הקיץ הגיע ואיתו הוונדליזם

הקיץ הגיע ואיתו הוונדליזם

השחתת תחנות אוטובוס, הצתות, עקירת קורות בפינות ישיבה וניפוץ תמרורים. חופשת הקיץ יוצרת זמן רב פנוי לצעירים שמכלים את הזמן בלכלות מתקנים ציבוריים.  בחברה לביטחון המפעילה את תוכנית לילה שקט, עושים שימוש רב במצלמות הפרוסות ברחבי העיר.
כל רשות נאלצת להתמודד עם התופעה הזו בחודשי הקיץ. הזמן הפנוי הרב שיש בידי הצעירים, לא תמיד מתועל לפעילות חיובית ואחת מהן היא התופעה המטרידה – וונדליזם.
תוכנית "לילה שקט" שמפעילה החברה לביטחון ברחבי העיר נולדה בדיוק עבור התופעה הזו, כאשר המטרה להגביר את הנוכחות כמה שיותר בשטחים ציבוריים על מנת למנוע תופעת של הרס והשחתה של מתקנים וריהוט ציבורי.
במינהל שפ"ע מדווחים על השחתה קשה של מתקנים בגנים ציבוריים ובמקומות ישיבה. כך למשל הושחת שולחן מבטון עליו עשו מנגל. פינות ישיבה הבנויות מברזל וקורות עץ הושחתו, הקורות נעקרו והועלו באש. תחנות אוטובוס עוקמו במה שנראה פעילות של כמה חשודים שהפעילו כוח רב. מכולות אשפה הוצתו, ככל הנראה מתוך רשלנות של מבלים שביקשו להיפטר מהגחלים של המנגל על ידי השלכתם לפח. תמרורים נופצו על ידי אבנים ותשתיות ניזוקו כמו צינורות מים.
בחברה לביטחון עושים שימוש רב במצלמות הפרוסות ברחבי העיר, בין היתר, גם בגנים הציבוריים. גם הצעירים יודעים זאת והם לא פעם מנסים לגרום נזק למצלמות על מנת להעלים הוכחות. כך קרה במזרח העיר, כאשר נער ניסה שוב ושוב לפגוע במצלמה במקום על ידי כדור. הוא נכשל במשימה, מעשיו תועדו, והדבר הועבר להמשך טיפול של יחידת הנוער בחברה לביטחון.
אומנם לפי הדוח האחרון של החברה לביטחון עולה כי קיימת ירידה משמעותית במעשי ונדליזם בשטחים ציבוריים, שככל הנראה נובעים מהגברת נוכחות הפקחים ופריסת מצלמות נוספות, אולם ברור כי התופעה תמשיך להרים ראשה, בעיקר בתקופת הקיץ. 
בעירייה מסרבים לעבור על התופעה לסדר היום ופועלים לתבוע את הנזק מבני הנוער שגרמו לו. גורם בעירייה מציין כי מדובר בצעד חינוכי, הרתעתי וענייני: "אנחנו מחנכים את אותם נערים שיש מחיר למעשים שלהם, אנחנו מעבירים מסר הרתעתי ברור לנערים אחרים שגרימת נזק היא לא משחק ילדים ויש לה מחיר, וברמה העניינית, אנו מחזירים את הכסף לקופה הציבורית".
במקביל לאכיפה, העירייה מפעילה, דרך אגף הצעירים והנוער מאות פעילויות ואירועים לצעירים ובני נוער. למשל הופעות מוזיקה וסטנד אפ במרכזי הנוער, פעילויות ספורט, ערבי פלייסטיישן, ערבי בישול, הרקדות, מופעי להקות צעירות ופעילויות רבות נוספות לשעות הקטנות של הלילה.
יריד הפעלות יצירה, דוכנים, פעילות ספורטיבית, פארק אתגרים, סדנאות ועוד. נזכיר עוד כי ביוזמת פרלמנט הנוער, הורחבו שעות השהייה בגנים ציבוריים ומגרשי ספורט ב-27  מוקדים ברחבי העיר שיהיו פתוחים ומוארים. מתחם הסקייט-פארק יהיה פתוח כל השבוע עד שלוש לפנות בוקר.
סגן ראש העירייה ומחזיק תיק הביטחון, רז קינסטליך, מוסיף כי "חופשת הקיץ מביאה עמה אתגרים רבים, אנו מעבים את הכוחות לטובת הגשמת המטרה שלשמה תכנית "לילה שקט" קמה – שמירה על איכות החיים של תושבי העיר. תופעת הוונדליזם מטופלת באופן ייסודי ומיידי".
מנכ"ל החברה לביטחון, מוטי נחמני, הוסיף: "אנו יודעים כי חופשת הקיץ היא חגיגה לבני הנוער ואנו רוצים לאפשר להם ליהנות, אך יחד עם זאת, לא להפריע לתושבי העיר בשעות הלילה המאוחרות."

כתב: יניב אוחנה, דוברות
תאריך: 1.8.16