תוכנית אב לפיתוח חקלאות מתקדמת בדופן הצפון-מזרחי של העיר

עיריית ראשון לציון ומשרד החקלאות מתכוונים להפוך את הקריה החקלאית לעוגן שימשוך אליו מכוני מחקר וביו רפואי, אקדמיה, מלונאות וגם פארקים לחקלאות מתקדמת * ראש העירייה, דב צור: "המטרה היא למצות את הפוטנציאל הבינלאומי של ישראל בתחומי החקלאות והקיימות"

במזרח העיר צפויות לקום שכונות מגורים חדשות בשטח בסיס צריפין שמתפנה, דרום העיר תחום בכביש 431 ובמתחם העסקים החדש שורק, במערב- חוף הים ובצפון פיתוח שכונה שתשמש בין היתר את תושבי רמת אליהו במסגרת תוכנית פינוי ובינוי. כעת עומלת עיריית ראשון לציון יחד עם משרד החקלאות על תוכנית לפיתוח הדופן הצפון-מזרחי של העיר.

מדובר על שטח עצום של 3000 דונם, בליבו פועלת הקריה החקלאית המוכר כמכון הוולקני. שם פועל גם משרד החקלאות ולשכת השר והמנכ"ל. בסמוך נמצא בית החולים הווטרינרי והשירות המטאורולוגי הארצי. בעירייה ובמשרד החקלאות רואים במוסדות סמוכים אלו, הנמצאים בלב עתודת שטח פתוח גדול, כעוגן חשוב ביותר לעיר שניתן לממשו על ידי פיתוח האזור באמצעות חקלאות מודרנית ,אורבנית, פרוייקטים מיוחדים לקיימות, הקמת מוסדות בתחום האקדמיה וכו'. כך למשל בתוכנית האב, שנמצאת בימים אלו בשלב גיבוש הפרוגרמה, יש כוונה להקים ולמשוך לאזור מכוני מחקר וביו רפואי, פארקים לחקלאות מתקדמת, מרכזי מבקרים, מלונאות וכן אקדמיה בתחומי הקיימות והווטרינריה. מרבית  הקרקע שייכת למדינה וחלקה בבעלות פרטית.

ראש העירייה, דב צור, מסביר: "המטרה היא למצות את הפוטנציאל הבינלאומי של ישראל בתחומי החקלאות והקיימות. ואין מקום טוב וזמין יותר מאשר שטחים אלו בראשון לציון".

מהנדס העירייה, אלי יהלום, מוסיף: "העולם צועד לקראת עידן שבו נושא הקיימות הולך ותופס מקום מרכזי בכל תחום בחיינו, לכן בארץ ובעולם עוסקים בפיתוח טכנולוגיות ופרויקטים מיוחדים שיאפשרו ניצול מושכל יותר של משאבי הטבע והקרקע בחשיבה לדורות הבאים. כאשר החקלאות חוזרת להיות כמו פעם-  מרכיב מרכזי בכלכלה העולמית - רק יותר מודרנית ,כך שתייצר אנרגיה חלופית ומזון איכותי ובריא תוך שיפור איכות החיים והסביבה. מדובר באחד האתגרים  החשובים ביותר של האנושות למאה הבאה".

יש לציין כי מדובר באחד מהשטחים הפתוחים הגדולים ביותר בלב ליבה של מדינת ישראל. השאיפה היא לטפח ולשמור על שטחים ירוקים ופתוחים אלו ובבד בבד לפתח ולקדם את מרכזי המחקר והפיתוח הפועלים במקום מזה שנים.

כתב:  יניב אוחנה, סגן דוברת עיריית ראשון לציון

7 ביוני 2015