ילדה פנתה לעירייה בבקשה להסביר לתושבים שלא ללכלך

  ילדה פנתה לעירייה: "תסבירו לתושבים לשמור  על העיר יפה ומטופחת"
ילדה בכיתה ד' שלחה מכתב לעירייה על הנושא שמציק לה "מפריע לי שזורקים זבל במקומות שלא מיועדים לכך" *

רק לאחרונה נתקלו עובדי מינהל איכות הסביבה בגרוטאות שזרקו תושבים על אדנית ובה שלט המבקש לא לזרוק פסולת במקום

 מלבד העבודה השוטפת של מינהל איכות הסביבה, נאלצים העובדים להתמודד לא פעם עם תופעות של תושבים הבוחרים לזרוק את הפסולת מביתם ומעבודתם על אדניות ברחבי העיר. השבוע התקבל מכתב בעירייה שנכתב על ידי ילדה בכיתה ד' בבית הספר רמז, וכך היא כותבת: "רציתי לספר משהו שמפריע לי ולעוד הרבה אנשים, יש המון אנשים שזורקים זבל בעיר שלנו, לא במקומות מיועדים, לכן אני מבקשת שתסבירו לכולם שאם ימשיכו לזרוק זבל בסביבה, אז העיר שלנו תהיה מלוכלכת ולא יפה ומטופחת, כמו שהיא צריכה להיות".

בעירייה מתמודדים עם התופעה המטרידה באמצעות הסברה, שילוט ואכיפה, אך לעיתים נראה כי כל אלה יחד לא תמיד עוזרים. כך היה בשבוע שעבר באחת השכונות המערביות בעיר. אחרי מספר פעמים שתושבים זרקו גרוטאות ופסולת על אדנית צמחים בשכונה, הוחלט להציב במקום שלט גדול וברור האוסר על השלכת פסולת במקום, שכן הדבר יגרור קנס כספי. אלא שהתושבים התעלמו לחלוטין מהשלט וזרקו במקום הררי גרוטאות ואשפה.

באגף הגינון מתוסכלים מהתופעה שהתרחבה בשכונות נווה ים, שיכוני המזרח, ראשונים ורמב"ם, ברוב המקרים ברחובות משולבים. "התושבים זורקים את הגרוטאות שלהם על האדניות ולא מניחים אותם על האבנים המשתלבות ביום ההוצאה, כדי שהגרוטאות לא יתפסו להם מקומות חנייה" מסביר אריה אברהם, מנהל אגף אחזקת גינון "כאשר עובדי התברואה מגיעים עם משאית לאסוף את הגרוטאות עם מנוף, הם נתקלים בבעיה שכן הכף של המנוף לא מבחינה בין מה שפסולת ולא פסולת ובכך יכול הדבר לגרום נזק לצמחייה ואף לתשתיות המים. למעשה, יש צורך להזיז את כל הגרוטאות למדרכה ואז לאסוף אותן. באגף האכיפה מזהירים כי על הוצאת גזם וגרוטאות שלא ביום הוצאתם ניתן דו"ח בגובה של 320 שקלים ואילו השלכת פסולת הגורמת נזק לרכוש עירייה, כפי שנעשה עם האדניות, תחייב את המשליך ב-730 שקלים. באגף מוסיפים עוד כי נעשים מאמצים רבים לאתר את המשליכים באמצעות פרטי זיהוי שנמצאו בפסולת שנזרקה. המפקחים מתחקים אחר הפרטים, מגיעים למשליכים ורושמים להם דו"חות.

כתב: יניב אוחנה, סגן דוברת עיריית ראשון לציון

9 בספטמבר 2013