תכנית מרכזי ההצלח"ה עושה חיל

תוכנית מרכזי ההצלח"ה של מנהל החינוך בראשון לציון מסיימת את שנת הפעילות ה-5 עם 17 מרכזים ועלייה מוכחת בהישגי התלמידים

בעיר ראשון לציון פועלת מזה 5 שנים תוכנית הצלח"ה של מנהל החינוך בעיר, שמטרתה להעניק תמיכה רחבה לתלמידים בעלי קשיים חברתיים התנהגותיים,  פערים לימודיים במקצועות הליבה, בעיות רגשיות ותלמידים בסכנת נשירה. התוכנית , שהחלה את פעילותה לפני כ -5 שנים עם שלושה מרכזים בלבד, סיימה ביום שני האחרון את שנת הפעילות ב-17 מרכזים ברחבי העיר ועם עלייה מוכחת בהישגי התלמידים .

התוכנית, אשר ממומנת כולה מתקציב העירייה, מופעלת כיום בשתי שכבות גיל, כיתות ו'  בבתי הספר היסודיים וכיתות ז' בחט"ב,  על מנת לסייע לתלמידים להתמודד עם האתגרים החדשים, שמציב המעבר לחטיבת הביניים. התפיסה הניצבת במרכזה של התכנית היא חדשנית, שכן התכנית מטפלת קודם כל בקשיים הרגשיים של התלמיד באמצעות העצמה רגשית וחברתית, הכלה וחיזוק הביטחון העצמי, מה שלרוב מביא לשיפור בתחום הלימודי.

הלמידה במרכזי הצלח"ה מתבצעת בקבוצות  קטנות עם יחס אישי לכל תלמיד. הסיוע בתחום החברתי-התנהגותי נעשה באמצעות פעילויות העשרה ותרפיה כמו יצירה, מוסיקה, ספורט אתגרי, אמנויות לחימה, תרפיה  עם בעלי חיים ועוד. ההשתתפות בתכנית הצלח"ה דורשת שיתוף פעולה של ההורים ונוכחותם  בקבוצה של הדרכת הורים מטעם מכללת הורים. במסגרת ההדרכה לומדים ההורים על מאפייני גיל ההתבגרות ועל דרכי התמודדות עם הקשיים של ילדיהם במעבר למסגרת של חט"ב.

בשנה"ל תשע"ח פעלו 17 מרכזי הצלח"ה ברחבי העיר, 11 בבתי הספר היסודיים : יפה נוף, שלמון, נווה חוף, חופית, כרמים, רננים ואביבים (מרכז אחד), ישורון, אופקים, רמז, זבולון המר, עין הקורא ו 6 מרכזים בחטיבות הביניים:  המעיין, טביב, מיכה רייסר, אחרון הבילויים, רבין ובר לב.

 מנהלת מרכזי ההצלח"ה בעיר , לריסה סטוניס: "מרכז הצלח"ה זהו משאב ייחודי ויקר ערך, המסייע לילדי העיר לממש את עצמם ולהגיע להישגים   גבוהים. המטרה שלנו היא לסייע לילדים שמגלים קשיים בתחום הלימודי, חברתי ורגשי, אך יחד עם זאת בעלי מוטיבציה ורצון להצליח. יחד, בשיתוף פעולה עם ההורים ותוך שיח עם התלמיד עצמו,  אנו מסייעים לתלמיד להתמודד עם הקשיים ולשפר את הישגיו.  אנו עוקבים לאורך כל השנה אחר הציונים וחוות דעת של הצוותים החינוכיים ולשמחתנו גילינו שאצל רוב התלמידים ישנה עליה  ניכרת בהישגים
"בכל הרבדים

ליעד בראל גיל
ראש אגף דוברות


16.5.2018