תוכנית השחמט העירונית מציינת עשור

 מעצמת השחמט העירוני שנחשבת לגדולה בעולם תקיים השבוע את אליפות השחמט העשירית  * בין המתמודדים- אביטל גלפנד שתגיע עם אביה- רב האמן, סגן אלוף העולם לשעבר, בוריס גלפנד

ביום שישי הקרוב, תציין תוכנית השחמט העירונית עשור לפעילותה. עשרות אלפי ילדים השתתפו בתוכנית בשנים אלו, וזאת במסגרת שיעור החובה המונהג בבתי הספר והגנים בעיר. למעשה, על פי אתר השחמט המובילה בעולם- chessbase.com ,התוכנית העירונית של ראשון לציון נחשבת לגדולה בעולם. כאשר בכל שנה לוקחים בה חלק יותר מ-4000 תלמידים וילדי גנים.

אליפות השחמט שכאמור תתקיים בסוף השבוע תפגיש כ-300 תלמידים מ-30 בתי ספר יסודיים ברחבי העיר. יש לציין שחברי הנבחרות נבחרו בקפידה לאחר התמודדויות בבית ספרם. כך שככל הנראה הדור הצעיר מתעניין בעוד כמה דברים מלבד פייסבוק וסמארטפונים.

בין המתמודדים הרבים תהיה גם אביטל גלפנד, תלמידת כיתה ג' מבית הספר "הדרים" שתגיע בליווי אביה המפורסם בתחום, הלוא הוא הרב אמן, סגן אלוף העולם לשעבר בשחמט, בוריס גלפנד שצפוי גם לשאת דברים בפתיחת ההתמודדות. האליפות נערכת לזכר זהר אולפינר ז"ל, יושב הראש האגדי של מועדון השחמט ראשון לציון. חלק גדול בחייו הקדיש זהר לקידום ענף השחמט בעיר וחלומו היה לראות ילדים לומדים שחמט בבתי הספר.

בשנה שעברה זכתה במקום הראשון עד כיתות ג' נבחרת בית הספר "פרס נובל" אחרי קרב צמוד עם נבחרת בית ספר "עדיני". במקום השלישי זכה בית הספר "ידלין". הקבוצות הנוספות שהעפילו לגמר אליפות הארץ היו בתי הספר "שלמון", "שובו", "הראל" ו"אופקים".

ראש העירייה, דב צור, שמקפיד להשתתף כל שנה בתחרות עם סגנו וממלא מקומו, מוטי עג'מי, אמר: "ראשון לציון גאה להיות העיר שמובילה את הענף בארץ. השתתפותם המרשימה של אלפי התלמידים בתוכנית מוכיחה שיש לנו תלמידים מבריקים שמאתגרים את עצמם בפעילות חברתית ומשותפת".

מנכ"ל מועדון השחמט, רב אמן בוריס אלתרמן, הוסיף כי "הוכח כבר שמשחק השחמט מפתח את החשיבה, מחדד את הזיכרון ומשפר את הריכוז, זאת לצד ההנאה שבמשחק זוגי ומאתגר שמחזק את בטחון הילדים ואף משפר את הישגיהם בתחומים אחרים. אני משוכנע שהמשחק תרם לעשרות אלפי התלמידים שהשתתפו בתוכנית בעשור האחרון ואולי עוד כמה שנים יהיו כמה שימשיכו את דרכו של תושב העיר, בוריס גלפנד, בהשתתפות בתחרויות בינלאומיות".

כתב: יניב אוחנה, סגן דוברת עיריית ראשון לציון

 

24 במרץ 2014