התכנסה ועדת היגוי של תוכנית בטרם

בשנה האחרונה נהרגו ארבעה ילדים בעיר מתאונות דרכים, טביעה בבריכה פרטית וחנק * בין הנושאים שהוחלט לשים עליהם דגש השנה: רכיבה מסוכנת של ילדים על אופניים חשמליים
על פי ההערכות, בכל שנה נפגעים כ-4000 ילדים בראשון לציון. נתון מדאיג זה הוצג בוועדת ההיגוי הראשונה לשנת 2015 של תוכנית "בטרם" שהתכנסה השבוע בעירייה. תכנית "בטרם" ראשון לציון הינה חלק מברית ערים, שחרתו על דגלן לקדם את בטיחות הילדים בתחומן. התכנית פועלת בעיר בהובלתו של המשנה לראש העירייה- אייל מושיוב והמנהלת המקצועית- ליאת עברי יעקובוב.

בוועדה השתתפו מנהל מיון ילדים בבית החולים וולפסון- פרופ' דלאל ואילונה ברנץ- האחות האחראית במיון, יו"ר ועדת ההורים העירוני- אבי צרף,  מנכ"לית ארגון "בטרם"- אורלי סילבינגר ,חבר המועצה ומחזיק תיק תחבורה ישראל מוטעי ונציגים נוספים מהמשטרה ומקופות החולים בעיר. ראש העירייה דב צור בירך על פעילות התוכנית בעיר והדגיש את חשיבות שיתוף הפעולה בין כל הגורמים במטרה למנוע היפגעות ילדים. מנכ"לית ארגון "בטרם"- אורלי סילבינגר, פתחה את המפגש באומרה כי ראשון לציון היא אחת מהרשויות המובילות בתחום בטיחות ילדים בתחומן.

המשנה לראש העירייה- אייל מושיוב, אמר כי היפגעות של ילדים ובני נוער עלולה להתרחש בכל מקום בו ילדים שוהים – בבית ובחצר הבית, במוסדות החינוך, בפארקים וגני המשחקים, במרחב הציבורי ובדרכים. בכל מקום בו ילדים מבלים את זמנם, ולכן יש לתת את הדעת לסיכונים הקיימים ולהיערך מראש בהתאם לגיל ולהתפתחות הילד. מניעת היפגעות ילדים הינה משימה שכל אחד יכול וצריך ליטול בה חלק.

מניסיון שהצטבר בעולם ובמחקרים עולה כי כ 95% מהתאונות ניתנות למניעה באמצעות אימוץ הרגלי בטיחות כחלק מאורח החיים והפיכת הסביבה לבטוחה. בין הנושאים שהוחלט לשים עליהם דגש השנה הוא רכיבה מסוכנת של ילדים על אופניים חשמליים "מדובר בתופעה מסוכנת, המסכנת את ילדינו הרוכבים בכבישים ומסכנת את הולכי הרגל" אמר מושיוב שיזם הצעה לתיקון לקונה בחוק העזר "שמירת הסדר והניקיון" ולהוסיף איסור כניסה עם אופניים חשמליים לגנים הציבוריים.

בראשון לציון נהרגו בשנה החולפת ארבעה ילדים מתאונות דרכים, טביעה בבריכה פרטית וחנק. במרבית המקרים,  שהו הילדים עם ההורים. הממוצע של פניות למיון לשנת 2010-2011 עמד על 4090 פניות בשנה- כלומר, מדי יום מגיעים למיון כ-11 ילדים מראשון לציון.  מושיוב הוסיף ואמר כי העירייה, באמצעות בתי הספר והגנים, פועלת להעלות את מודעתם של ההורים לנושאי בטיחות ילדים.

 צילום: עידן גרוס

יניב אוחנה, סגן דוברת עיריית ראשון לציון

15 במרץ 2015