סיבת הוונדליזם: שעמום

 

איך יודעים שהחופש הגדול בפתח? פקחי החברה לביטחון מוזעקים יותר ויותר לטפל במקרי וונדלים בעיר.  השבוע הוקפצו איתי בכר וקרן שטיינברג לאזור מרכז העיר, סמוך לקניון רוטשילד, שם דווח על קבוצת נערים משתוללת ופורקת מטפי כיבוי לכל עבר. הפקחים סרקו את האזור ואכן, ברחוב גרינבוים, נתפסו הנערים בני ה-15 שהודו שגנבו את מטפי הכיבוי מחניון זד"ל. הסיבה למעשים לדברי הנערים: עשו זאת משעמום.

ניידת שיטור משולב הגיעה למקום ופרטיהם של שלושת הנערים נלקחו והם יוזמנו מאוחר יותר, עם הוריהם, לתחנת המשטרה. בסריקה שעשו הפקחים במקום נמצא מטף כיבוי מוחבא בשיחים.

כמו כן, בוצעה סריקה בחניון זד"ל עם צוות הפקחים של בניין העירייה, בה התגלו תשעה ארונות כיבוי פרוצים וארבעה מטפים שחסרים. עלות הנזק מוערך באלפי שקלים.

אירוע נוסף שהתרחש בבוקר יום שבת האחרון (21.6.14), סייר המצלמות במוקד העירוני הבחין בשני נערים שנכנסו לגן הילדים ברחוב החלמונית, עלו על הצללת הגן, בעטו וחבטו במשחקי הילדים בחצר ושברו תורן של דגל ישראל. פקחי החברה לבטחון שהוקפצו למקום תפסו את הנערים. הוריהם זומנו לתחנת המשטרה.

לאחרונה התרחשו מספר אירועי ונדליזם ובחברה לביטחון משייכים זאת לסוף שנת הלימודים והיציאה לחופשת הקיץ. כך למשל בחופשת שבועות וסוף השבוע התגלו מעשי ונדליזם בשלושה בתי ספר בעיר. בין היתר בבית הספר נווה חוף, ניפצו אלמונים אבני זכוכית ששימשו קיר לאחד מחדרי המחשבים, קרעו סככה והבעירו מדורה בחצר. בשני בתי ספר נוספים נופצו חלונות ורוסס גרפיטי על אחד הקירות. העירייה לא מתכוונת לעבור לסדר היום על מעשי הוונדליזם ומתכוונת לתבוע את הנערים ולדרוש מהוריהם פיצוי כספי על הנזק שנגרם.

גם בחוף הים בוצע ונדליזם מכוער שתועד במצלמות החברה לביטחון. מספר צעירים הגיעו לחוף בשעת לילה מאוחרת בשבוע שעבר, כאשר הגיעו רגלית לחניון הים, החליט אחד מהצעירים לא לעקוף את המחסום אלא פשוט לדחוף אותו כך שהוא מעקם לגמרי את המחסום. פרטי הצעירים ידועים והנושא מטופל במשטרה.

בחברה לביטחון נערכים לקיץ כאשר מוסדות החינוך בעיר יזכו לתגבור סיורים. בחברה לביטחון מסבירים כי בני הנוער עוברים מהגנים הציבוריים למוסדות החינוך מכיוון שבדרך כלל מדובר באזורים מבודדים וחשוכים. במקביל תפעיל החברה לביטחון את תכנית "לילה שקט", למניעת מפגעי רעש בגינות הציבוריות, אלימות והשחתה של רכוש (וונדליזם), על ידי ביצוע סיורים, תצפיות  ופעילות מוגברת בימי החופש. המבצע החל בסוף השבוע האחרון (19.6.14) ויסתיים עם תום החופשה. כפי שהיה בשנה שעברה, תיקח משטרת ישראל חלק פעיל במניעת עבירות הפוגעות באיכות חייהם של התושבים ותהיה מעורבת יותר בקהילה.

סגן ראש העירייה ומחזיק תיק הביטחון, רז קינסטליך, מסר כי בכל שנה, במהלך חופשת הקיץ, נתקלים פקחי החברה לביטחון במעשי ונדליזם בעיקר בריהוט ציבורי כמו תמרורים, עמודי חסימה, ספסלים ועוד. מנכ"ל החברה לביטחון, מוטי נחמני הוסיף כי אגף סיור ושיטור בחברה לביטחון, ערך עבודת מטה בשיתוף נציגי שיל"ת, המוקד העירוני, ומשטרת ראשון לציון, למיפוי האתרים בעיר ה"מועדים לפורענות" על פי מאפיינים ורמת המטרד. לאחר המיפוי, חולקה העיר לפי 26 תאי שטח נבחרים, כאשר בכל תא שטח יוצב סיור ממונע שימנע התגודדות ופעילות שיכולה לגרום למטרדי רעש ו-וונדליזם.

  

כתב: יניב אוחנה, סגן דוברת עיריית ראשון לציון

 

22 ביוני 2014