה מספר הטובעים בהן.

ילדים בגיל הרך הם קבוצת הסיכון מכיוון שהם נמשכים לשחק במים, כמו כן, ראשו של פעוט כבד ביחס למשקלו, כך שללא השגחה, עלול הפעוט להתהפך בתוך אמבטיה או גיגית מים.

המשנה לראש העירייה, אייל מושיוב, אומר כי גידור בריכות שחייה פרטיות הוא פתרון יעיל המונע מהילדים גישה למים. "התחלנו בסריקת צילומי האוויר על מנת לאתר בריכות שנבנו ללא היתרים. אנחנו נחושים לבדוק בריכה אחר בריכה בעיר ולמנוע את האסון הבא".

כתב: יניב אוחנה, סגן דוברת עיריית ראשון לציון

 

21 באוקטובר 2014