הכרעה בפרשת "אורוות הברון"

בית המשפט החליט לבטל את זכיית "גלובוס" במכרז ולצאת למכרז חדש
הכרעה בפרשיית מתחם "אורוות הברון" אשר נמצא במחלוקת כבר שנים. בית המשפט החליט לבטל את זכיית חברת "גלובוס" ולצאת למכרז חדש לפיתוח המתחם.

מתחם אורוות הברון, הממוקם בפינת הרחובות רוטשילד ומוהליבר בראשון לציון, הינו מתחם היסטורי ששימש בימי ראשית המושבה כמשרדים של פקידות הברון. בחצר הקימו הפקידים אורווה גדולה ומפוארת לסוסים וכרכרות, ומשני צידי הבניין היו חדרי מגורים לעובדי האורוות.

המתחם מצוי בבעלות של עיריית ראשון לציון, החברה הכלכלית ראשון לציון בע"מ (המחזיקות בכמחצית מהזכויות במתחם) ובבעלות בעלי זכויות פרטיים אחרים.

בשנת 2006 הוחלט לנקוט בהליך של פירוק שיתוף במקרקעין ונתמנו ע"י בית המשפט כונסי נכסים (עוה"ד רועי בר ודפנה מרגולין) שפרסמו מכרז למכירת הזכויות במתחם. במכרז זכתה חברת גלובוס אינטרנשיונל השקעות בנין ופיתוח (1996) בע"מ.

גלובוס לא קיימה את ההתחייבויות שקיבלה על עצמה במסגרת ההצעה שהגישה למכרז ובמסגרת החוזה שהיה אמור להיחתם בינה לבין בעלי הזכויות במתחם באמצעות כונסי הנכסים.

בין הצדדים התנהלו הליכים משפטיים רבים אשר במסגרתם גובשו הבנות שגם הם לא צלחו ולא יצאו לפועל. הפועל היוצא, הינו שגלובוס לא שילמה עד היום תשלומים כלשהם לבעלי הזכויות במתחם, לא העמידה את הערבות הבנקאית שהייתה אמורה להעמיד מכח ההתחייבויות שקיבלה על עצמה במסגרת הזכייה במכרז, ולמעשה לא קיימה את ההתחייבויות שהיתה אמורה לקיים מכח הוראות המכרז והחוזה שהיה חלק בלתי נפרד ממנו.

כמו כן, התמורה שגלובוס היתה אמורה לשלם במסגרת התנאים לפיהן זכתה במכרז, אינה משקפת כלל ועיקר את התמורות שניתן לקבל כיום בגין מכירת הזכויות במתחם. ניתן לומר שהשווי של המקרקעין עלה במהלך התקופה שמשנת 2006 ועד היום פי שלושה.

לאחר שכל הנסיונות לגבש מתווה מוסכם לביצוע העסקה מול גלובוס לא צלחו, החליטה מועצת עיריית ראשון לציון לפנות לבית המשפט ולהבהיר כי עיריית ראשון לציון עומדת על ביטול המכרז הנושן ועל פרסום מכרז חדש שהתמורות שיתקבלו מהזוכה בו, ישקפו נאמנה את שווי מקרקעי המתחם כיום.

גלובוס התנגדה לביטול המכרז וביקשה מבית המשפט להכיר בה כזוכה במכרז ולאכוף את תנאי המכרז על בעלי הזכויות במתחם, בשיפורים קלים.

בהחלטת בית המשפט שנתקבלה בשבוע שעבר, החליט בית המשפט ברחובות לאמץ את עמדתה של עיריית ראשון לציון והחברה הכלכלית ומינה כונס נכסים חדש שאמור למכור את מקרקעי מתחם אורוות הברון, באמצעות מכרז למרבה במחיר בשוק החופשי.

הפועל היוצא מהחלטת בית המשפט, הינו שהעירייה, החברה הכלכלית ובעלי הזכויות הפרטיים יקבלו תמורות גבוהות לאין שיעור מהתמורות שהן היו אמורות לקבל מגלובוס.

ראש העירייה, דב צור, אמר כי "אנו שבעי רצון מהעובדה שנתקבלה עמדת המועצה. נעשה צדק עם הציבור ועבר מסר ברור שכל מי שמפר הוראות מכרז לא ייהנה מפירות ההפרה".

 יניב אוחנה, סגן דוברת עיריית ראשון לציון

9 באוגוסט 2015