תוכנית מודל האו"ם לנוער

  אחרי פיילוט מוצלח בשנה האחרונה תחל לפעול תוכנית מודל האו"ם לנוער

הם ביקרו במשרד החוץ, נפגשו עם דיפלומטים, אירחו את ספורטאי המכבייה ונפגשו עם שליח האו"ם במבצע "עמוד ענן" *

הפיילוט בשנה האחרונה הכשיר 25 צעירים לייצג את המדינה, חלקם כבר התגייסו לתפקידים בדובר צה"ל וקשרי חוץ בצבא

באגף הנוער והצעירים בעיריית ראשון לציון הביעו סיפוק מהצלחת פיילוט תוכנית "מועדון האו"ם לנוער" והחליטו להכניס את התוכנית לפעילות השנתית. בשנה האחרונה היו אלה 25 צעירים שלמדו את רזי ההסברה, הדיפלומטיה, קשרי החוץ ועוד. הם נפגשו עם דיפלומטים שונים, ביניהם שליח האו"ם למזרח התיכון, רוברט סרי עמו נפגשו בצל מבצע "עמוד ענן", הם נפגשו גם עם מפקד כוחות שמירת שלום של האו"ם בירושלים, אדמירל אריק רומבי, נציגים משגרירות גרמניה ומשלחות בינלאומיות נוספות שביקרו בעיר. במהלך השנה הם גם ביקרו בחדר המצב במשרד החוץ ובמטה האו"ם בארמון הנציב בירושלים. הם קיבלו את פני ספורטאי המכבייה בביקורם בראשון לציון וסיפרו להם על ההיסטוריה והמורשת של העיר. בין כל פעילויות אלה, הם גם התנסו בפעילות דיפלומטית, נפגשו מדי שבוע בליווי מדריך מקצועי עם ניסיון ורקע ביחסים בינלאומיים, וקיימו סימולציות בהן הם התמודדו עם משברים בינלאומיים. לא פלא שחלק מהצעירים שהשתתפו בפיילוט, התגייסו לצבא והשתלבו בתפקידים בדובר צה"ל, קשרי חוץ וביחידה לשיתופי פעולה צבאיים בינלאומיים.

"מועדון מודל האו"ם" הינו תוכנית המבקשת לדמות את פעילות הוועדות השונות של האו"ם. המשתתפים לומדים את כללי הדיון, הפרוצדורות הרשמיות ונוהלי הוועדות ברמה המהותית והטכנית. עצם ההשתתפות בפרויקט מאפשרת למשתתפים ללמוד רבות אודות הוועדה בה הם משתתפים, על המדינה אותה הם מייצגים, וכן על נושאים אקטואליים העומדים בראש סדר היום של הקהילה הבינלאומית בכלל ושל הוועדות השונות בפרט. התוכנית מיועדת לתלמידי י'-י"ב ומעניקה למשתתפים ידע תיאורטי בסיסי וכלים מעשיים ביחס לעבודת האו"ם, הבנה של הפוליטיקה הבינלאומית והכרת נבכי עולם הדיפלומטיה; שיפור יכולות הדיון, הניתוח וההתבטאות, שיפור ניכר ומשמעותי בשימוש בשפה האנגלית, חשיפה לקשת רחבה של תחומים אשר להם חשיבות מעשית שתסייע רבות לתלמידים בהמשך התפתחותם האישית והמקצועית, כגון, אמנות הדיבור לפני קהל, רטוריקה, שימוש בשפת גוף, שימוש בהומור באופן בונה וחיובי, כתיבה וארגון של טיעון, ניהול משא ומתן, שיפור תהליך קבלת החלטות ועוד.

השנה, יתקיימו המפגשים אחת לשבוע  בימי חמישי, וישלבו סדנאות, סיורים מקצועיים, ביקורים רשמיים וכן אירועים חברתיים. כמו כן יתאפשר למשתתפי התוכנית לקחת חלק בכנסים ארציים ובינלאומיים , להתנסות בסימולציות ובתרגילים ולהוביל משימות מנהיגות  בקהילה.

המעוניינים להצטרף מוזמנים ליצור קשר עם מירב קופיטו בטלפון: 03-9682316 או דרך המייל: meyravk@rishonlezion.muni.il.

 

כתב: יניב אוחנה, סגן דוברת עיריית ראשון לציון

2 בספטמבר 2013